Rybnik. Powstało Centrum Zdrowia Psychicznego. Poradnia już pomaga. To trzecia tego typu placówka w województwie i dziesiąta w kraju

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku rozpoczęło działalność 1 marca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku rozpoczęło działalność 1 marca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok
Rybnik jako trzecie miasto w województwie śląskim i dziesiąte w kraju może się poszczycić utworzeniem Centrum Zdrowia Psychicznego. Realizowana w ramach szpitala psychiatrycznego poradnia świadczy usługi osobom z zaburzeniami i w kryzysie psychicznym. Stosuje przy tym innowacyjne rozwiązania.

W Rybniku powstało Centrum Zdrowia Psychicznego

Szpital powrócił na rybnicki Kampus. Tym razem już nie jako miejsce toczącej się w tym miejscu akcji serialu, ale naprawdę. Działalność przy ul. Rudzkiej rozpoczęło Centrum Zdrowia Psychicznego działające przy rybnickim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Zdaniem władz szpitala przy Gliwickiej to przełom w dostępności usług psychiatrycznych i terapeutycznych w Rybniku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Jest to dla nas nowe wyzwanie. Wychodzimy do środowiska. Pierwszy raz szpital psychiatryczny realizuje Centrum Zdrowia Psychicznego. Cieszę się, że możemy to robić - mówi prof. Joachim Foltys, dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, wskazując, że Rybnik jest jednym z trzech śląskich miast, w którym dostępna jest taka usługa.

Jak podkreśla dyrekcja rybnickiego "psychiatryka", uruchomienie placówki nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z NFZ-em, a także miastem. Dla tego drugiego z kolei, Centrum Zdrowia Psychicznego oznacza wzrost jakości opieki zdrowotnej rybniczan.

- Centrum Zdrowia Psychicznego jest jednym z elementów składowych jakości obsługi pacjentów z Rybnika - zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, który dodaje, że psychiatria to jeden z najbardziej newralgicznych działów medycyny.

Nie ulega wątpliwości, że otwarcie placówki pomoże mieszkańcom Rybnika zwłaszcza w kontekście wydarzeń z ostatnich tygodni i lat (pandemia i wojna na Ukrainie). Jak wynika ze statystyk, około 30% Polaków zmaga się z mniejszymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi. I jest to tendencja wzrostowa. - Każdy z nas może doświadczyć kryzysu zdrowia psychicznego - zauważa Marcin Urbański, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego.

Zmienia się również profil pacjenta psychiatrycznego. Niegdyś wśród osób z zaburzeniami psychicznymi przeważały osoby między 50-tym a 60-tym rokiem życia. Obecnie pomocy potrzebują 30-, 20-, a nawet 18-latkowie.

Nie przeocz

Jak na razie rybnickie Centrum Zdrowia Psychicznego będzie pomagało wyłącznie mieszkańcom Rybnika. Jego kierownictwo snuje jednak plany dotyczące rozszerzenia działalności o mieszkańców powiatu rybnickiego, a być może nawet okolicznych miast.

Z punktu widzenia pacjentów istotny jest czas oczekiwania na udzielenie im pomocy. Ten dzięki działaniu przy Centrum punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego ma być ograniczony do minimum.

- To zupełna nowość. Pacjent, czy rodzina dotknięta problemem psychicznym może się do nas zwrócić i skorzystać z pierwszej pomocy. Personel w ramach dyżuru wstępnie rozmawia z pacjentem, rozpoznaje problem i określa, czy jest to np. przypadek nagły - wyjaśnia kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego.

Na rybnickie Centrum Zdrowia Psychicznego składa się kilka jednostek: oddziały stacjonarne, oddziały dzienne, poradnie, punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne i zespół lecznictwa środowiskowego. Każda z nich współpracuje jednak ze sobą. Wszystko w celu zapewnienia jak najlepszej opieki jego podopiecznym.

- Wszystkie nasze jednostki, które wejdą w skład centrum ściśle mają ze sobą współpracować, po to, żeby można było dobrać najważniejszą opiekę dla pacjenta - wskazuje Zuzanna Cebo, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku.

Placówka przy ul. Rudzkiej będzie bowiem nie tylko pomagać na miejscu. Za sprawą zespołu lecznictwa środowiskowego możliwe będzie "wyjście" do środowiska pacjenta, a to po to, żeby jak najbardziej skrócić czas jego hospitalizacji i uniknąć umieszczenia w oddziale zamkniętym.

Zadaniem Centrum Zdrowia Psychicznego będzie nie tylko pomoc chorym, ale też pokazanie psychiatrii od innej strony. Mają temu służyć mało szpitalne wnętrza budynku na rybnickim Kampusie.

- Ideą Centrum Zdrowia Psychicznego i Poradni Psychologicznej jest to, żeby pacjent miał jak najlepszą i jak najszybszą dostępność do opieki medycznej - podkreśla Marcin Urbański z rybnickiej Poradni Zdrowia Psychicznego.

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie