18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły sezonowe wyprzedaże: Promocja i gratisy przyciągają [TUTAJ UWAŻAJ]

Grażyna Dębała
Wyprzedaże noworoczne
Wyprzedaże noworoczne Katarzyna Kapusta
Koniec roku to już tradycyjnie sezon wielkich wyprzedaży. W tym czasie okazyjnie można kupić niemal wszystko. Ceny obniżają sieciówki odzieżowe, sklepy ze sprzętem AGD, jubilerzy i salony samochodowe. Ruch widać nawet na rynku nieruchomości, bo kredyt z rządową dopłatą obowiązuje tylko do końca grudnia. NA CO UWAŻAĆ? SPRAWDŹ

Co zrobić, by z wielu atrakcyjnych ofert wybrać te, które są tego naprawdę warte? Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas zakupowego szaleństwa? Przeczytajcie!

1: Co warto kupować na wyprzedażach?

Wyłącznie to, czego naprawdę potrzebujemy. Ta zasada obowiązuje bezwzględnie. Niezależnie od tego, czy podczas wyprzedaży będziemy szukać sprzętu AGD czy wieczorowej sukienki.

- Aby sobie to zadanie ułatwić, trzeba przed wyjściem na zakupy przygotować listę rzeczy, na które będziemy polować podczas wyprzedaży. Drugie ważne "zabezpieczenie" to ustalenie finansowego limitu, jaki przeznaczamy na zakupy. Jeśli już w sklepie coś spoza listy wpadnie nam w oko, to hamulcem może okazać się przyjęty limit wydatków. Dzięki temu mamy jakiś margines wolności, a z drugiej strony unikamy przynoszenia do domu niepotrzebnych rzeczy, które kupiliśmy tylko dlatego, że wydały nam się tanie - tłumaczy Iwona Więcławek-Wardyniec, psycholog z Sosnowca.

Dodatkowo specjaliści podpowiadają, że na wyprzedażach w sklepach odzieżowych warto szukać rzeczy klasycznych, które nigdy nie wychodzą z mody. Sezon właśnie się kończy, a nowe trendy mogą być zupełnie inne od tych, które w modzie obowiązywały rok wcześniej.

Koniec roku to również dobry czas, by kupić na przykład samochód. Wszystkie liczące się marki organizują wyprzedaże rocznika 2012. Upusty na wybrane modele sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

2: Jak dobrze przygotować się do polowania na okazje?

Przede wszystkim trzeba się odpowiednio ubrać. - Tak, by wygodnie było nam co chwilę się przebierać, mierząc kolejne ubrania. No i najważniejsze: jeśli planujemy kupić sukienkę, to warto mieć odpowiednie buty. Jeśli mierzymy elegancką kreację, a na nogach mamy grube skarpetki i adidasy, to nigdy nie będziemy zadowolone z efektu i koło nosa może nam przejść naprawdę dobra okazja - śmieje się Martyna Maciejewska, sprzedawczyni w jednym z katowickich butików.

Swoje rady mają też policjanci. Na zakupy lepiej nie zabierać cennych rzeczy, bo te jak magnes przyciągają kieszonkowców. Dokumentów, telefonu, kluczyków do samochodu i pieniędzy trzeba po prostu pilnować. - Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, czy płaszczy. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać toreb bez kontroli - radzi Mariusz Miszczyk z dąbrowskiej Komendy Miejskiej Policji.
3: Kiedy najlepiej wybrać się do sklepu?

Nie ma się co łudzić. Okazje przyciągną do sklepu tłumy i raczej trudno będzie uniknąć kolejek do przymierzalni i kas. Jeśli to możliwe, na zakupy najlepiej wybrać się rano, bo wtedy ruch jest najmniejszy. Gdy zależy nam na tym, by uniknąć tłoku, to weekendy oczywiście odpadają. - Ważne, by do sklepu wybrać się po śniadaniu, a na zakupy mieć po prostu trochę wolnego czasu. Tylko wtedy mamy szansę na to, że polowanie na superokazję będzie przyjemnością - podkreśla Iwona Więcławek-Wardyniec.

4: Uwaga na handlowe tricki.

Nic tak skutecznie nie przyciąga klientów, jak wielkie banery z informacjami o tym, że towar został mocno przeceniony.

- Zdarzyło mi się, że nad półką z bluzkami powieszono baner "Kup za 50 proc.", ale kiedy wzięłam bluzkę do przymierzalni, to zauważyłam, że na metce jest pierwotna cena 129 zł i ta promocyjna, która wynosi 89 zł. Ekspedientka tłumaczyła, że obniżka na te bluzki jest do 50 procent, co nie znaczy, że wszystkie kosztują połowę pierwotnej ceny. Baner mówił coś innego, więc czułam się oszukana - wspomina Małgorzata Krawczyk, która z sezonowych wyprzedaży korzysta każdego roku.

Wniosek z tego jeden. - Warto zachować rozsądek i dobrze sprawdzić cenę. W kasie obowiązuje ta, która znajduje się na metce produktu lub na półce - informuje Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

5: Towar kupiony na wyprzedaży można reklamować!

- Towar musi być zgodny z umową. To znaczy, że jeśli sukienka została przeceniona, bo ma naderwany rękaw, o czym sprzedawca nas poinformował, to nie mamy prawa jej z tego powodu zwrócić. Jeśli jednak w domu stwierdzimy, że ma ona też jakąś inną wadę, o której w czasie zakupów nic nie wiedzieliśmy, to wówczas możemy domagać się zwrotu pieniędzy - tłumaczy Małgorzata Hudzik, powiatowy rzecznik praw konsumenta.

6: Paragon warto zachować.

Podobnie wydruk potwierdzający, że za zakupy płaciliśmy kartą. W razie zwrotu tylko wtedy odzyskamy pieniądze.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera