MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. Symbolicznie wbito pierwszą łopatę. Będzie gotowe za dwa lata

Piotr Chrobok
PAP
Tak na wizualizacjach prezentuje się zabrzańskie Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Tak na wizualizacjach prezentuje się zabrzańskie Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Warbud
W pierwszych miesiącach - dokładnie w pierwszym kwartale - 2026 roku w Zabrzu ma zostać uruchomione Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Inwestycja uznawana przez Śląski Uniwersytet Medyczny za jedną z jego najważniejszych została oficjalnie rozpoczęta. Na placu budowy symbolicznie wbito pierwszą łopatę.

Ruszyła budowa Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. Symbolicznie wbito pierwszą łopatę na placu budowy

Zanim przyjmie do siebie małych pacjentów, jeszcze trochę czasu minie. Został jednak wykonany ku temu kolejny krok. W Zabrzu rozpoczęła się budowa zapowiadanego Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Do nowego budynku ma przenieść się m.in. Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, który obecnie działa przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inwestycja rozpoczęła się od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty na placu budowy. Centrum onkologiczne i hematologiczne dla najmłodszych ma zostać wybudowane w ciągu niespełna dwóch lat. Prace budowlane mają potrwać do grudnia 2025 roku. Działalność centrum ma rozpocząć się kilka miesięcy później, w pierwszym kwartale 2026 roku.

Budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej oficjalnie zainaugurował Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, zaznaczając, że resortowi zdrowia zależy na inwestycjach związanych ze zdrowiem najmłodszych pacjentów. Zwłaszcza, że na tym polu są jeszcze rzeczy do poprawy.

- Chcielibyśmy, żeby takie inicjatywy – szczególnie dotyczące dzieci i tak trudnych stanów, chorób – działy się jak najczęściej i żebyśmy tę infrastrukturę cały czas poprawiali. Mamy kadry, mamy sprzęt, mamy możliwości leczenia, natomiast infrastrukturalnie musimy się jeszcze podciągnąć i ta inwestycja jest dobrym przykładem, że zależy nam na tym, że będziemy to realizować -powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową, Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia.

Centrum onkologii i hematologii ma pozwolić rozwijać metody leczenia małych pacjentów

Szans jeszcze skuteczniejszego pomagania małych pacjentom, zmagającym się z nowotworami w budowie centrum onkologii i hematologii upatruje z kolei prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który inwestycję w Zabrzu określa mianem priorytetowej.

- Budowa Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest priorytetową dla nas inwestycją, która pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik i metod terapii leczenia nowotworów - zaznaczał jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem prac na placu budowy, prof. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM.

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wskazuje, że Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej, wprowadzi śląską onkologię dziecięcą na światowy poziom. - Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie - podkreśla prof. Tomasz Szczepański.

Zabrzańskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej ma też dać większy komfort chorym onkologicznie dzieciom. Chociażby ze względów logistycznych. - Diagnostyka i terapia nie będą już rozsiane na trzy różne ośrodki. W nowym budynku będzie to skomasowane - mówi dr n. med. Dariusz Budziński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Stanisława Szyszki ŚUM w Katowicach.

Ponadto za sprawą budowanego centrum poprawić mają się także warunki dla dzieci, jak również dla ich rodziców, którzy niejednokrotnie towarzyszą im w walce z chorobą, wraz z nimi przebywając w szpitalu.

Ministerstwo zdrowia finansuje budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Wyłożyło na niego 100 milionów złotych

Koszt budowy Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej szacowany jest na 100 milionów złotych. Pieniądze na jego powstanie jeszcze w ubiegłym roku - jesienią - zostały przez Ministerstwo Zdrowia przekazane za sprawą czeku w ręce prof. Tomasza Szczepańskiego, rektora ŚUM.

W lipcu z kolei ogłoszono wyłonienie wykonawcy inwestycji, którą została spółka Warbud w konsorcjum z MeritumGB. Wspólnymi siłami przedsiębiorstwa mają wybudować budynek o powierzchni ponad 7 tys. metrów kwadratowych. Budynek ma być kilku - dokładnie pięciopiętrowy. Piętra od drugiego do piątego przeznaczone będą dla dzieci, dla których przygotowanych zostanie tam 58 łóżek.

Na parterze oraz pierwszym piętrze budynku mają znajdować się: sterylizatornia, rejestracja oraz część dydaktyczna, a także laboratoria: bakteriologiczne, genetyczne i analityczne. Budynek Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej będzie miał też część podziemną, w której mieścić się będą pomieszczenia techniczne oraz szatnie.

Centrum onkologiczne i hematologiczne w Zabrzu ma przyjmować do siebie chore dzieci zarówno z województwa śląskiego, jak i z województw ościennych.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni