Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnicka Rada Kobiet nie dogaduje się z miastem. Panie odchodzą. Dlaczego?

Aleksander Król
Aleksander Król
Rybnicka Rada Kobiet nie dogaduje się w miastem. Panie odchodzą. Dlaczego?
Rybnicka Rada Kobiet nie dogaduje się w miastem. Panie odchodzą. Dlaczego? arc UM
Rybnicka Rada Kobiet nie dogaduje się w miastem. W środę (14.10) wieczorem na swoim profilu na facebooku Rybnicka Rada Kobiet poinformowała o rezygnacji pań z dalszej działalności w obecnych strukturach. Dlaczego panie rezygnują?

Rybnicka Rada Kobiet rezygnuje. Panie odchodzą. Dlaczego?

Wczoraj (14.10) wieczorem na swoim profilu na facebooku Rybnicka Rada Kobiet poinformowała o rezygnacji pań z dalszej działalności w obecnych strukturach.

- Informujemy, że 14 października 2020 roku rezygnujemy z pełnienia funkcji członkiń, przewodniczącej i wiceprzewodniczącej Rybnickiej Rady Kobiet. Uważamy jednogłośnie, że miarą dobrej organizacji miasta jest szacunek wobec jej mieszkańców, tak jak miarą demokracji jest ochrona najsłabszych członków i członkiń wspólnoty. Dlatego właśnie poświęciłyśmy dwa lata na działania równościowe w obszarze związanym z miejską i ponadmiejską polityką ekologiczną i zdrowotną. Będziemy je wspólnie kontynuować w ramach innych niż urzędowa struktur i bacznie przyglądać się posunięciom władz, lobbystów i decydentów - poinformowała Rybnicka Rada Kobiet.

Pod postem podpisały się: dr Monika Glosowitz, Przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet, Aleksandra Zając Wiceprzewodnicząca RRK, dr Katarzyna Musioł, Jolanta Jackiewicz, Klaudyna Jackiewicz-Szewczyk, Elżbieta Piotrowska, Mariola Kujańska, Hanna Nowacka-Woźnikowska, Ewa Gitner-Szrajer.

Dziś Monika Glosowitz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet, w rozmowie z naszą redakcją wyjaśnia powody rezygnacji:

Proszę sobie przypomnieć, po co powstała Rybnicka Rada Kobiet. Po to, żeby minimalizować nierówności i przeciwdziałać mechanizmom dyskryminacji - mówi Glosowitz.

- Nie trzeba chyba długo tłumaczyć, jak się w to wpisuje walka o równy dostęp do czystego powietrza. Nie jest to wcale jakiś osobny, odległy od praw kobiet temat. W końcu to kobiety sprawują w społeczeństwie większość funkcji opiekuńczych - są mamami, babciami, ciociami, nauczycielkami, pielęgniarkami etc. Prawo do oddychania czystym powietrzem jest fundamentalnym warunkiem tej pracy i podstawowym warunkiem rozwoju dzieci. A teraz proszę sobie jeszcze przypomnieć, jak wybrzmiały wypowiedzi prezydentów na konferencji, na której pokazywałyśmy, co zdziałałyśmy przez ostatnie dwa lata. Jeden pyta, czy poszłybyśmy do fryzjera zamiast reperować złamaną rękę, a drugi zachęca nas do działania i mówi, że to my kobiety powinnyśmy przeprowadzić mentalną transformację społeczeństwa. Tak, Panowie, wspólnotę buduje się zupełnie inaczej - tłumaczy Monka Glosowitz.

Co na to Urząd Miasta Rybnika?

Rybnicka Rada Kobiet działa przy Urzędzie Miasta Rybnika podobnie jak inne rady - Młodzieżowa Rada Miasta, Rada Seniorów czy Rada Sportu. Część pań zrezygnowała z uczestniczenia w radzie i jest to ich dobrowolna decyzja - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzedu Miasta Rybnika.

- Już dziś otrzymaliśmy informację, że pozostałe panie chcą nadal działać. Na pewno będziemy rozmawiać z paniami, które pozostały w radzie na temat ich pomysłu na dalsze dzianie. W imieniu prezydenta Piotra Kuczery dziękuję za każdą twórczą dyskusję i zaangażowanie, mamy nadzieję, że wciąż będziemy się spotykać w działaniach, które będą rozwijały miasto - mówi Skupień.

Tłumaczy, że Rybnicka Rada Kobiet skoncentrowała swoje działanie wokół problemu smogu.

- Trudno nie zgodzić się ze zdaniem pań z rady, że zła jakość powietrza w naszym mieście jest podstawowym problemem miasta. Działania pań opierały się do tej pory na żądaniu podjęcia działań ze strony prezydenta, w wyniku których miałby zlikwidować smog w ciągu … właściwie najbliższych miesięcy. Różnimy się w rozumieniu tego problemu, ale to oczywiście nie jest przeszkodą by dyskutować. Mam osobiste wrażenie, że w wielu kwestiach nie chcemy się zrozumieć i usłyszeć. Panie oczekują zmian systemowych - właśnie o zmiany w prawie, jako jedno z pierwszych miast na Śląsku, walczył Rybnik. Co więcej występowaliśmy o zaostrzenie zapisów uchwały antysmogowej. Teraz jesteśmy na etapie, kiedy efekty przepisów prawa będą miały realny wpływ na jakość powietrza. Oczywiście, że 442 dni to dużo w kontekście narażenia zdrowia i życia ludzi. Jednak trzeba nam jeszcze myślenia realnego, związanego z tym, że ludzie muszą zdążyć wymienić piec w określonym terminie, a to oznacza, że poza napisaniem wniosku o dofinansowanie trzeba znaleźć firmę, która piec wymieni i przeprowadzi termomodernizację. Na te realne działania potrzebny jest niestety czas - informuje Skupień.

Nie przeocz

Co robiła Rybnicka Rada Kobiet - informują panie

  • W grudniu 2018 roku
    Pan Prezydent Piotr Kuczera powołuje Rybnicką Radę Kobiet, jako organ doradczy Prezydenta Miasta Rybnika.
    Podczas pierwszego spotkania z Panem Prezydentem wybieramy przewodniczącą, zastępczynię, nakreślamy tematy i obszary, w których chcemy działać.

  • Styczeń
    1. Koncert na kampusie „Serca biją dla Owsiaka” - RRK przyłącza się do wydarzenia organizowanego przez Śląskie Pereły i pomaga w jego organizacji

  • Luty
    1. Spotkanie z Prezydentem i doradcami w sprawie wspólnych działań antysmogowych

  • Marzec
    1. 22-23 marca „Kobiety wiedzą co robią” (GW i WO):
    - warsztaty zorganizowane przez p. Martę Majchrzak, których celem było generownie rozwiązań dla Rybnika
    - panele dyskusyjne zorganizowane wspólnie z Gazetą Wyborczą w rybnickiej bibliotece

  • Kwiecień

    1. Strajk Nauczycieli - wsparcie (Solidarnie z Nauczycielami)
    2. 18 kwietnia – udział w odsłonięciu muralu z wizerunkiem Lidii Grychtołówny

  • Maj
    1. 29 maja – uczestnictwo RRK w Forum Regionu Subzachodniego

  • Czerwiec

    1. „Sisters of Europe” - Warszawa, udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach „Siostrzeństwo - Ciało Godność Wspólnota”
    2. Udział w odsłonięciu muralu pamięci Anny Kozub
    3. 21 czerwca, koncertem grupy integracyjnej "Świnka pieje na krzaku bzu" otwieramy cykl spotkań w „halo!Rybnik” pt. „Rybnicka Rada Kobiet zaprasza”:
    temat pierwszego spotkania: Niepełnosprawność - jak skutecznie walczyć z wykluczeniem – panel dyskusyjny
    4. Złożenie postulatu do Prezydenta w sprawie darmowej komunikacji dla osób niewidomych
    i słabowidzących
    5. Opinia RRK dotycząca strategii rozwoju kultury miasta Rybnika

  • Lipiec
    1. Spotkanie w „halo!Rybnik” z cyklu „Rybnicka Rada Kobiet zaprasza”:
    „Pełnoprawni? - osoby z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej”- bariery jakie napotykają osoby niewidome i słabowidzące, sukcesy, którymi chcą się pochwalić – panel dyskusyjny
    2. Złożenie w Urzędzie Miasta uchwały RRK „STOP SMOG - czyste powietrze w Rybniku”
    3. Udział w warsztatach prowadzonych przez Polski Alarm Smogowy i Krakowski Alarm Smogowy

  • Sierpień
    1. 27 sierpnia udział w wydarzeniu (wykłady, panele) „Zdrowy Dorosły, zdrowe Dziecko, zdrowa Rodzina”: organizatorzy NFZ, Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna, fundacja Puls-Med, Komenda Miejska Policji, Rybnicka Rada Kobiet

  • Wrzesień
    1. XI Kongres Kobiet: „Wybory Kobiet, Wolność Równość Demokracja” – udział przedstawicielki RRK w panelach dyskusyjnych i wykładach
    2. Udział RRK w organizownym przez Rybnicką Radę Seniorów spotkaniu z radami dzielnic

  • Październik
    1. 1 października – Targi Senioralne w Rybniku – prezentacja na temat działań międzypokoleniowych
    2. Rybnicka Rada Kobiet rekomenduje projekt ogólnomiejski numer 6 – „Szczepcio i Chrońcio”
    3. Rybnicka Rada Kobiet popiera i promuje inicjatywy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
    4. 25 października
    - „Presja ma sens: Smog można pokonać” - spotkanie w „halo!Rybnik”z cyklu Rybnicka Rada Kobiet zaprasza
    - z inicjatywy RRK powstaje Obywatelski Sztab Kryzysowy – Alarm dla Rybnika.
    5. 31 października – apel RRK do RM Rybnika o potwierdzenie klimatycznego stanu kryzysowego, podjęcie uchwały o całkowitym zakazie spalania paliw stałych i przygotowanie w tej sprawie petycji do Sejmiku Śląskiego

  • Listopad

    1. 7 listopada – Światowy Dzień Feminizmu: spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół nr 3 – dyskusja o roli kobiet w społeczeństwie
    2. Z inicjatywy RRK zostaje odczytany w rybnickich kościołach „List do parafian” - z przesłaniem do rybniczan - „Nie Zabijaj! - dbaj o czyste powietrze”
    3. 11 listopada – akcja „Obywatel Smog” na rybnickim rynku, podczas dorocznego wspólnego zdjęcia mieszkańców Rybnika w Święto Niepodległości
    4. 18 listopada – warsztaty „Transformacja energetyczna – sprawiedliwe odejście od węgla”
    5. 19 listopada – DK Chwałowice – udział w spotkaniu organizowanym przez IV LO – Marcin Popkiewicz - „Klimatyczne fakty i mity”
    6. 25 listopada – konferencja przed UM – petycja: zlecenie ekspertyzy: czy obowiązująca uchwała antysmogowa gwarantuje Rybnikowi czyste powietrze?
    5. 26 listopada – szkolenie smogowe: CRIS i RAS
    7. Kielce - „Kobiety wiedzą co robią”. Udział w panelu: „Jak Kobiety zmieniają świat” (GW i WO)
    8. 29 listopada:
    - wspieramy czynnie akcję Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
    - spotkanie w halo!Rybnik z cyklu „RRK zaprasza”: odsłonięcie SMOGiły, film nagrany
    z mieszkańcami: „Co chcesz powiedzieć właścicielowi kopciucha?”

  • Grudzień

    1. Przy okazji XV Biegu Barbórkowego w Rybniku wywiad dla Polsat News: zwrócenie uwagi Polski na problem Smogu w Rybniku
    2. 5, 9 grudnia – warsztaty Climate KIC: „Sprawiedliwa transformacja”, „ Edukacja ekologiczna
    w Polsce”
    3. 11 grudnia – Sejm RP Warszawa: wyjazd z kartkami świątecznymi dla posłów i senatorów (smog rysowany przez rybnickie dzieci), konferencja w Sejmie z apelem do rządzących
    4. „Zdrowy Dorosły, zdrowe Dziecko, zdrowa Rodzina”: organizatorzy NFZ, Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna, fundacja Puls-Med, Komenda Miejska Policji, Rybnicka Rada Kobiet
    5. 17 grudnia sesja Komisji Finansów i Rozwoju oraz Ochrony Powietrza Ekologii i Przemysłu: wystąpienie RRK, przedstawienie postulatów dotyczących walki ze smogiem
    6. 20 grudnia – Urząd Marszałkowski – kartki dla radnych, konferencja, wywiad dla Polsat News
    7. 27 grudnia: z cyklu „Rybnicka Rada Kobiet zaprasza” w „halo!Rybnik”: „Wypij kawę
    z RRK” – z zaproszenia skorzystali harcerze, zaniepokojeni opóźnieniami w remoncie Stanicy - z prośbą o radę i interwencję i seniorzy - chętni do wspólnych działań

  • Styczeń
    1.13 stycznia
    - przedstawicielki RRK wystąpiły w Sejmiku Śląskim z apelem do władz województwa śląskiego, prosząc o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Rybniku
    - udział w realizacji reportażu dla telewizji ARTE – zanieczyszczenie powietrza w Rybniku
    2. 30 stycznia – udział w sesja Rady Miasta Rybnika – przedstawienie wpływu smogu na zdrowie
    i życie rybniczan, wezwanie do przyspieszenia działań ograniczających niską emisję
    3. 31 stycznia – happening „SMOGiła wyjeżdża na ulice Rybnika”
    - udzielenie wywiadu Die Zeit i lokalnym mediom

  • Luty
    1.3 lutego – Rybnicki Alarm Smogowy i Rybnicka Rada Kobiet – przedstawili w Sejmiku Śląskim, na posiedzenia Komisji ds. Klimatu – dramatyczną sytuację zdrowotną rybniczan, spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza i złożyli postulat w sprawie zmian w tzw. uchwale antysmogowej
    2. 7 lutego – udział w wyjazdowym posiedzeniu parlamentarnego zespołu antysmogowego, które odbyło się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy.

  • Październik
    1. 10 października – Międzynarodowa konferencja naukowa Smog Szok, która była ukoronowaniem działań podjętych we współpracy z francuskimi dokumentalistami pod przewodnictwem dziennikarza śledczego, Martina Boudot, oraz profesorem Timem Nawrotem z uniwersytetów w Haaselt i Leuven w Belgii.

  • Ponadto:
    - comiesięczne (czasem częściej) spotkaniach robocze RRK,
    - spotkania grup roboczych wyznaczonych do działań w konkretnych obszarach,
    - petycje
    - teksty
    - grafiki
    - materiały: ulotki, banery, plakaty itd.

Co robi miasto Rybnik w walce ze smogiem - informują urzędnicy

Jeżeli w tym kontekście padną pytania o działania miasta w kwestii walki o czyste powietrze, to od strony miasta wygląda to tak:

szkoły i przedszkola: 86 ogrzewanych ekologicznie* 8 pozostało do wymiany
budynki MOSiR, Domy Kultury, Urząd Miasta i inne: 77 ogrzewanych ekologicznie 11 pozostało do wymiany *ogrzewanie gazowe, c.o., pompy ciepła, nie piece węglowe!
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej 4469 mieszkań komunalnych i socjalnych 462 ogrzewanie gazowe, 1373 ogrzewanie c.o. 8 pomp ciepła 2626 "kopciuchów"

18 500 budynków jednorodzinnych jest na terenie Rybnika z czego w 14 000 w których trzeba wymienić piece. Mieszkańcy mogą ubiegać się o dotację do wymiany pieców z programu „Czyste powietrze”, który premiuje najwyższa dotacją najuboższych. W wystąpieniu podczas sobotniej konferencji prezydent Kuczera mówił między innymi o odpowiedzialności za własne domy, własne kotłownie, co spotkało się z dużą krytyką pań z RRK w mediach społecznościowych. Od dziś do wymiany najgorszych kotłów pozostały 442 dni, czy jako miasto zdążymy? Robimy wszystko, co w naszej mocy by zdążyć ze wszystkim tym, co należy do miasta. Sięgamy po programy dotacyjne, pomocowe, robimy kompleksowo całe osiedla, wymieniamy nie tylko piece ale robimy też termomodernizacje budynków by osiągnąć jak najlepszy efekt ekologiczny. Najwięcej mamy do zrobienia w budynkach komunalnych, tu pozostało do wymiany 2626 kopciuchów. Martwimy się, że na rynku zabraknie firm, które mogą przeprowadzić te inwestycje na czas. Aktualnie na terenie miasta wszyscy mieszkańcy otrzymują ulotki dotyczące terminów na wymianę kotłów i możliwości uzyskania dofinansowania.

Jak powstała Rybnicka Rada Kobiet - informują urzędnicy

Rybnicka Rada Kobiet powstała zgodnie z postulatem stowarzyszenia Śląskie Perły (w załączeniu pismo z propozycją powołania Rady), Po spotkaniach na temat kształtu, celów i zakresu działania, po uzgodnieniach w zakresie treści statutu (zaakceptowanej przez Śląskie Perły), została powołana Rybnicka Rada Kobiet.

Następnie powołano komisję - w jej składzie również przedstawicielka ze Śląskich Pereł) i przeprowadzono nabór, powołano 7 członkiń zgłoszonych indywidualnie, ponadto powołano 3 panie wskazane przez PM i 3 przez Śląskie Perły.

[lista]
[*]Działania: 1. Panie miały zaproponowaną możliwość organizacji spotkań w siedzibie urzędu w czwartki, w godzinach popołudniowych (16-18), aby zapewnić możliwość udziału paniom, które są aktywne zawodowo (oczywiście na spotkaniach zapewniono napoje i skromny poczęstunek - paluszki, ciasteczka). Ponieważ to była zbyt wczesna godzina, panie przez chwilę spotykały się w sali Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku przy ul. B. Chrobrego 16, a potem w sali Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku przy ul. B. Chrobrego 39 (możliwość pozostania do godzin wieczornych).

Panie ponadto wnioskowały o swój własny lokal od początku swojej działalności, jednakże żadna rada przy urzędzie nie ma przyznanego lokalu na stałe, o czym panie były informowane. Niezależnie od tego ostatecznie podjęte zostały działania, celem zapewnienia lokalu - rozmowy w tym zakresie prowadził ZGM. Panie miały już zaproponowany lokal przy ul. Białych 7, który były oglądać. Na tę chwilę nie zostały dopełnione formalności związane z udostępnieniem lokalu (należało rozważyć jakie są możliwe formy udostępnienia, kto ponosiłby koszty za zużywane w lokalu media itp.).
[*]2. Panie miały przyznany budżet na rok 2020 - 5 000 zł (na 2021 zaplanowano 3000 zł z uwagi na oszczędności).

[*] 3. Z ww. budżetu pokryto koszty biletów do Warszawy, w związku z udziałem w dniu 7 marca 2020 r. w Forum Organizacji i Środowisk Działających na rzecz Praw Kobiet (555,60 zł za przejazd 4 pań)

[*]4. W związku z organizacją konferencji w dniu 10.10: - zakupiono z ww. budżetu długopisy dla uczestników konferencji oraz żel antybakteryjny (koszt 118,52), przekazano teczki z identyfikacją wizualną miasta poza budżetem RRK, - zakupiono usługę filmowania konferencji (kwota 1.000 zł - z budżetu RRK), - zakupiono obiad dla członków międzynarodowej delegacji (poza budżetem RRK - poszło z budżetu Rozwoju), - wydrukowano 15 plakatów w formacie A3, wywieszono 1 plakat koło Wydziału PS - udostępniono salę na konferencję poza budżetem RRK (nadmienić należy, że dla podmiotów zewnętrznych po prostu się salę udostępnia odpłatnie, a panie korzystały z niej za darmo, a do tego sala została przygotowana, posprzątana itd., nie musiały szykować sali same). 5. W 2019 r. wystosowano na prośbę członkiń RRK pismo do proboszczów rybnickich parafii (apel dot. problemu smogu). 6. Również w 2019 r. wydział PS umówił spotkanie z Pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet i Warszawska Rada Kobiet, ostatecznie panie jednak z przyczyn organizacyjnych nie pojechały do Warszawy. Oprócz tego Wydział PS prowadzi obsługę korespondencyjną RRK i przekazuje wszelką korespondencję, która wpływa do UM do RRK, ponadto przekazuje korespondencję, która była związana ze statutowym obszarem działania RRK. Dodatkowo poinformowano RRK o możliwości subskrypcji zakładek na BIP (w tym związanych z konsultowaniem uchwał), celem śledzenia bieżących aktów prawnych podejmowanych przez Miasto. Poinformowano też o możliwości zgłaszania członków w ramach stowarzyszeń do komisji opiniujących oferty konkursowe zadań realizowanych w 2020 r. (panie nie skorzystały z tej możliwości). Ponadto z uwagi na chęć polepszenia współpracy na linii UM-RRK oraz w związku ze zgłaszanymi uwagami niektórych członkiń RRK co do jej działania i podejmowania decyzji wewnątrz Rady, p. Masłowski na spotkaniu w lutym tego roku poprosił panie z RRK o wypełnienie anonimowej ankiety. Ankieta została rozesłana elektronicznie do członkiń RRK. Panie nie odpowiedziały na zadane w niej pytania i zgłosiły swój protest w związku z ankietą. Wystosowano zatem do pań pismo, w którym wytłumaczono chęć ewaluacji działań rady i polepszenia jej działania, ponownie wysłano im ankietę z prośbą o anonimowe wypełnienie. Tym razem panie z RRK odpowiedziały na ankietę, wysyłając 8 razy te samą "anonimowo" wypełnioną ankietę (ankieta w załączeniu).

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera