Rybnik planuje gazyfikację kolejnych dzielnic. Będzie wśród...

  Rybnik planuje gazyfikację kolejnych dzielnic. Będzie wśród nich Kamień, ale też Książenice w Czerwionce-Leszczynach [ZDJĘCIA]

  ml

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rybnik planuje gazyfikację kolejnych dzielnic. Będzie wśród nich Kamień, ale też Książenice w Czerwionce-Leszczynach [ZDJĘCIA]
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©B. Kozieł/UM Rybnik

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy chętnie widzieliby gazyfikację kolejnych dzielnic Rybnika, miasto przeprowadza spotkanie informacyjne. Jedno z nich pokrywało ostatnio temat gazyfikacji Kamienia oraz położonych w sąsiedniej gminie Czerwionka-Leszczyny Książenic.
  8 lutego w Szkole Podstawowej nr 28 w Rybniku-Kamieniu odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji gazyfikacji dzielnicy Kamień. Spotkanie z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa (Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu Ziemnego w Polsce), rady dzielnicy oraz urzędu miasta cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców.

  Podczas spotkania przedstawiciel Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) zaprezentował gotową koncepcję budowy gazociągu, który oprócz dzielnicy Kamień obejmować będzie sąsiednie Książenice. W sumie w ramach inwestycji ma powstać ponad 40 km gazociągu. Na poniższej mapie planowany zakres prac w dzielnicy Kamień:

  ZOBACZ koncepcję gazyfikacji dzielnicy Kamień.

  Jak zapewnił przedstawiciel PSG, przedstawiana koncepcja została już zatwierdzona przez władze spółki i skierowana do realizacji. W najbliższym czasie rozpoczną się prace projektowe, które zgodnie z planem potrwają do 2022 r., kiedy to spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę dla inwestycji - tłumaczy Agnieszka Skupień z urzędu miasta.

  Budowa gazociągu w dzielnicy Kamień jest planowana na lata 2023-2024. Dlatego dyskutowano również o zapisach „uchwały antysmogowej” Województwa Śląskiego, zgodnie z którą kotły użytkowane powyżej 10 lat należy wymienić do końca 2021 roku.

  Zapisy uchwały antysmogowej są jasne, a wskazane w niej terminy obowiązujące. Będę rozmawiał z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa i zabiegał o przyspieszenie tej inwestycji – zapowiada prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.  Spotkanie było też okazją do przypomnienia o programie „Czyste Powietrze” i działającym na terenie Rybnika punkcie informacyjnym dotyczącym programu, gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać m.in. wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dotacje.  Warto również zaznaczyć, że z inicjatywy miasta trwają również prace przygotowawcze związane z gazyfikacją dzielnic: Golejów, Grabownia, Ochojec, Niewiadom oraz Kłokocin. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA