Rybnik: Archeolodzy wykopali fragmenty gotyckiej świątyni z...

  Rybnik: Archeolodzy wykopali fragmenty gotyckiej świątyni z XV w.

  AREK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prace archeologiczne w Rybniku potrwają jeszcze do końca tygodnia
  1/2
  przejdź do galerii

  Prace archeologiczne w Rybniku potrwają jeszcze do końca tygodnia ©Arek Biernat

  W centrum Rybnika archeolodzy odkrywają tajemnice miasta. Przy Kościółku Akademickim na terenie dawnego cmentarza poszukują fundamentów gotyckiej świątyni.
  - Chcemy dojść do najstarszego poziomu świątyni, która później została rozebrana. To pozwoli poznać nam dokładnie dzieje naszego miasta - mówi Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum. Choć zachowała się jedynie jedna rycina, to o samej świątyni wiemy wiele. Gotycki kościół powstał w drugiej połowie XV wieku i był murowany. Wokół znajdował się cmentarz, otoczony kamiennym murem. W XVII wieku kościół rozebrano pozostawiając jedynie prezbiterium, które służyło jako kaplica cmentarna. Dziś jest to Kościół Akademicki.

  Badaczom z Instytutu Prahistorii Wydziału Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu udało się natrafić na ślady dawnej świątyni. - W jednym z wykopów natrafiliśmy na pozostałości. Nie ma tu praktycznie żadnej całej cegły, co potwierdza całkowitą rozbiórkę kościoła - przyznaje dr Artur Różański z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu. Niestety, nie udało się badaczom natrafić na ślady po pierwszej świątyni, która została wzniesiona w XII w. - Ślady pierwszego kościoła mogą znajdować się gdzieś w okolicach Kościółka Akademickiego. Będziemy chcieli za rok tu wrócić i prowadzić prace wokół niego - dodaje dr Różański.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  TOP 5 największych odkryć archeologicznych woj. śląskiego [ZOBACZ]
  Śląska Wenus: Sensacyjne odkrycie archeologiczne pod Raciborzem


  Sporo kontrowersji wśród rybniczan wzbudził sposób prowadzenia prac na dawnym cmentarzu, który ostatecznie został zlikwidowany w latach 70. XX wieku. Przez pierwsze dni prac, głębokie wykopaliska były zabezpieczone wyłącznie biało-czerwoną taśmą. W wykopach można było dostrzec ludzkie kości. Część rybniczan uznała to za bezczeszczenie ludzkich szczątków. - Nikt tu nie niszczy ludzkich szczątków. Doszło do tego, ale w latach 70. XX wieku, kiedy na polecenie ówczesnych władz partyjnych buldożery wjechały na cmentarz i dosłownie zmieszały ludzkie szczątki z ziemią i pozostałymi grobowcami - broni archeologów Bogdan Kloch.

  Do sprawy odniósł się śląski wojewódzki konserwator zabytków. - Zleciłem, aby jak najszybciej wyeksplorować te miejsca i zakończyć prace. U nikogo nie było złej woli. Poleciłem też zabezpieczyć stałym ogrodzeniem - tłumaczy Jacek Pierzak, archeolog z biura ŚWKZ.  *Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
  *Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo