Ruszył proces przeciwko częstochowskiemu ortopedzie...

  Ruszył proces przeciwko częstochowskiemu ortopedzie Michałowi S. Za przestępstwa seksualne grozi mu do 12 lat więzienia ZDJĘCIA

  PW, BR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Michał S. jest oskarżony o gwałt na jednej pacjentce i zmuszenie drugiej do wykonania tzw. innej czynności seksualnej.
  1/27
  przejdź do galerii

  Michał S. jest oskarżony o gwałt na jednej pacjentce i zmuszenie drugiej do wykonania tzw. innej czynności seksualnej. ©PW

  Proces przeciwko ortopedzie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie Michałowi S., który jest oskarżony o gwałt na jednej z pacjentek oraz zmuszenie drugiej do wykonania tzw. innej czynności seksualnej, rozpoczął się w czwartek 17 stycznia 2019 przed częstochowskim sądem .
  Już na początku pierwszej rozprawy sąd zdecydował o całkowitym wyłączeniu jawności procesu. Michał S. został doprowadzony na salę rozpraw przez policję, ponieważ nadal przebywa w tymczasowym areszcie. Akt oskarżenia przeciwko niemu skierowała częstochowska prokuratura. Śledztwo w sprawie przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę pacjentek Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie trwało tylko nieco ponad dwa miesiące. Zdaniem prokuratury materiał dowodowy wskazuje na winę lekarza, Michał S. jednak nie przyznał się do winy. 

  - Kluczowe okazały się zeznania poszkodowanych i ocena ich wiarygodności - poinformował Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury

  Podobne sprawy, ale inne zarzuty  Czynności wszczęto po zgłoszeniu się na policję pacjentki, która poinformowała organy ścigania, że została przez wspomnianego lekarza zgwałcona 30 września 2018 roku.

  – Zgodnie z procedurą w tego typu sprawach, kobieta została przesłuchana przez sąd w obecności biegłego z zakresu psychologii. Prokurator po przeanalizowaniu innych dowodów uznał, że jest uzasadnione podejrzenie popełnienie przestępstwa zgwałcenia – powiedział nam rzecznik prokuratury wkrótce po zatrzymaniu Michała S. 

  Niedługo później na policję zgłosiła się inna kobieta, która stwierdziła, że ten sam lekarz wykorzystał ją seksualnie w czerwcu 2015 roku. Okoliczności miały być bardzo podobne w obu przypadkach, zarzuty jednak się różnią.

  - Jeśli chodzi o zdarzenie z 30 września tego roku, w akcie oskarżenia znalazł się zarzut dotyczący zgwałcenia pacjentki na terenie szpitala. W drugim przypadku z czerwca 2015 roku, uznano, że do zgwałcenia nie doszło, ale stwierdzono, że pacjentka została zmuszona do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Również miała ona miejsce na terenie szpitala na Parkitce - wyjaśnił prok. Tomasz Ozimek. 

  Miał zdjąć szwy po operacji


  Z ustaleń śledczych wynika, że 30 września (niedziela) w godzinach popołudniowych, pacjentka pojawiła się w WSzS w celu zdjęcia szwów po wykonanym wcześniej zabiegu operacyjnym. Lekarz miał je zdjąć podczas umówionej wizyty. Wówczas miało też dojść do zgwałcenia - w jednym z pokojów na oddziale. 

  - Druga z kobiet, który zgłosiła się na policję, zeznała, że w czerwcu 2015 roku przeszła zabieg ortopedyczny, po którym umówiona została wizyta kontrolna, a potem jeszcze jedna wizyta z udziałem Michała S. Wizyta miała miejsce podczas niedzielnego dyżuru tego lekarza w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Wówczas - jak wynika z ustaleń - doszło do sytuacji, w czasie której kobieta została poddana innej czynności seksualnej - dodał rzecznik prasowy prokuratury. - Michał S. nie przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia, których szczegółów nie możemy jednak ujawnić - podał.

  Prokuratura nie ujawniła także treści opinii znanego biegłego seksuologa, który zbadał ortopedę.

  Lekarzowi grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

  Nie było skarg na Michała S.


  Już na początku śledztwa stanowisko w sprawie zajął szpital.

  - Lekarz, któremu zostały postawione zarzuty, to specjalista z wieloletnim doświadczeniem - podkreśliła Anna Ginał, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. - W toku prowadzonych przez Szpital działań zmierzających do wyjaśnienia sprawy, stwierdzono, że nie były nigdy wcześniej kierowane w jego sprawie żadne oficjalne skargi dotyczące nieprofesjonalnego czy niestosownego zachowania wobec Pacjentów. Placówka nie miała zatem wcześniej żadnych podstaw, by uznawać, że lekarz może postępować w sposób niewłaściwy - poinformowała.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ  Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Papież w Częstochowie

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Światowe Dni Młodzieży

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA