Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Archeolodzy wykopali fragmenty gotyckiej świątyni z XV w.

AREK
Prace archeologiczne w Rybniku potrwają jeszcze do końca tygodnia
Prace archeologiczne w Rybniku potrwają jeszcze do końca tygodnia Arek Biernat
W centrum Rybnika archeolodzy odkrywają tajemnice miasta. Przy Kościółku Akademickim na terenie dawnego cmentarza poszukują fundamentów gotyckiej świątyni.

- Chcemy dojść do najstarszego poziomu świątyni, która później została rozebrana. To pozwoli poznać nam dokładnie dzieje naszego miasta - mówi Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum. Choć zachowała się jedynie jedna rycina, to o samej świątyni wiemy wiele. Gotycki kościół powstał w drugiej połowie XV wieku i był murowany. Wokół znajdował się cmentarz, otoczony kamiennym murem. W XVII wieku kościół rozebrano pozostawiając jedynie prezbiterium, które służyło jako kaplica cmentarna. Dziś jest to Kościół Akademicki.

Badaczom z Instytutu Prahistorii Wydziału Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu udało się natrafić na ślady dawnej świątyni. - W jednym z wykopów natrafiliśmy na pozostałości. Nie ma tu praktycznie żadnej całej cegły, co potwierdza całkowitą rozbiórkę kościoła - przyznaje dr Artur Różański z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu. Niestety, nie udało się badaczom natrafić na ślady po pierwszej świątyni, która została wzniesiona w XII w. - Ślady pierwszego kościoła mogą znajdować się gdzieś w okolicach Kościółka Akademickiego. Będziemy chcieli za rok tu wrócić i prowadzić prace wokół niego - dodaje dr Różański.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
TOP 5 największych odkryć archeologicznych woj. śląskiego [ZOBACZ]
Śląska Wenus: Sensacyjne odkrycie archeologiczne pod Raciborzem

Sporo kontrowersji wśród rybniczan wzbudził sposób prowadzenia prac na dawnym cmentarzu, który ostatecznie został zlikwidowany w latach 70. XX wieku. Przez pierwsze dni prac, głębokie wykopaliska były zabezpieczone wyłącznie biało-czerwoną taśmą. W wykopach można było dostrzec ludzkie kości. Część rybniczan uznała to za bezczeszczenie ludzkich szczątków. - Nikt tu nie niszczy ludzkich szczątków. Doszło do tego, ale w latach 70. XX wieku, kiedy na polecenie ówczesnych władz partyjnych buldożery wjechały na cmentarz i dosłownie zmieszały ludzkie szczątki z ziemią i pozostałymi grobowcami - broni archeologów Bogdan Kloch.

Do sprawy odniósł się śląski wojewódzki konserwator zabytków. - Zleciłem, aby jak najszybciej wyeksplorować te miejsca i zakończyć prace. U nikogo nie było złej woli. Poleciłem też zabezpieczyć stałym ogrodzeniem - tłumaczy Jacek Pierzak, archeolog z biura ŚWKZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!