Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Wycinają las pod drogę Racibórz-Pszczyna ZDJĘCIA

Aleksander Król
Rybnik: Wycinają las pod drogę Racibórz-Pszczyna
Rybnik: Wycinają las pod drogę Racibórz-Pszczyna Dariusz Szuba, DS Dron
Budowa drogi Racibórz - Pszczyna wiąże się z wycinką lasu. Drzewa wycinane są na 10 kilometrowym przebiegu drogi, od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej, tj. na obszarze ok. 21 hektarów.

Na zdjęciach wykonanych z drona, a przesłanych nam przez pana Dariusza Szubę, widać już mniej więcej, którędy będzie prowadzić Droga Racibórz Pszczyna.

Wycinki lasów są wykonywane na granicy z Miastem Żory, w obrębie ul. Szybowcowej, pomiędzy ulicami Jesienna-Ziemska-Tkoczów, Kowalczyka-Chwałowicka, w obrębie torów kolejowych i ul. Jankowickiej oraz w obrębie ul. Dolnej i Jagodowej.

- Wycinka drzew na trasie planowanej Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna prowadzona jest w tej chwili przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Rybnik. Drzewa wycinane są na całym, ok. 10 kilometrowym przebiegu drogi, od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej, tj. na obszarze ok. 21 hektarów - informuje Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

Przed realizacją inwestycji została wydana decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, która warunkuje możliwość podjęcia inwestycji związanej z budową drogi.

W ramach realizacji inwestycji, wzdłuż budowanej drogi nasadzone zostaną 1683 drzewa oraz 23341 krzewów.

- Wycinka prowadzona przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rybnik rozpoczęła się w połowie grudnia ubiegłego roku i zakończy się w połowie lutego tego roku. Według wstępnych szacunków do usunięcia na gruntach Lasów Państwowych jest ok. 4 tys. m3 drewna. Proces pozyskania drewna prowadzą wyspecjalizowane firmy leśne, zgodnie ze standardami prac leśnych obowiązującymi w Lasach Państwowych. Prace prowadzone są w okresie zimowym, co znacznie minimalizuje szkody w środowisku leśnym i przyrodniczym tego rejonu. Pozyskane drewno jest własnością Lasów Państwowych i zostanie zagospodarowane zgodnie z zasadami sprzedaży obowiązującymi w PGL Lasy Państwowe. Ta wycinka jest stratą dla posiadanych obszarów leśnych, ale do całej sprawy podchodzimy ze spokojem. Z całą pewnością część utraconych obszarów do nas wróci biorąc pod uwagę nasadzenia realizowane przez Lasy Państwowe oraz pozyskane tereny z rekultywowanych terenów pogórniczych - mówi Janusz Fidyk,nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!