Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: gdy smog truje mieszkańców, dzieci zostaną w szkole

Aleksander Król
W ubiegłym roku szkolnym dzieci z SP 5 zorganizowały happening o smogu. Teraz nie pójdą, bo powietrze jest złe
W ubiegłym roku szkolnym dzieci z SP 5 zorganizowały happening o smogu. Teraz nie pójdą, bo powietrze jest złe Arkadiusz Biernat
W rybnickich szkołach pojawią się tablice, gdzie codziennie wyświetlane będą informacje o jakości powietrza. Kartka czarna to informacja dla nauczycieli, by tego dnia nie organizować wycieczek i lekcji w plenerze.

W Rybniku, który boryka się ze smogiem, boją się o zdrowie dzieci. Dlatego codziennie do wszystkich szkół i przedszkoli w mieście będą wysyłane informacje o poziomie zanieczyszczenia powietrza, zaś w każdej placówce umieszczona zostanie specjalna tablica, na której nauczyciele będą aktualizować informacje o przekroczeniach poziomu pyłu zawieszonego (PM10) w nietypowy sposób, bo wkładając kolorowe karteczki: zieloną, żółtą, czerwona i czarną, w zależności od jakości powietrza w danym dniu. A wszystko po to, by zarówno nauczyciele, jak i rodzice oraz dziadkowie, odprowadzający swoje pociechy na zajęcia, wiedzieli, czy mogą zabrać dzieci na dwór.

- Akcja ruszy 6 grudnia i potrwa do czasu zakończenia sezonu grzewczego, czyli do kwietnia 2017 roku. We wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach, do których trafiać będą informacje o poziomie zanieczyszczenia, umieszczona zostanie specjalna tablica z symbolicznym Rybkiem, na której codziennie aktualizowana będzie informacja o jakości powietrza PM10. Dla łatwiejszej identyfikacji na tablicach umieszczane będą wymienne „wkłady” w postaci kolorowych kartek - mówi Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

Zobaczcie, co na temat smogu mówią mieszkańcy

KLIKNIJ PONIŻEJ I ZOBACZ, GDZIE SMOG JEST NAJWIĘKSZY

Smog w KatowicachSmog w Żywcu, Tychach i Gliwicach. To właśnie w tych miastach w czwartek rano mamy najwięcej zanieczyszczeń w powietrzu. Przekroczenia norm występują w większości województwa śląskiego. Jak podają niezależne aplikacje monitorujące jakość powietrza najgorszą sytuację mamy w Żywcu. KLIKNIJ STRZAŁKĄ W PRAWO I SPRAWDŹ DANE W MIASTACH >>>

Alarm smogowy LISTA MIAST + DANE W Żywcu, Tychach i Gliwicac...

CZYTAJ TAKŻE:
Smog wywołuje ciężkie choroby, a nawet zabija. Nowe badania śląskich lekarzy

Gdy rano na tablicy pojawi się kolor zielony, oznaczający mały poziom zanieczyszczenia (wskaźnik 0-50g/m3) przedszkolaki będą mogły pójść na długi spacer.

Gdy wywieszona zostanie żółta kartka (oznaczająca średni poziom zanieczyszczenia, wskaźnik 51-100g/m3) trzeba będzie ograniczyć czas przebywania na powietrzu (zwłaszcza dzieci i osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia). Kolor czerwony oznaczający duży poziom zanieczyszczenia (wskaźnik 101-200g/m3) będzie mówił nauczycielom i rodzicom, że nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo, zaś kolor czarny (bardzo duży poziom zanieczyszczenia, wskaźnik powyżej 200g/m3) oznaczać będzie, że należy bezwzględnie zostać w szkole, ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu i unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu. Dane przesyłane będą do szkół z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Nowy pomysł z kolorowymi karteczkami chwalą dyrektorzy rybnickich szkół i przedszkoli.

- To bardzo dobry ruch, my i tak już wcześniej informowaliśmy o jakości powietrza, ale w tej chwili nasi nauczyciele sami sprawdzają, jak wyglądają te komunikaty. Teraz sprawa zostanie ułatwiona - mówi Jolanta Rocznik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Rybniku. - Młode pokolenie to pokolenie wzrokowców. Kolor więcej mówi od liczb. W natłoku informacji taka czarna albo zielona kartka lepiej dotrze do świadomości dzieci i rodziców, którzy będą wiedzieli, czy można wyjść na zewnątrz - mówi Jolanta Rocznik.

Dodaje, że oczywiście, nie można całkowicie się zamknąć w czterech ścianach.

- Całkowicie nie da się odizolować. Gdy jest zaplanowany basen, to rzecz jasna, trzeba pójść. Ale chodzi o to, żeby zajęcia rekreacyjne nie odbywały się na zewnątrz - tłumaczy pani dyrektor.

Dodaje, że z lekcjami wychowania fizycznego nie ma problemu, w szkole są aż dwie sale gimnastyczne, ale przedszkolaki, czy uczniowie młodszych las powinny wychodzić na spacery. - W tej chwili to jest wszystko wstrzymane. Komunikaty dotyczące jakości powietrza nie są najlepsze - mówi.

W ubiegłym roku szkolnym SP nr 5 zorganizowała happening antysmogowy. - Nasi uczniowie z nauczycielami w maskach przeszli aż pod urząd miasta. Wręczyliśmy wiceprezydentowi petycję. Akcja odbiła się szerokim echem. Teraz podobnego happeningu nie zorganizujemy, bo nie możemy wychodzić ze szkoły. Powietrze jest fatalne - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!