Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła poradnia dla ozdrowieńców w Zawierciu. Telefony się urywają - są już pierwsi pacjenci

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Od 9 lutego, pacjenci mogą zgłaszać się do poradni covidowej w Zawierciu. Należy mieć jedynie odpowiednie skierowanie.
Od 9 lutego, pacjenci mogą zgłaszać się do poradni covidowej w Zawierciu. Należy mieć jedynie odpowiednie skierowanie. Wiktoria Żesławska
We wtorek 9 lutego oficjalnie otwarto poradnię covidową w Zawierciu dla osób, które przeszły COVID-19 i obserwują niepokojące ich objawy, mimo upływu czasu. Telefony się urywają, już po godzinie funkcjonowania, zarejestrowano trzydziestu pacjentów! Pierwsi skorzystali już także z wizyty u doktora w poradni. W czym pomoże im to miejsce?

Poradnia pocovidowa w Zawierciu

Od dziś, 9 lutego, w każdy wtorek w godzinach 10-13, poradnia dla ozdrowieńców w Zawierciu będzie przyjmowała pacjentów. Jedno jest pewne - nie będzie ich brakować. Tylko dziś pacjentów będzie aż dwunastu, a po pierwszej godzinie funkcjonowania, do przychodni zarejestrowano już trzydziestu pacjentów.

- Pacjenci dzwonią dziś bez przerwy i pytają o możliwość wizyty w dziś otwartej poradni covidowej. Terminy na razie mamy dość dogodne - rejestrujemy wszystkich na bieżąco. Mamy tu wspaniałych specjalistów, z wieloletnim doświadczeniem, zapraszamy wszystkich pacjentów z odpowiednim skierowaniem - mówi pielęgniarka, rejestrująca pacjentów telefonicznie.

Poradnia przyjmie ozdrowieńców

Poradnia covidowa jest skierowana przede wszystkim do pacjentów, którzy przeszli COVID-19, wymagali hospitalizacji, a pomimo upływu czasu do zakażenia, obserwują niepokojące objawy. Są one bardzo różne, od utrzymującej się długo temperatury, duszności, po bezsenność, czy uszkodzenia narządów - nawet serca lub wątroby. Obecnie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, na oddziale zakaźnym, przebywa 28 pacjentów zakażonych COVID-19. Lekarze przyznają, iż pacjenci często dopytują o możliwość leczenia po przejściu COVID-19. Z myślą o nich powstała ta poradnia. Ma przede wszystkim pomóc w szybkiej diagnozie problemu oraz umożliwić dalsze leczenie, na przykład u konkretnych lekarzy specjalistów, w szybkim tempie.

- Dostajemy już bardzo dużo pytań o tę poradnię - jak, gdzie i kiedy będzie funkcjonować, spodziewamy się więc dużej ilości pacjentów. W zależności od potrzeb, będziemy się rozwijać, możliwe, że będą tu pracować także inni lekarze specjaliści. Założeniem tej poradni jest szybka diagnostyka - zarówno labolatoryjna, jak i obrazowa. Mamy możliwość wykonania specjalistycznych badań szybszym torem, na przykład rezonansów, czy tomografii komputerowej - mówi dr. Ireneusz Kaleta, neurolog, przyjmujący pacjentów w poradni pocovidowej.

Telefony się urywają

Od samego rana pacjenci dzwonią chcąc zapisać się na wizytę w poradni. Dziś, przyjętych zostanie dwunastu pacjentów. Pierwszy pacjent, który został dziś przyjęty do poradni przeszedł COVID-19 kilka tygodni temu. Jak mówi, do dnia dzisiejszego ma problemy z uciążliwym szumem w uszach, a także bezsennością i zmęczeniem. Te objawy bardzo go zaniepokoiły, ponieważ nie miał wcześniej takich problemów. Pomimo stosowania różnych dostępnych lekarstw, niestety wciąż nie czuje się dobrze - dlatego postanowił zapisać się do poradni. W jaki sposób można to zrobić? Lekarz pierwszego kontaktu powinien wypisać skierowanie do poradni neurologicznej, z rozpoznaniem ICD 10 Z03.9 – Stan po COVID-19. Na razie nie istnieje oficjalnie rodzaj lecznicy jak poradnia pocovidowa, dlatego w zawierciańskim szpitalu działa ona w ramach poradni neurologicznej. Może skorzystać z niej każdy, bez względu na miejsce zamieszkania.

- Do poradni covidowej nie ma rejonizacji. Może tu trafić każdy, z całej Polski, jeśli tylko ma odpowiednie skierowanie. Bardzo wiele osób dzwoni, jest zainteresowanych wizytą w poradni. Są to osoby nie tylko z województwa śląskiego, lecz z całej Polski. Widać, że trafiliśmy w potrzeby. Jestem lekarzem i widzę na co dzień ilu pacjentów ma problemy, szczególnie neurologiczne, po przechorowaniu COVID-19 - Szymon Gacek, zastępca dyrektora ds lecznictwa, Szpital Powiatowy w Zawierciu.

To druga poradnia w województwie

Poradnia covidowa w Zawierciu działa od 9 lutego. Miesiąc temu, uruchomiono podobną przychodnię w Czeladzi. Tam również działa ona już pełną parą - przyjęła już blisko 100 pacjentów. Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości po COVID-19, o czym świadczą także szerokie badania medyczne. Z opublikowanych niedawno w piśmie medycznym The Lancet wyników badań przeprowadzonych wśród pacjentów chorych na COVID-19 z Wuhan wynika, że pół roku po zakażeniu aż 76% skarży się na co najmniej jeden długofalowy skutek choroby.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera