Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik. W Świerklańcu znów będą biesiady! Nowa restauracja InoWino powstanie w historycznym miejscu

Aleksander Król
Aleksander Król
Rybnik. W Świerklańcu znów będą biesiady! Nowa restauracja InoWino powstanie w historycznym miejscu
Rybnik. W Świerklańcu znów będą biesiady! Nowa restauracja InoWino powstanie w historycznym miejscu Aleksander Król
Rybnik. Odgłosy radośnie biesiadujących mieszkańców znów wypełnią wnętrza najstarszej karczmy w Rybniku – pięknego "Świerklańca", znajdującego się przy rybnickim deptaku. We wzniesionym u schyłku XIX wieku budynku praca wre. Do zabytkowych murów przenosi się restauracja InoWino.

W dniu 1 grudnia 1833 roku w gazecie „Oberschlesischer Wanderer” czyli Górnośląski Wędrowiec pojawiło się ogłoszenie takiej treści:

„Polecenie zajazdu-gospody. Ponieważ ten tutaj na tym miejscu od niepamiętnego czasu pod nazwą „Świerklaniec” istniejący zajazd, obecnie całkiem od nowa i na sposób murowany zbudowany, w celi przyjęcia szacownych podróżujących najwygodniej urządzony jest, tak więc nie uchybię, tenże zajazd niniejszym całkiem najpokorniej aby znanym uczynić, w tej sposób prosić o życzliwą przychylność i szanowne zainteresowanie Wysokiego Państwa i wszystkich szacownych podróżujących, i aby polecić życzone sobie przyjęcie w zajeździe i najszybsze z możliwych obsłużenie. Z wyrazami szacunku, miasto powiatowe Rybnik, dnia 1 grudnia 1833 r. Bernard Żelazko, właściciel zajazdu” (cytat za forum.zapomniany.rybnik.pl).

Po 188 latach w prasie mogłoby pojawić się ogłoszenie o nowym otwarciu lokalu. Nowe życie w stare mury postanowił tchnąć Paweł Nowak, właściciel restauracji InoWino, które dotąd działały przy rybnickim rynku oraz na ulicy Kościuszki.

Nowak przyznaje, że ma zamiar wykorzystać historię tego miejsca.

Proszę spojrzeć na ten piękny sufit. Podobno ma ponad 150 lat. Zostawimy go taki, jaki jest. Odsłoniliśmy też cegłę, chcemy by wnętrze miało trochę industrialny styl. Była właścicielka kamienicy prosiła byśmy zachowali charakter tego miejsca – mówi nam Paweł Nowak.

Zobacz koniecznie

Zajazd Świerklaniec odgrywał ważną rolę w historii Rybnika

Przyznaje, że szuka dawnych zdjęć, przedstawiających wystrój wnętrz dawnego zajazdu “Świerklaniec”, by przy aranżacji nawiązać do historii. Karczma odgrywała ważną rolę w historii Rybnika.

W 1928 roku ówczesna gazeta pisząc o wyborach pisała na przykład, że...
“w Świerklańcu sala dosłownie pęka w szwach, takie jest poparcie rybniczan dla Bloku Ludowego i Wojciecha Korfantego. Przybyło też ok. 10 niezrzeszonych, będących zresztą „pod wpływem”, ale widząc zdecydowanie korfanciarzy zrezygnowało z pierwotnych zamiarów i ograniczyło się do gwizdów (nawet ów wpływ nie wpłynął na ich odwagę). Zebranie zakończono okrzykami na cześć Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i Wojciecha Korfantego."

Paweł Nowak przyznaje, że chce wykorzystać atut wielkiej sali na piętrze, która pomieści wiele osób na raz.
- Wcześniej – zarówno na rynku, jak i na Kościuszki, nie mieliśmy tak wielkiej sali, gdzie można by było zorganizować dużą uroczystość. Teraz chcemy to wykorzystać. Bierzemy parter i piętro. Na parterze robimy restaurację, a na górze chcemy zrobić taką salę na roczki, chrzciny, wesela, czy pięćdziesiątki – zdradza Nowak.

Przyznaje, że w planach są małe koncerty, czy wernisaże. Wszak do dziś na piętrze Świerklańca znajduje się mała scena z "tamtych lat".

Wykorzystują czas lockdownu branży gastronomicznej

Właściciel InoWino przyznaje, że inwestycja po części ma związek z lockdownem branży gastronomicznej wprowadzonym z powodu epidemii.

- Myśleliśmy o tym już wcześniej, ale faktycznie wykorzystujemy moment. Lokalne, restauracje i tak są pozamykane. Biznes jakby się nie kręci. Na rynku już zamknęliśmy, bo nie miało sensu, zupełnie się nie opłaciło. W lokalu przy Kościuszki walczymy do końca, dopóki tutaj się nie otworzymy – mówi Paweł Nowak.

Kiedy InoWino ruszy w dawnym “Świerklańcu”? - Jak się uda na początku lipca – zdradza Nowak.

Nie przeocz

Dodajmy, że materiałach źródłowych można znaleźć zapiski, że już na początku XIII wieku funkcjonowały dwie gospody. Jedna była przy dawniejszym rynku (obecnie Plac Wolności), druga zwana Świerklańcem - ponieważ miała prawo urządzania w dnie targowe zabaw tańcowych, czyli tzw. świerków, stała przy kościele parafialnym.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera