Forum Gen.pl – Forum generacji Z w Katowicach
Na katowickim Muchowcu 9 czerwca rozpoczęło się Forum Gen.pl. Nazwa wydarzenia nawiązuje do Generacji Z. Tym mianem określa się najmłodsze pokolenie. Forum ma na celu aktywizację młodych i współtworzenie z nimi przestrzeni nauki i debaty społecznej.
— Wydaje mi się, że ważna jest forma wydarzenia. Zaprosiliśmy organizacje młodzieżowe do jego współtworzenia. Poprosiliśmy, żeby poprowadzili dyskusje, układaliśmy razem program. To także oczywiście setki spotkań z tymi organizacjami - mówi Adam Zych założyciel fundacji Projekt PL.
Według Adama Zycha, młodzieży trzeba wyjść naprzeciw. Sam jest ojcem czwórki dzieci. Mówi, że potrzeba dialogu z młodym pokoleniem i powinien on wyjść od ludzi starszych wiekiem.
— Dzisiaj dużo się mówi o tym, że młode pokolenie jest leniwe, mało zaangażowane, siedzi tylko w smartfonach. No dobrze, ale co robimy, żeby je aktywizować? Po prostu być może trzeba więcej wysiłku z naszej strony – dodaje założyciel fundacji Projekt PL.
Pół tysiąca gości na Muchowcu – do nauki i „chill outu”
Ten wysiłek prawdopodobnie popłacił. Na forum Gen.pl zapisało się prawie pół tysiąca osób. Co istotne, na wydarzenie można wejść także „z marszu”. Wstęp jest bezpłatny. Wybierać można między różnymi scenami. Forum Gen.pl to, oprócz debat, rozmów i warsztatów, także koncert O.S.T.R o godzinie 20.00, strefa chill out, rozmowy.
Wśród zaproszonych gości są m.in. Tomasz Rożek, Maciej Kawecki i wielu innych – naukowców, dziennikarzy, aktywistów. Poruszane są tematy od ekologii, działań społecznych, ekonomii, poczucia wolności, problemów mężczyzn, zagrożeń i szans związanych z AI, modelów szkolnictwa, wyzwań dla nowego pokolenia, bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, lotów kobiet w kosmos i wiele innych. Debaty i spotkania są podzielone na kilka paneli tematycznych.
Jako pierwszy na scenie Gen.pl ze swoim spiczem pojawił się Piotr Witwicki. Mówił on o „znikającej Polsce” i o znacznej grupie Polaków, których często elity (oraz media) nie rozumieją „milczącej większości” – grupy społecznej robotników (po przemianach ustrojowych), ich problemów, wartości. Ludzi niejednokrotnie pochodzących z małych lub średnich miast. Według Witwickiego, to oni są niejednokrotnie języczkiem u wagi podczas wielu wyborów. Mają także swoje problemy, takie jak brak perspektyw i wymieranie społeczeństw. Niestety miasta pokroju Grudziądza, Włocławka wymierają. Podkreślił także, że konieczne jest myślenie o rozwoju mniejszych miast.
— Bez wyjścia naprzeciw problemom ich mieszkańców będzie ciężko rozwijać cały kraj – mówił.
Nie przeocz
Zobacz także
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?