Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły Pokłady Kultury w Bytomiu czyli trzyletni program edukacji kulturalnej w mieście

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Inauguracja programu Pokłady Kultury
Inauguracja programu Pokłady Kultury Patryk Osadnik
Pokłady Kultury to program edukacyjny, który zakłada współpracę szkół i przedszkoli oraz instytucji kulturalnych. Ten projekt ma potrwać w Bytomiu trzy lata. W tym czasie wyszkoleni zostaną edukatorzy, a uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w serii niepowtarzalnych warsztatów i wydarzeń. Powstanie też kulturalna mapa Bytomia. Ilość miejsc jest ograniczona, bo założenia programu przewidują, że weźmie w nim udział 30 placówek oświatowych.

Pokłady Kultury, czyli program edukacji kulturalnej w Bytomiu

Pokłady Kultury to przede wszystkim program edukacji kulturalnej, który ma stworzyć w Bytomiu przestrzeń do budowania i promowania kultury wśród młodych ludzi. Przy pomocy tego projektu nauczyciele mają przenieść rozmowę o kulturze poza mury szkoły, do miejsc, w których kulturę się tworzy.

W związku z tym organizatorzy programu nawiązali współpracę z różnymi instytucjami kultury, które będą wspierać realizację jego założeń. Są to:

  • Opera Śląska
  • Muzeum Górnośląskie
  • Bytomskie Centrum Kultury
  • Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
  • Muzeum Powstań Śląskich

Pokłady Kultury są skonstruowane w taki sposób, żeby budować przy okazji tożsamość młodzieży z miastem. Sprzyja temu przebywanie w samej przestrzeni Bytomia, obcowanie z jego architekturą, środowiskiem, ludźmi i instytucjami kultury.

- Chodzi nam o to, żeby młodzi ludzie zmienili perspektywę patrzenia na nasze miasto - wyjaśnia Katarzyna Michalska, koordynator projektu.

- Dziś słyszymy, że Bytom jest nudny, że nic się tutaj nie dzieje, że oferta kulturalna jest niedostosowana do potrzeb młodych ludzi. Ja uważam, że wcale tak nie jest i razem z nauczycielami chcemy przekonać uczniów, że nie tylko mogą w miejskiej kulturze uczestniczyć, ale także ją tworzyć - mówi Katarzyna Michalska.

Nie przegapcie

Projekt Pokładów Kultury zaprezentowano 27 maja w Teatrze Rozbark. Na inauguracji obecni byli przedstawiciele bytomskich placówek oświatowych, instytucji kulturalnych oraz władz samorządowych. Głos zabrał m.in. Adam Fras, wiceprezydent Bytomia.

- Chcemy, żeby Bytom był miejscem, w którym przestrzenie kultury będą na tyle przyjazne, że młodzież będzie chciała z nich korzystać i zostać w naszym mieście, a nabrane doświadczenia będzie mogła wykorzystać na dalszej drodze życiowej - mówił Adam Fras.

Kalendarium Pokładów Kultury

Pierwsza faza Pokładów Kultury to szkolenie edukatorów. Udział w miejskim programie edukacji kulturalnej może wziąć 30 szkół i przedszkoli spośród 86 wszystkich placówek oświatowych na terenie Bytomia. Oznacza to, że ilość miejsc jest mocno ograniczona. Zgłoszenia są przyjmowane drogą mailową do 10 czerwca 2019 roku, a obowiązującą zasadą przyjęcia do projektu jest: "kto pierwszy, ten lepszy".

Adres zgłoszeniowy: [email protected]

Każda z placówek oświatowych zgłoszonych do projektu będzie musiała wyznaczyć jedną osobę, która będzie zajmowała się edukacją kulturalną w ramach Pokładów Kultury. Przyszli edukatorzy wezmą udział w serii warsztatów tematycznych. Te mają ich przygotować do prowadzenia zajęć kulturalnych z dziećmi i młodzieżą, jakie będą prowadzone w lokalnym środowisku.

- Zależy nam na tym, żeby pokazać nauczycielom, że na wydarzenia kulturalne nie trzeba czekać, tylko można korzystać z tego, co w danym momencie jest oferowane - wyjaśnia Katarzyna Michalska.

Kolejnym krokiem będzie MAPOWANIE, czyli stworzenie mapy instytucji, które mogą i chcą wspierać bytomskie placówki oświatowe w procesie edukacji kulturalnej.

Inauguracja programu Pokłady Kultury

Ruszyły Pokłady Kultury w Bytomiu czyli trzyletni program ed...

W czerwcu 2020 roku uczestnicy programu przygotują indywidualne projekty edukacyjne. Na dzień dzisiejszy dotacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Urzędu Miejskiego w Bytomiu pozwoli na realizację trzech z nich. Chodzi o zupełne pokrycie kosztów trzech projektów, wraz z wynagrodzeniem dla edukatora. Niewykluczone, że do tego czasu uda się pozyskać pieniądze na realizację większej ilości pomysłów.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby projekty, które nie otrzymają dofinansowania z budżetu Pokładów Kultury, zrealizować z pieniędzy zewnętrznych.

Zobaczcie koniecznie

Projekty będą realizowane w roku szkolnym 2020/2021.

- Podstawowy cel tego programu to zmiana myślenia o tym, czym jest kultura i sztuka - uważa Katarzyna Michalska. - Wypracowaliśmy to już częściowo w Klasach Aktywności Twórczej, gdzie nie uczymy sztuki w sensie historycznej, ale traktujemy sztukę jako narzędzie. W tym sensie, że kontakt ze sztuką jest powodem do myślenia o swoich własnych sprawach - tłumaczy koordynator projektu.

Zdaniem Katarzyny Michalskiej takie myślenie o sztuce i kulturze jest szczególnie ważne dla nastolatków, którzy uczą się wyrażać siebie samych poprzez sztukę.

- W ten sposób można wyładować swoje emocje, a to powoduje, że na sztukę patrzy się inaczej, ponieważ wie się, że ona wyraża również emocje kogoś innego. To z kolei eliminuje taki czynnik, że ktoś sztuki nie rozumie. Ponieważ jej nie trzeba rozumieć, ją trzeba czuć - wyjaśnia Katarzyna Michalska.

W 2021 roku zrealizowane projekty zostaną podsumowane. Po zakończeniu Miejskiego Programu Edukacji Kulturalnej w Bytomiu odbędzie się konferencja prezentująca jego efekty oraz forum, na którym wyciągane będą wnioski dotyczące programu.

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo