MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Nasze kopalnie, wasze kłamstwa - manifestacja przeciw likwidacji kopalń [WIDEO]

Bartosz Wojsa
W Rybniku odbyła się manifestacja przeciw likwidacji kopalń
W Rybniku odbyła się manifestacja przeciw likwidacji kopalń Bartosz Wojsa
Nie likwidujcie kopalń! Nasze kopalnie, wasze kłamstwa - skandowali uczestnicy manifestacji, która odbyła się w czwartek na rynku w Rybniku. Jej uczestnicy w ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec likwidacji kopalń. Na pikiecie pojawili się m.in. górnicy z KWK Makoszowy czy KWK Krupiński.

CZYTAJ KONIECZNIE
WYNIKI REFERENDUM W MAKOSZOWACH SĄ JEDNOZNACZNE: AKCJA PROTESTACYJNA

W czwartek o godz. 18. na rynku w Rybniku odbyła się manifestacja, podczas której dziesiątki pikietujących wyraziło swój sprzeciw wobec likwidacji kopalń węgla kamiennego. Pikietę zorganizowali przedstawiciele Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. Według wyliczeń organizatorów, na pikiecie miało pojawić się około 200 osób.

Wśród nich byli górnicy z likwidowanych kopalni Krupiński oraz Makoszowy, do manifestacji przyłączyli się także pracownicy ruchu KWK Jas-Mos. - Nie likwidujcie kopalń! Nasze kopalnie, wasze kłamstwa - skandowali na rynku podczas pikiety, która odbyła się pod hasłem "Nie pozwól na niszczenie polskiego przemysłu".

CZYTAJCIE KONIECZNIE
Kopalnia Krupiński do likwidacji

- Pikieta została zorganizowana w Rybniku z kilku powodów. Powód pierwszy jest logistyczny, jest tutaj dobry dojazd, to też w miarę teren neutralny pod tym kątem, że nie znajdują się tutaj kopalnie. Drugi aspekt, który nas bardzo interesuje jest taki, że niedaleko mieści się tutaj biuro Prawa i Sprawiedliwościowi z okręgu rybnickiego. Jako obywatele mamy żal do dwóch posłów za ich postawę wobec KWK Krupińskiego, ale także wobec tej reformy, jaką rząd PiS przeprowadza w sprawie górnictwa - mówił Jacek Lanuszny, prezes Ruchu Narodowego w regionie śląskim.

CZYTAJCIE TEŻ KONIECZNIE
Dramat górników kopalni Makoszowy

Pikieta została zorganizowana w obronie likwidowanych kopalń, które zostają przeniesione do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli KWK Makoszowy i KWK Krupiński.
- To błędna polityka PiS, jeżeli chodzi o reformę górnictwa i ogromna niegospodarność, bo rząd PiS, sumując Makoszowy i Krupiński, zostawia 100 mln zasobów operatywnych węgla pod ziemią - wskazuje Jacek Lanuszny.

CZYTAJCIE O MASÓWKACH W KOPALNIACH
Masówki na kopalniach Makoszowy i Krupiński

W trakcie pikiety głos zabierali m.in. przedstawiciele poszczególnych kopalni, a także niektórych Związków Zawodowych. W mocnych słowach wypowiadał się Leszek Modzelewski, przewodniczący ZZ Ratowników Górniczych z kopalni Krupiński.

Krupiński to kopalnia, która jest przedstawiana jako kopalnia nierentowna, a to nieprawda - mówił Leszek Modzelewski.

- Jesteśmy tu po to, żeby się temu przeciwstawić, pokazać, że nie zgadzamy się z takim przedstawieniem naszej kopalni. Przyjechaliśmy tu wszyscy, większość z rodzinami, dziećmi, żonami, by udowodnić, że nie poddajemy się. Jeszcze raz proszę wszystkich o wsparcie i rzetelne spojrzenie na naszą kopalnię. Ja jestem tam ratownikiem, jestem pracownikiem kopalni, który ciężko pracuje i zjeżdża na dół, tak jak wy wszyscy. Ratownicy i pracownicy Krupińskiego z takim samym zaangażowaniem i determinacją, z jakim ratownicy działają podczas akcji ratowniczej, będą bronić miejsc pracy na tej kopalni - mówił Leszek Modzelewski.

ZOBACZ LISTY ZAPOTRZEBOWANIA NA GÓRNIKÓW PGG

Górnicy z KWK Makoszowy przeżywają dramat. DO kopalni właśnie trafiły listy zapotrzebowania na zatrudnienie pracowników we wskazanych oddziałach lub komórkach organizacyjnych PGG. Nie ma miejsca dla co najmniej 235 górników.

Dramat górników kopalni Makoszowy: PGG nie przyjmie całej za...

Na sam koniec pikietujący wystosowali ostrzeżenie w kierunku rządzących, podnosząc w górę żółte kartki. - Nie zgadzamy się z tym, by te kopalnie zostały zlikwidowane. To tylko pierwsza manifestacja, ale będą kolejne - podkreślali górnicy po zakończonej pikiecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni