MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik. Teren przy Zabytkowej Kopalni Ignacy zostanie zagospodarowany za 5 mln zł. Co tam powstanie?

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Teren przy Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku zostanie zrewitalizowany i zagospodarowany. Jakich atrakcji możemy się spodziewać?
Teren przy Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku zostanie zrewitalizowany i zagospodarowany. Jakich atrakcji możemy się spodziewać? mat. prasowe
Na terenach przylegających do budynków Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu powstaje industrialny plac zabaw. Jego motywem przewodnim będzie para… Już teraz wiadomo, że to nie będzie klasyczny obiekt do zabawy dla 5-latków, bo miasto wyda na zagospodarowanie całego terenu 5 mln zł!

Teren przy Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku zostanie zagospodarowany

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w rybnickiej dzielnicy Niewiadom powstaje nowy teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Całość inspirowana jest nieregularnymi, ulotnymi formami obłoków pary, nawiązującymi do charakteru miejsca i znajdującymi się tu wciąż dwiema zabytkowymi maszynami parowymi, które przez kilkadziesiąt lat obsługiwały szyby wyciągowe Głowacki i Kościuszko.

W budynkach dawnej "Hoymgruby", które przez dekady niszczały, teraz powstają kolejne obiekty muzealno-kulturalne. Zagospodarowany jest już budynek sprężarkowni, stolarni, budynek nadszybia szybu Głowacki, teraz do końca dobiegają prace przy remoncie budynku szybu Kościuszko.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Co powstanie?

To tam powstaje muzeum pary i to tam została uruchomiona ponad 100-letnia maszyna wyciągowa, która będzie największą atrakcją tworzonego muzeum. Teraz przyszedł czas na prace na zewnątrz obiektów. Sądząc po kwocie, jaka została na ten cel zabezpieczona czyli o o 5 milionach złotych, plac zostanie przygotowany z rozmachem.

Nie przeocz

- Forma zagospodarowania terenu na obszarze byłej kopalni została wypracowana przy współudziale mieszkańców, głównie sąsiadującego z zakładem osiedla mieszkaniowego przy ul. Morcinka, uczestniczącego w procesie rewitalizacji – przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Mieszkańcy tej części dzielnicy wielokrotnie skarżyli się na brak miejsc do spędzania wolnego czasu, integracji, wypoczynku. Przystosowanie do tego celu terenu byłej kopalni, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla, było więc naturalnym ruchem – dodaje prezydent.

Jedna z części nowego placu zabaw to będzie tzw. "Plac pary", czyli utwardzony placyk o nieregularnej formie, w rejonie budynku szybu „Głowacki”, gdzie przewiduje się jako atrakcję wytwarzanie sztucznej mgły/pary poprzez wytwornicę dymu oraz dysze parowe.

- Zgodnie z założeniami projektu, przygotowane zostaną 3 scenariusze wizualno-dźwiękowych pokazów, które będą mogły być uruchamiane przez użytkownika. Pokazy będą się odbywały w wybrane dni (imprezy na obiekcie, święta, dni wolne, szczególne wydarzenia), kilkukrotnie w ciągu dnia - mówią urzędnicy.

Musisz to wiedzieć

Drugim obiektem będzie klasyczny plac zabaw przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Kolejna część to będzie tzw. ogród doświadczeń z urządzeniami zabawowymi o charakterze naukowo-doświadczalnym (m.in. „głuchy telefon”, panele muzyczne, „kołyska Newtona” czy peryskop). Dalej mamy jeszcze łąkę rekreacyjną, gdzie będzie można zorganizować sobie piknik, oraz pergolę funkcjonująca jako częściowo zadaszone miejsce wypoczynku oraz ew. ekspozycji zabytkowych urządzeń, rzeźb lub instalacji artystycznych

Otwarcie placu zabaw zaplanowane jest na wiosnę przyszłego roku. Koszt zagospodarowania terenu wokół kopalni Ignacy pokryje w większości unijna dotacja, w kwocie przeszło 5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni