Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Pierwsi medycy z Ukrainy już pracują w rybnickim szpitalu. To dobry sygnał, bo lecznica ma kłopoty kadrowe

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W szpitalu w Rybniku pracę zaczynają pierwsi Ukraińcy
W szpitalu w Rybniku pracę zaczynają pierwsi Ukraińcy Barbara Kubica-Kasperzec
Pierwsi medycy z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny, przyjechali do Rybnika, rozpoczęli pracę w rybnickim Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu numer 3 w Rybniku. Dla borykającej się z kłopotami kadrowymi lecznicy, to spore wzmocnienie kadrowe, na które w szpitalu zresztą bardzo w ostatnich tygodniach liczono.

Wzorem innych placówek medycznych na Śląsku, rybnicki szpital też zdecydował się na zatrudnienie medyków z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny, trafili na Górny Śląsk. - Jedna z lekarek już pracuje na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, kolejna zaczyna współpracę z oddziałem pediatrii. W przypadku drugiej lekarki może ona na razie wykonywać obowiązki opiekuna medycznego, bo jest w trakcie procedury dającej jej możliwość wykonywania wyuczonego zawodu w naszym kraju.- informują w lecznicy.

To dobra wiadomość, bo rybnicka lecznica od dawna boryka się z kłopotami kadrowymi. Z tego powodu zawieszona była praca oddziału wewnętrznego, który został wprawdzie odwieszony, ale tylko jako oddział covidowy. Nie działa oddział laryngologiczny, a kłopoty są na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie medycy złożyli wypowiedzenia. Już kilka tygodni temu w Rybniku odbyło się pierwsze spotkanie medyków przebywających w mieście pochodzących z Ukrainy z dyrekcją lecznicy, która zapowiedziała, że chętnie przyjmie do pracy część lekarzy i pielęgniarek. Pierwsze efekty tego spotkania już są.
- Jesteśmy już po rozmowach z kolejnymi medykami, między innymi internistką która do Polski przyjechała z zachodniej Ukrainy. Dobrze mówi po polsku i również ma przed sobą procedurę dopuszczającą do pracy w zawodzie lekarza, więc także rozpocznie współpracę z nami w roli opiekuna medycznego – wyjaśnia Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku.

Szpital pomaga ukraińskim medykom w przebrnięciu przez wszystkie formalności – do ich dyspozycji są prawnicy, którzy służą radą na etapie tworzenia dokumentacji zawodowej, która musi trafić do Ministerstwa Zdrowia. Po pozytywnej decyzji będą mogli leczyć pacjentów z Rybnika. - Staramy się im także pomóc w rozpoczęciu życia w naszym mieście. Początki są dla nich najtrudniejsze i tu też jest nasza rola. Pomagają też pracownicy oddziałów na których oni pracują i za to bardzo im dziękuję – przekonuje Ewa Fica i dodaje: - Lekarze ci zamierzają związać się z Rybnikiem. Wykorzystując swoje umiejętności i doświadczenie będą dbać o zdrowie mieszkańców naszego miasta i regionu. Są dla naszego szpitala niesłychanie cennymi pracownikami i w pewnym stopniu antidotum na brak rodzimej kadry lekarskiej, który dotyka polską służbę zdrowia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera