Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik. Studenci fizjoterapii AWF-u pomogą leczyć pacjentów szpitala psychiatrycznego. W lecznicy powstał Oddział Kliniczny Fizjoterapii

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
To kolejna umowa pomiędzy Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku a AWF-em w Katowicach.
To kolejna umowa pomiędzy Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku a AWF-em w Katowicach. Piotr Chrobok
Zajęcia z fizjoterapii w psychiatrii oraz w geriatrii będą prowadzić z pacjentami rybnickiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. To efekt podpisanego porozumienia pomiędzy szpitalem, a uczelnią, na mocy którego w lecznicy powstanie Oddział Kliniczny Fizjoterapii AWF.

Rybnik. Studenci fizjoterapii AWF-u pomogą leczyć pacjentów szpitala psychiatrycznego. W lecznicy powstał Oddział Kliniczny Fizjoterapii

Na tym porozumieniu mają skorzystać obie strony, czyli pacjenci rybnickiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, a także organizujący im zajęcia studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Szpital i uczelnia postanowiły zacieśnić współpracę, a jej pierwszym owocem jest powołanie w lecznicy Oddziału Klinicznego Fizjoterapii AWF-u.

- Ten oddział będzie się zajmował fizjoterapią dla nerwowo i psychicznie chorych - mówi dr hab. Anna Nowak, dziekan AWF w Katowicach, dodając, że w ramach zajęć mocno wykorzystywana ma być wirtualna rzeczywistość. - Będą wdrażane ćwiczenia, które wprowadzają pacjentów w świat wirtualny. To są różnego rodzaju ćwiczenia. One służą poprawie ruchowości pacjenta, ale również są wykorzystywane w leczeniu depresji czy różnego rodzaju zaburzeń - tłumaczy dr hab. Anna Nowak.

Na oddziale klinicznym w roku akademickim uczyć się będzie nawet trzystu studentów. Będą to studenci kształcący się na drugim, trzecim i czwartym roku fizjoterapii na katowickiej uczelni. W szpitalu będą mieli zajęcia z dwóch przedmiotów.

- Będziemy realizować dwa przedmioty: fizjoterapię w psychiatrii, ale również fizjoterapię w geriatrii, bo na terenie szpitala jest ośrodek dla pacjentów geriatrycznych, też z zaburzeniami psychicznymi - tłumaczy dziekan katowickiej AWF.

Zajęcia studentów w rybnickim szpitalu mają być na różnym poziomie zaawansowania. - Od zajęć zupełnie podstawowych na drugim roku, przez zajęcia na dalszych rocznikach, w trakcie których studenci nauczą się, jak z tym pacjentem postępować, jak go leczyć, jaką terapię stosować u niego. Potem studenci na czwartym i piątym roku będą przygotowani do programowania całej terapii dla pacjentów - wyjaśnia dr hab. Anna Nowak.

Jak przekonują władze zarówno szpitala, jak i uczelni, obecnie w dziedzinie medycyny jaką jest psychiatria, fizjoterapia i zajęcia tego typu dla pacjentów dotkniętych chorobą psychiczną są koniecznością.

- Leczenie słowem, leczenie farmakologiczne, zastosowanie odpowiedniej diety, to są rzeczy absolutnie fundamentalne. Ale jeśli do tego dołożymy leczenie ruchem, czyli pracę fizjoterapeutów, wtedy uzyskamy holistyczne i jedyne skuteczne podejście do chorób psychicznych - przekonuje prof. dr hab. Grzegorz Juras, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

W rybnickim szpitalu wiedzą zresztą o tym od dawna. Zajęcia z fizjoterapii prowadzone są w nim od co najmniej 25 lat. Prowadzenie ich przez studentów to jednak coś zupełnie nowego również dla pacjentów, którzy - jak mówią pracownicy oddziału fizjoterapii - bardzo je sobie chwalą.

- Nie sądziliśmy, że to będzie dla nich takie atrakcyjne. Okazuje się, że przychodząc po studentach na oddział, pacjenci pytają, kiedy znów będą mieli z nimi zajęcia - mówi Iwona Szołtysek, kierownik oddziału fizjoterapii Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. - Oni wnoszą energię, nowe pomysły - zauważa fizjoterapeutka.

Korzyści wyciągać będą z nich też studenci. - Studenci skończą studia i będą przygotowani wielokierunkowo do współpracy z tymi pacjentami, bo przez trzy lata będą odbywać zajęcia w ośrodku - zaznacza dr hab. Anna Nowak, a jak przyznaje Iwona Szołtysek, to na pewno im się przyda.

- Chorych psychicznie spotkają wszędzie. W prywatnych gabinetach, na kardiologiach, na ortopediach, więc żeby zniwelować ten strach przed pacjentem. Mogą go „dotknąć", popracować z nim, zmienić swoje wyobrażenia - zwraca uwagę kierownik oddziału fizjoterapii rybnickiego szpitala psychiatrycznego.

Przypomnijmy, że szpital psychiatryczny w Rybniku z katowicką AWF współpracuje już od niespełna półtora roku. W końcówce kwietnia 2021 roku podpisana została pierwsza umowa w ramach której pacjenci uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez studentów fizjoterapii AWF w Katowicach. Teraz dojdą do nich zajęcia kliniczne.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera