Ruszył plebiscyt "Dziennika Zachodniego" - Hipokrates 2015

Maria Zawała
Udostępnij:
Wybieramy najlepszych w województwie śląskim: lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, placówki medyczne i farmaceutów. Chcemy nagrodzić pracowników służby zdrowia, ludzi wielkiej wiedzy, kultury osobistej i empatii dla chorych.

Nie boją się ryzykownych decyzji, szanują chorego i zawsze mają dla niego czas. Tak, są tacy pracownicy służby zdrowia. Choć czasem doświadczamy kolejek do specjalistów, kłopotów z rejestracją, czy osób traktujących nas przedmiotowo, to jednak armia ludzi w białych fartuchach to tak naprawdę ciężko pracujący medycy, dla których chory człowiek jest najwyższym dobrem. Jeśli jesteś takim przedstawicielem służby zdrowia, albo znasz kogoś, kogo chciałbyś wyróżnić, to ten plebiscyt jest właśnie po to.

Tu możesz głosować oraz zgłaszać kandydatów w poszczególnych kategoriach
 1. Lekarz
 2. Pielęgniarka, pielęgniarz
 3. Położna, położny
 4. Ratownik medyczny
 5. Farmaceuta, farmaceutka
 6. Placówka medyczna
 7. Technik farmaceutyczny

Nowoczesna śląska medycyna jest wizytówką naszego regionu
- Chcemy uhonorować tych, którym pacjenci są wdzięczni za życie i zdrowie. Pokazać ludzi, niekoniecznie z pierwszych stron gazet, którzy codzienną służbą chorym: w małych przychodniach i wielkich szpitalach, karetkach pogotowia czy w prywatnych gabinetach, dają świadectwo wysokiej etyki medycznych zawodów. Sprawiają, że śląska medycyna i służba zdrowia są wizytówką naszego regionu, nie tylko dzięki pionierskim zabiegom, ale też codziennej Judymowej pracy tysięcy lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników, farmaceutów czy zarządzających szpitalami, które stają się coraz nowocześniejsze i przyjaźniejsze pacjentom - przyznaje Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego".

W naszym regionie nie brak nowoczesnych klinik i wybitnych lekarzy. Wszyscy pamiętamy sukcesy śląskiej medycyny. Pierwszy przeszczep serca, płuc, jednoczesny serca i nerek. Pierwszy przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy, pierwszą w Europie rekonstrukcję krtani. Pierwsze wszczepienie sztucznej rogówki, czy ostatni, spektakularny pierwszy przeszczep twarzy. Wymieniać można dalej.

Nasz największy potencjał to naturalnie ośrodki kardiologiczne. Co czwarta operacja serca w Polsce odbywa się właśnie na Śląsku. Powodzeniem cieszą się także śląscy okuliści. Na operacje zaćmy do Katowic ściągają pacjenci z całej Polski. Podobnie jest z ośrodkami onkologicznymi. Słynne są także nasze uzdrowiska.

Nie ma takiej dziedziny, w której lekarze z województwa śląskiego nie odnosiliby sukcesów. Wszystkie nowinki ze światowych sal operacyjnych natychmiast wprowadzamy do szpitalnej oferty. Dotrzymujemy kroku najlepszym na świecie, a często ich wyprzedzamy.

Bolą trudności z dostaniem się do lekarza
Niestety, system opieki zdrowotnej w Polsce nadal jest oceniany bardzo źle. Raport CBOS z 2014 r. wskazuje na to, że odsetek niezadowolonych z funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej wynosi aż 68 proc.

Jeszcze gorzej wypada on w raporcie TNS Polska, gdzie źle ocenia go aż 79 proc. badanych. W badaniach CBOS można zauważyć jednak istotną poprawę oceny systemu opieki zdrowotnej w porównaniu z rokiem 2012 - odsetek osób zadowolonych zwiększył się w tym czasie o 9 punktów procentowych (z 19 proc.), niezadowolonych zmniejszył się zaś o 10 (z poziomu 78 proc.).

Z raportu TNS Polska wynika jednak, że w ciągu ostatnich 7 lat nastąpił spadek zadowolenia z funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce o 9 punktów procentowych (z poziomu 27 proc.) i wzrost odsetka osób niezadowolonych o 11 punktów procentowych (z poziomu 68 proc.).

Na co najbardziej się skarżymy?
Przede wszystkim na trudności z dostaniem się do lekarza specjalisty i wykonaniem badań diagnostycznych, niekorzystne godziny i lokalizacje, w których świadczone są usługi medyczne, nierówne traktowanie pacjentów i niedostateczną szybkość i skuteczność obsługi pacjentów. Uważamy, że kraj na takim poziomie rozwoju gospodarczego jak Polska stać na to, żeby system opieki zdrowotnej był zdecydowanie lepszy niż obecnie (65 proc. odpowiedzi).

Najwyżej za to oceniamy kompetencje lekarzy, łatwość dostania się do lekarza pierwszego kontaktu, wykorzystywanie nowoczesnej aparatury medycznej, a także, wbrew obiegowym opiniom, zaangażowanie lekarzy w ich pracę oraz życzliwość i troskę okazywaną pacjentom.

Także zawód pielęgniarki wiąże się z wysokimi oczekiwaniami społecznymi. Pielęgniarka musi być inna niż przeciętna kobieta.
Od niej się oczekuje wyjątkowej empatii. Nie każdy, niestety, potrafiz uśmiechem podchodzić do człowieka chorego i cierpiącego.

Dlatego m.in., by zauważyć, docenić i pokazać tych, którzy to potrafią, zmieniając oblicze polskiej służby zdrowia, szukamy najlepszych, najbardziej oddanych pacjentom na Śląsku: lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, placówek medycznych i farmaceutów. Ludzi wielkiej wiedzy i kultury, umiejących nawiązać kontakt z drugim człowiekiem. Chorym i cierpiącym.

Jak zgłaszać kandydatów do naszego plebiscytu
Zgłoszeń w sześciu kategoriach plebiscytu Hipokrates 2015 możecie dokonać wchodząc na stronę www.dziennikzachodni.pl/hipokrates.

Głosowanie rozpoczęło się w piątek, 21 sierpnia, w samo południe i potrwa do 2 października do godziny 11.59. Kandydatów można zgłaszać w 6 kategoriach: lekarz, pielęgniarka/pielęgniarz, placówka medyczna, położna/położny, ratownik medyczny, farmaceuta/farmaceutka.

W plebiscycie wyłonimy 18 laureatów, po 3 w każdej kategorii. Kapituła przyzna też tytuł honorowy "Hipokrates 2015" jednej wybranej osobie. Uroczysta gala odbędzie się po zakończeniu plebiscytu, 16 października. O szczegółach będziemy jeszcze informować.

Jak głosować
Głosować na swoich kandydatów możecie trzema metodami. Wysyłając SMS z prefiksem i numerem kandydata. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Na każdego kandydata można wysłać dowolną liczbę takich głosów. Każdy głos ma wagę 10 punktów.
Głosować można również za pomocą Facebooka. W ciągu doby można oddać jeden głos na każdego kandydata, a waga takiego głosu wynosi 3. Trzecim sposobem głosowania jest tradycyjny klik. W ciągu doby można oddać 5 głosów na każdego kandydata, waga takiego głosu wynosi 1. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwa kapituła plebiscytu.

Tu możesz głosować oraz zgłaszać kandydatów w poszczególnych kategoriach
 1. Lekarz
 2. Pielęgniarka, pielęgniarz
 3. Położna, położny
 4. Ratownik medyczny
 5. Farmaceuta, farmaceutka
 6. Placówka medyczna
 7. Technik farmaceutyczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie