Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Nie dla kopalni Paruszowiec. Prezydent Rybnika popiera protestujących mieszkańców

Aleksander Król
Rybnik: Nie dla kopalni Paruszowiec. Prezydent Rybnika popiera protestujących mieszkańców
Rybnik: Nie dla kopalni Paruszowiec. Prezydent Rybnika popiera protestujących mieszkańców
Mieszkańcy Rybnika mówiący "Nie dla kopalni Paruszowiec" częściowo dopięli swego. Prezydent Rybnika poparł protestujących. W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie prezydenta z przedstawicielami Komitetu protestującego przeciw budowie kopalni na Paruszowcu. Prezydent Piotr Kuczera poinformował, że popiera mieszkańców.

Rybnik: Nie dla kopalni Paruszowiec. Prezydent Rybnika popiera protestujących mieszkańców

Mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec-Piaski protestują przeciw budowie nowej kopalni i elektrowni. Wysłali list otwarty do prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, zadając mu trudne pytania dotyczące inwestycji. Prezydent zaprosił ich na spotkanie.

[Czytaj także: Mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec-Piaski protestują przeciw nowej kopalni]

- Pan prezydent wykazał jednoznacznie brak poparcia dla planowanej inwestycji i zadeklarował, że w liście otwartym oraz w najbliższych artykułach pojawi się stanowisko Urzędu Miasta, który od tego momentu, gdy zorganizowano spotkanie na Paruszowcu, ma znacznie więcej uwag do raportu, który jest w RDOŚ. Jesteśmy nawet zaskoczeni jednoznacznym brakiem poparcia dla inwestycji. Nie wiem tylko, czy ten brak poparcia zostanie sformalizowany - mówi nam Katarzyna Suder – Mączyńska, przedstawiciel komitetu protestującego przeciw budowie kopalni na Paruszowcu.

- W zeszłym tygodniu zaprosiłem do urzędu przedstawicieli Społecznego Komitetu Protestacyjnego, który został zawiązany w związku z ubieganiem się o koncesję na wydobycie złoża Paruszowiec przez Firmę Bapro sp. z o.o. Postanowiłem spotkać się z protestującymi mieszkańcami by wyjaśnić swoje stanowisko w niezwykle istotnej dla tych mieszkańców sprawie. Jako prezydent jestem zobowiązany do reprezentowania interesów mieszkańców mojego miasta, dlatego wyrażam poparcie dla protestujących rybniczan, których domom zagrażają plany wydobycia złoża Paruszowiec - informuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Chciałbym jednak wyraźnie podkreślić, że złoże, które stało się przedmiotem gorącej dyskusji w mieście jest własnością Skarbu Państwa, a to oznacza, że to Minister Środowiska wyda ostateczną decyzję o tym czy powinno ono być wydobywane - dodaje prezydent.
- Aktualnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach analizuje raport oddziaływania na środowisko, który przygotowała spółka Bapro w związku z ubieganiem się o koncesję na wydobycie złoża Paruszowiec. Zachęcam wszystkich zainteresowanych tą sprawą do kierowania swoich uwag do tego dokumentu. Jako miasto przygotowaliśmy pięć podstawowych zastrzeżeń do przygotowanego raportu*. Dla zaniepokojonych mieszkańców są one jednak niewystarczające. Dlatego w najbliższych dniach skieruję do RDOŚ kolejne uwagi. Jednocześnie zwrócę się do Głównego Instytutu Górnictwa z prośbą o udostępnienie informacji na temat złóż soli znajdujących się w obszarze dzielnicy Paruszowiec . Podjąłem również decyzję o zleceniu eksperckiego koreferatu do raportu złożonego przez spółkę Bapro w celu uzyskania niezależnej opinii merytorycznej na temat raportu przygotowanego przez firmę - informuje Piotr Kuczera.

* Główne uwagi skierowane do RDOŚ w piśmie z 19.09.2016
1. Sprawnej komunikacji na liniach kolejowych Katowice Ligota Nędza (nr 140) i Pszczyna – Rybnik (nr 148).
2. Sprawnej komunikacji na drogach – szczególnie na drodze krajowej nr 78, drodze wojewódzkiej nr 925 oraz sieci dróg lokalnych.
3. Stosunków wodnych rzeki Rudy i jej dopływów przez zapewnienie grawitacyjnego spływu wód oraz eliminowanie możliwości powstawania zbiorników bezodpływowych.
4. Funkcjonowania zakładów przemysłowych w dzielnicy Paruszowiec, a w szczególności dużych firm „Rettig Heating” Sp. z o.o. (Purmo) i Tenneco Automotive Polska. Sp. z o.o.,
5. Wszystkie obiekty na terenach górniczych należy zinwentaryzować i zabezpieczyć przed prognozowanymi szkodami górniczymi. Szkody górnicze wywołane eksploatacją niezwłocznie usuwać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera