Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik przeciwko budowie kopalni. Najważniejsze uwagi miasta do raportu

AK
Rybnik przeciwko budowie kopalni
Rybnik przeciwko budowie kopalni ARC
Trwa procedura uzyskania koncesji na wydobycie złoża Paruszowiec przez spółkę Bapro. Do 30 maja można zgłaszać uwagi do raportu oddziaływania na środowisko w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Miasto Rybnik po zapoznaniu się z raportem przygotowuje również swoje uwagi, które zgłosi do RDOŚ.

Rybnik przeciwko budowie kopalni. Najważniejsze uwagi miasta do raportu

- „Po zapoznaniu się z raportem, najbardziej druzgocące dla mnie są kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza, które wzrośnie katastrofalnie. Zakładana emisja pyłu zawieszonego PM10 to 780 kg/rok zaś pyłu PM2,5 ok.78 kg/rok pyłu PM 2,5. Nie wyobrażam sobie, że zanieczyszczenie miasta może jeszcze wzrosnąć – komentuje prezydent Piotr Kuczera – Kopalnia ma być zakładem przeróbczym ze składowiskiem wagonów i samochodów ciężarowych. Raport nie zwiera informacji o zagospodarowaniu odpadów wydobywczych, których wydobycie ma wynosić 4,5 tys. ton dziennie, nie wyobrażam sobie składowania tego typu odpadów na ternie Rybnika. Oddziaływanie kopalni będzie też zagrażało funkcjonowaniu dużych, istniejących firm w dzielnicy Paruszowiec. Kolejnym elementem jest dewastacja lasów w obszarze Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych oraz w obszarze trenów rekreacyjnych na terenie dzielnicy Paruszowiec. Ta inwestycja zmieni układ stosunków wodnych w mieście , rzek, potoków, stawów. Zachęcam wszystkich mieszkańców, szczególnie tych, którzy znajdują się w obszarze działania planowanej kopalni do zgłaszania uwag do tego raportu, tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zatrzymać ten proces – alarmuje prezydent.

W swoim wystąpieniu prezydent zapowiedział również, że nie sprzeda działek należących do miasta a przebiegających przez teren budowanej kopalni, ponadto zostanie przeprowadzona analiza pod katem możliwości zmian w planach zagospodarowania przestrzennego w obszarze, na którym ma powstać kopalnia.

PISALIŚMY:
Kopalnia Paruszowiec w Rybniku jednak powstanie? Prezydent Piotr Kuczera zabrał głos
Prezydent Kuczera: Nie ma akceptacji dla budowy nowej kopalni w Rybniku
"Kopalnia Paruszowiec". Zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i całego miasta

"Kopalnia Paruszowiec" uważana jest za zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i całego miasta. Spotkanie przedstawicieli dzielnic

"Kopalnia Paruszowiec". Zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i ...

Procedura uzyskania koncesji na wydobycie złoża węgla kamiennego przewiduje, że firma ubiegająca się o koncesję musi przygotować raport oddziaływania na środowisko, następnie rozpatruje go Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który podaje raport do publicznej wiadomości, co w przypadku wydobycia złoża „Paruszowiec” właśnie się stało. Teraz każdy może zapoznać się z tym raportem i złożyć swoje uwagi, do czego zachęcamy mieszkańców. Głos mieszkańców w tej kwestii jest kluczowy.

Nie przegapcie

Najważniejsze uwagi miasta do raportu:

1. Wzrost zanieczyszczenia powietrza - emisja pyłów 780 kg/rok pyłu zawieszonego PM 10 oraz ok. 78 kg/rok pyłu PM 2,5.

2. W raporcie nie ma mowy o połączeniu kopalni „Paruszowiec” z Elektrownią Rybnik.

3. Planowana inwestycja, to nie kopalnia upadowa a zakład przeróbczy ze składowiskiem wagonów i samochodów ciężarowych generujący zanieczyszczenie.

4. Raport nie zwiera informacji o zagospodarowaniu odpadów wydobywczych - przewidywana ilość odpadów to 4,5 tys. ton dziennie.

5. Dewastacja lasów należących do Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych i terenów rekreacyjnych przy tężni w dzielnicy Paruszowiec.

6. Deformacja terenu wzdłuż ulicy Mikołowskiej, na północ od ul. Stawowej i Wielopolskiej – osiadanie terenu do 16 metrów.

7. Na linii kolejowej Katowice Ligota – Nędza – osiadania dochodzące do 16,5 metra.

8. Ingerencja w układ stosunków wodnych na terenie miasta:

· Przebudowa koryta rzeki Rudy w okolicach stawu na Paruszowcu;

· Zasilenie paruszowieckiego stawu potokiem Boguszowickim;

· Koryto rzeki Rudy ma być zabezpieczone dodatkowym wałem wzdłuż ul. Nabrzeżnej

· Na potoku z Kamienia ma powstać rozlewisko w pobliżu stawów w Wielopolu, co grozi zalaniem najbliższych domów. Na naturalnym potoku ma powstać przepompownia.

9. Szkody górnicze w terenach zabudowanych (14 obiektów na ulicy Podleśnej w Wielopolu). Dokumenty raportu ściągnąć można ze strony: https://we.tl/t-xWJrXzUOVH (378 MB)

Uwagi w formie pisemnej można składać od 30 kwietnia do 30 maja.

Pocztą tradycyjną na adres: Plac Grunwaldzki 8-10, 40-127 Katowice, elektroniczną na adres: [email protected], poprzez ePUAP: /RDOSKAT/skrytka.

Przeczytaj felieton Marka Twaroga:- Gospodarczy skansen z widokami do 2049 roku

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo