Rybnik. 100 milionów złotych z Polskiego Ładu na budowę kolejnego odcinka drogi regionalnej Pszczyna-Racibórz. 2 mld zł dla elektrowni

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat

Wideo

Co Rybnik zyska na Polskim Ładzie? To pytanie od kilku tygodni zadają sobie mieszkańcy. Senator Wojciech Piecha zapewnił, że w ramach planu, rząd dołoży się do budowy kolejnego odcinka obwodnicy Rybnika, czyli drogi regionalnej Pszczyna-Racibórz. Inwestycja jest wyceniana na 200 mln zł. Piecha zapowiedział też budowę bloku gazowego w rybnickiej elektrowni za 2 mld zł.

100 mln zł na drogę regionalną Pszczyna - Racibórz

Polski Ład w ostatnich tygodniach wymieniany był przez wszystkie przypadki. Od zapowiadanej sumy na tzw. rozruch gospodarki po pandemii koronawirusa może zakręcić się w głowie. To blisko 770 mld zł z Unii Europejskiej w formie dofinansowań, niskoprocentowych kredytów. Dzięki obligacjom specjalny fundusz ma uruchomić Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Co jednak z tego będą mieć mieszkańcy? - takie pytanie pewnie wielu sobie zadaje.

Jeśli chodzi o Rybnik rąbka tajemnicy uchylił senator PiS Wojciech Piecha. Zapowiedział wsparcie bardzo dużej inwestycji drogowej.

- Chcemy zapewnić finansowanie odcinka drogi Pszczyna - Racibórz. Potrzeba 200 mln zł żeby dokończyć budowę do ulicy Sportowej -powiedział senator Piecha.

Nie są znane szczegóły mechanizmu wsparcia tej inwestycji, ale można się domyślać, że oparty zostanie na Rządowym Funduszu Drogowym.

Władze Rybnika poinformowały we wtorek (25.05), że do RFD złożyły wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach zadań obwodnicowych. Magistrat stara się o połowę z kwoty 200 mln zł. Oficjalnej decyzji o przyznaniu bądź nie, należy spodziewać się za kilka miesięcy. Jednak poważna deklaracja senatora Piechy pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość.

Nie przeocz

Ostatni fragment obwodnicy Rybnika

Przebiegająca przez Rybnik droga regionalna Pszczyna-Racibórz obecnie funkcjonuje tylko częściowo. Wprawdzie większy rybnicki odcinek oddany w pierwszym etapie od Żor (A1) do węzła na ulicy Wodzisławskiej jest w całości dostępny do ruchu samochodów (10 km), jednak dalsza część drogi nie jest jeszcze nawet budowana.

Chodzi o fragment od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej, gdzie na granicy Rybnika i Rydułtów kończyłby się rybnicki odcinek Drogi Regionalnej.

- Dalszy fragment otwartej w kwietniu 2020 roku drogi regionalnej, stanowi końcowy element docelowego układu drogowego, jakim jest nowa DW 935 od autostrady A1 do granic Rybnika z Rydułtowami - mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku, Agnieszka Skupień.

Władze Rybnika chcą dokończenia drogi, dlatego złożyły wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg o dotację na kontynuację budowy Drogi Regionalnej. Całkowity koszt budowy 4,12 km odcinka drogi od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej to 200 mln zł.

Na trasie budowanej drogi miałyby między innymi kolejne wiadukty, węzły i rondo.

- Zadanie obejmuje budowę jednego bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego oraz jedno skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową, a także budowę 4 obiektów mostowych, umożliwiających trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła - tłumaczy rzecznik prasowy UM w Rybniku, Agnieszka Skupień.

Dodatkowo, w ramach budowy kolejnych fragmentów rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej planowane jest wykonanie innych robót. - W ramach inwestycji zostaną wykonane elementy ograniczające negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne, nasadzenia zieleni kompensacje przyrodnicze, przejścia dla zwierząt, odpowiednie zabezpieczenie drogi przed zwierzętami - wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Realizacja zadania jest możliwa w latach 2022-2024. Wówczas do zrealizowania pozostanie etap od granic Rybnika do granic Raciborza przez m.in. Rydułtowy, Kornowac.

Wyrwa w drodze regionalnej...

Obecnie trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla pozostałych odcinków przebiegających przez powiat wodzisławski i raciborski. Wykonano już m. in. wielowariantową koncepcję przebiegu całej trasy, raport o oddziaływaniu na środowisko i audyt bezpieczeństwa ruchu. Gotowe są projekty budowlane, w trakcie opracowywania jest dokumentacja geodezyjna i projekty wykonawcze.

Wartość etapów, które czekają jeszcze na realizację szacuje się na blisko 700 milionów złotych. To jednak szacunek z poziomu cen z 2016 roku. Dziś to zdecydowanie większa kwota, być może nawet oscylująca w okolicach miliarda złotych.

Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania zewnętrznego. Wkrótce ruszą prace nad tym. Powstała już grupa robocza złożona m.in. z przedstawicieli samorządów.

Polski Ład i inwestycja w elektrownię Rybnik

W środę (26.05) parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Wodzisławia Śl. promowali założenia Polskiego Ładu. Posłowie Bolesław Piecha, Grzegorz Matusiak, Adam Gawęda i wspomniany już senator Wojciech Piecha przypomnieli główne jego założenia:

  • 7 proc. PKB na zdrowie w ciągu 6 lat (inwestycje, kadry, nowoczesne terapie)
  • obniżka podatków dla 18 mln Polaków (m.in. kwota wolna od podatku 30 tys. zł)
  • inwestycje i nowe miejsca pracy (np. budowa nowoczesnych dróg, linii kolejowych wraz modernizacją, CPK)
  • mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności (m.in. gwarancje do kredytów i dopłaty dla rodzin z dziećmi)
  • emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł

- Duża inwestycja w elektrowni Rybnik to nowy blok gazowy. Do roku 2025 lub 2026 ma zostać włączony do systemu energetycznego Polski. To koszt 2 mld zł - zapowiedział Wojciech Piecha.

Adam Gawęda zapowiedział inwestycje w transformację surowcowo-energetyczną. Zwracał uwagę, że proces nie potrwa kilka lat, a znacznie dłużej.

- Mamy czas, środki, pomysł i akceptację społeczną. W najbliższych dniach, najprawdopodobniej w piątek parafowane porozumienie (ze związkami zawodowymi - red.) będzie ostatecznie podpisane. To da szansę, żebyśmy w Komisji Europejskiej mogli bardzo mocnym głosem powiedzieć, jak będzie przebiegała transformacja - powiedział poseł Gawęda.

Mówił o wykorzystywaniu paliw w nowoczesnych technologiach, w tym m.in. zgazowanie węgla.

Zobacz koniecznie

Grzegorz Matusiak mówił o inwestycjach w domy seniora, przedszkola, żłobki. Mówił o obniżkach podatków. - Planujemy obniżyć podatek do zera dla osób, które otrzymują emerytury do wysokości do 2,5 tys. zł - podkreślił Matusiak.

Parlamentarzyści zapowiedzieli, że ubytek z obniżki podatków ma być rekompensowany samorządom, m.in. poprzez zwiększone dofinansowania do budowy dróg.

- Rząd zobowiązał się przedstawić kluczowe ustawy na początek września 2021 roku - zapewnił poseł Bolesław Piecha.

Chodzi o zmiany podatkowe, restrukturyzacji ochrony zdrowia i spraw związanych z mieszkalnictwem i wkładu własnego.

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie