Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik pyta: Adam Fudali pijany czy zmęczony? Przerwana sesja Rady Miejskiej

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
Na sesji rady Miasta Rybnika Adam Fudali zachowywał się niekonwencjonalnie.
Na sesji rady Miasta Rybnika Adam Fudali zachowywał się niekonwencjonalnie.
Sesja rady miasta Rybnika została przerwana po pyskówce, która rozpętała się między przewodniczącym rady Adamem Fudalim i prezydentami. Zdaniem niektórych, były prezydent zachowywał się, jakby był pod wpływem alkoholu. - Rada miasta jest władzą uchwałodawczą, prezydent jest władzą wykonawczą. Na sesjach rady prezydent występuje w charakterze gościa, sesje prowadzi przewodniczący rady. Jeżeli występują jakieś nieprawidłowości, to rada rozwiązuje je we własnym gronie. Osobiście, jako mieszkaniec Rybnika oczekuję, że praca rady miasta będzie przebiegała sprawnie. Mam więc nadzieje, że radni wyciągną wnioski z wczorajszych wydarzeń - komentuje prezydent Piotr Kuczera.

– Był to słabszy dzień pana przewodniczącego, stąd moja prośba, abyśmy uszanowali to i zakończyli sesję, a radni interpelacje złożyli na papierze – ucina Jan Mura, zastępca przewodniczącego rady miasta.

– To żenujący spektakl. Ciężko było na to patrzeć, bo wszyscy mamy w głowie 16 lat rządów Adama Fudalego i każdy szanuje jego dorobek, ale nie może być tak, że obrady są prowadzone jak w mieścinie na końcu świata. Pojawiły się różne informacje co do stanu przewodniczącego, jednak sądzę, że zachowanie wynikało ze zmęczenia. Chcielibyśmy, aby nastąpiła zmiana przewodniczącego – mówi Łukasz Kłosek, radny koalicyjnego klubu PO.

Rozpoczęło się od pyskówki. Najpierw były prezydent Rybnika, a dziś przewodniczący Rady Miasta Rybnika, Adam Fudali skrytykował obecnych prezydentów, że niewiele pieniędzy pozyskano od sponsorów na Dni Rybnika. - To ułamek tego, co ja zdobyłem - mówił Adam Fudali, gdy prezydent Kuczera wyliczył dokładnie, ile w poprzednich latach było środków na tę imprezę od sponsorów. Chociaż dane wskazywały, że w tym roku pieniędzy było więcej, Fudali nie chciał się z tym zgodzić. Potem było jeszcze wiele uszczypliwości.

Sesja Rady Miasta Rybnika była pełna uszczypliwości. A rozpoczęło się od zapytania przewodniczącego Rady Miasta Adama Fudalego (przytaczamy dosłowne wypowiedzi):

Adam Fudali, przewodniczący Rady Miasta:
Panie prezydencie. Powołał pan biuro kultury i zasilił je pan odpowiednią kwotą. Teraz te środki są przesuwane do jednostek kultury. Jaki to miało sens? Dlaczego te środki, które są przesuwane do jednostek, nie zostały od razu zaplanowane w budżecie dla tychże jednostek?
Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika:
To jest tak że budżet na kulturę w tym roku nie zmienił się w porównaniu z latami poprzednimi. Natomiast w ramach tych samych środków udało się zorganizowac zdecydowanie większą ilość imprez, co chyba w mieście wszyscy widzą. Są nowe imprezy typu majówka, których dotąd nie było w ramach tych samych środków. To wymaga po prostu elastycznego podejścia. I biuro kultury koordynuje tymi działaniami. Jeżeli daną część imprezy jest w stanie obsłużyć dom kultury X to te środki są potem przesuwane w ramach rozliczeń.
Jako plus funkcjonowania biura kultury, chciałem zwrócić uwagę na to, że w tym roku pozyskano największą dotychczas sumę środków od sponsorów na Dni Rybnika. Tym razem do budżetu wprowadzono 46 tysięcy, ale to nie było pierwsze wprowadzeie środków od sponsorów do budżetu. W sumie to 133 tys. 900 złotych, podczas gdy w 2014 było – 65 tys. złotych. Zarówno ilość imprez jak i skuteczność działania to sukces biura kultury.

Adam Fudali:
Nie przekonał mnie pan. Mówi pan, co pan wie, a wie pan nie za dużo. Ja nie jestem przekonany .
A to, co pan powiedział, że największa kwota, jaką udało się pozyskać od sponsorów... to niech się pan z tego spowiada. To niemożliwe.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:
Panie przewodniczący może odświeżę pana pamięć. 23 maja 2012 roku zwiększono środki na dotacje podmiotowe na organizację Dni Miasta dla RCK na tzw. Noc Świętojąńską o 81 tys. złotych i do domów kultury Niedobczyce (Złota Lira) o 90 tys. złotych a także dla RCK na współfinansowanie imprez Dni Województwa Śląskiego , które odbyły się w Rybniku o 20 tysięcy złotych. W roku 2013 – zwiększono środki na dotację podmiotową dla RCK na działalność bieżącą , w tym na organizację Dni Rybnika o pół miliona złotych, z czego 300 tysięcy przeniesiono z wydziału polityki społecznej, gdzie zostały pierwotnie zaplanowane. 25 czerwca 2014 roku przeniesiono z planu finansowego polityki społecznej na dotację dla domu kultury Chwałowice 20 tysięcy i domu kultury Niedobczyce 80 tys. złotych. Dlatego śmię twierdzić, że nie jest to niczym nadzwyczajnym. To co dziś robimy. Rzeczywistość jest dynamiczna i te przesunięcia były zawsze i były w o wiele większych kwotach.

Jeśli chodzi o sponsorów. W 2012 roku na Dni Rybnika miasto zdobyło od sponsorów 77 tys. złotych. W roku 2013 zebrało 50 tys. 2014 – 65 tys. W roku 2015 – 125 tys. zł, + 40 tys. na Rybnik Park i w 2016 – 133 tys. złotych. Dziękuję

Adam Fudali:
[Wcześniej] pewne rzeczy były bezpośrednio przez sponsorów finansowane. Ale w dalszym ciągu to w porównaniu tych środków, które ja jeszcze pozyskałem, to jest naprawdę mały procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!