Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza. Na początek Dni Europejskiej Kultury Ludowej [PROGRAM]

Piotr Ciastek
Zespół Pieśni i Tańca TramblankaZespół Pieśni i Tańca TRAMBLANKA działa przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Zespół powstał w 1958 roku przy Zakładach Płytek Ceramicznych. Od 50 lat wykorzystuje w swoich programach folklor muzyczny i taneczny z regionu opoczyńskiego. Opoczyński folklor jest różnorodny i bogaty. Zespół w swoim repertuarze prezentuje układy: opoczyński, sieradzki, łowicki, rzeszowski, krakowski, lubelski. Bogaty program artystyczny, piękne stroje są doskonałą formą promocji regionu łódzkiego nie tylko w Polsce ale również poza jej granicami. Zespół koncertował w Niemczech, Turcji, Jugosławi, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Obecnie zespół składa się z ok. 90 osób uczestniczących w zajęciach w trzech grupach wiekowych. Choreografem jest p. Marta Lewandowska, która kontynuuje pracę swego ojca Jacka Lewandowskiego, związanego z "Tramblanką" w latach 1993 - 2007 oraz dziadka, który prowadził zespół w latach 1968-1993. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa w składzie: skrzypce, bębenek, harmonia, klarnet i kontrabas. Zespół swoimi występami uświetnia uroczystości okolicznościowe na terenie regionu, reprezentuje na festiwalach w kraju i za granicą, cieszy się popularnością i uznaniem środowisk. Zespół był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Zdobył min: Złoty Papuć (Węgry), Złota Lira, Złota Jodła (Kielce), Grand Prix na przeglądzie Tradycje 2005 (Łódź), II miejsce na ogólnopolskim festiwalu "O łowicki pasiak" (Łowicz).
Zespół Pieśni i Tańca TramblankaZespół Pieśni i Tańca TRAMBLANKA działa przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Zespół powstał w 1958 roku przy Zakładach Płytek Ceramicznych. Od 50 lat wykorzystuje w swoich programach folklor muzyczny i taneczny z regionu opoczyńskiego. Opoczyński folklor jest różnorodny i bogaty. Zespół w swoim repertuarze prezentuje układy: opoczyński, sieradzki, łowicki, rzeszowski, krakowski, lubelski. Bogaty program artystyczny, piękne stroje są doskonałą formą promocji regionu łódzkiego nie tylko w Polsce ale również poza jej granicami. Zespół koncertował w Niemczech, Turcji, Jugosławi, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Obecnie zespół składa się z ok. 90 osób uczestniczących w zajęciach w trzech grupach wiekowych. Choreografem jest p. Marta Lewandowska, która kontynuuje pracę swego ojca Jacka Lewandowskiego, związanego z "Tramblanką" w latach 1993 - 2007 oraz dziadka, który prowadził zespół w latach 1968-1993. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa w składzie: skrzypce, bębenek, harmonia, klarnet i kontrabas. Zespół swoimi występami uświetnia uroczystości okolicznościowe na terenie regionu, reprezentuje na festiwalach w kraju i za granicą, cieszy się popularnością i uznaniem środowisk. Zespół był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Zdobył min: Złoty Papuć (Węgry), Złota Lira, Złota Jodła (Kielce), Grand Prix na przeglądzie Tradycje 2005 (Łódź), II miejsce na ogólnopolskim festiwalu "O łowicki pasiak" (Łowicz). MDK Opoczno
Już za chwilę rozpocznie się w Częstochowie XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza. Po raz 16. współtworzyć ją będą Dni Europejskiej Kultury Ludowej, przygotowane tradycyjnie przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Regionalny Ośrodek Kultury. W piątek, 4 września od godz. 12 na pl. Biegańskiego otwierać będą swoje stoiska twórcy ludowego rękodzieła. Na zaproszenie OPK „Gaude Mater” przyjeżdżają artyści z różnych stron Polski oraz z Ukrainy i Białorusi. W tym roku zaprezentuje się około 25 wystawców, których wyroby kupować będzie można do godz. 18 w niedzielę.

Zespoły folklorystyczne na scenie
W sobotę o godz. 15.30 przed budynkiem ratusza ruszy estrada folkloru, której program przygotowano wspólnie z Regionalnym  Ośrodkiem Kultury. W imieniu organizatorów oraz całego miasta witać i żegnać publiczność będzie Zespół Pieśni i Tańca ”Częstochowa”.  Na częstochowskim placu pojawi się znakomita reprezentacja wykonawców ludowych pieśni i tańca z różnych regionów Polski . 

Program ten uzupełniony zostanie o dwie ponad godzinne prezentacje folkowe. W sobotę będzie to zespół Čači Vorba specjalizujący się w muzyce cygańskiej, karpackie i bałkańskiej. Wykorzystuje tradycyjne instrumenty, takie jak węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek. Laureat licznych konkursów i festiwali również poza Polską. Na swoją płytę zaprosił ich Wojciech Waglewski, mówiący później z zachwytem o tej współpracy. W niedzielę zagrają trzy utalentowane panie, które przyjadą do Częstochowy niemal wprost z OFF Festiwalu. Sutari, bo tak nazywa się grupa wykonuje pieśni polskie i litewskie inspirując się sutartines, śpiewem litewskim opartym na szczególnej polifonii. Basia, Kasia i Zosia używają przy tym instrumentów tradycyjnych jak basetla, bęben obręczowy, skrzypce, ale też przedmiotów codziennego użytku typu: tarka, mikser kuchenny, deska do krojenia.

Oto cały program scenicznych prezentacji  XVI  Dni Europejskiej Kultury Ludowej
5 września 2015 r.
15.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”
16.00 – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej "Tramblanka"
16.30 – Zespół Regionalny „Wisła”
17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”
17.30 - Zespół Regionalny „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
18.00 – Zespół Čači Vorba
 
6 września 2015 r.
15.00 – Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”
15.30 – Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej
16.00 –  Zespół Sutari
17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”
17.40 – Zespół Regionalny „Wiyrchowianie”
18.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”

O XXIV Krajowej Wystawie Rolniczej czytaj również tutaj

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!