Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek browarniczy w Polsce w odwrocie. Co czwarty browar rozważa zamknięcie. Jakie działania pomocowe pomogłyby browarom?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Obecnie 26,6 proc. browarów bierze pod uwagę nawet zakończenie działalności.
Obecnie 26,6 proc. browarów bierze pod uwagę nawet zakończenie działalności. Andrzej Banas
Prawie wszyscy rodzimi browarnicy oceniają obecne realia prowadzenia działalności jako gorsze, nawet w porównaniu do okresu lockdownów związanych z pandemią - tak wynika z raportu Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research. Z kolei co czwarty browar rozważa zamknięcie działalności. Przedsiębiorcy ratunku dla swojej branży upatrują m.in. w obniżeniu podatków.

Rynek browarniczy w Polsce od kilku lat przeżywa poważne trudności. Koronawirus i związany z nim lockdown, wymuszający zamknięcie punktów gastronomicznych, spowodował znaczne spadki sprzedaży piwa.

Obecnie producenci tego napoju alkoholowego zmagają się ze wzrostem cen, kosztów energii oraz barierami w pozyskaniu surowców. Producentów nie napawają także optymizmem rządowe informacje o drugiej w ciągu dwóch lat podwyżce akcyzy od piwa o 10 proc. oraz po 5 proc. w perspektywie najbliższych pięciu lat.

94 proc. browarów uważa, ze realia rynkowe są coraz gorsze

W zawiązku z pogarszającą się sytuacją browarów, Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research zrealizowała na zlecenie ZPPP - Browary Polskie badanie nastrojów branży piwowarskiej.

Okazuje się, że dotychczasowe doniesienia o załamaniu rynku znajdują odzwierciedlenie w deklaracjach firm, gdyż aż 94 proc. browarów ocenia realia prowadzenia działalności jako gorsze, nawet w porównaniu do okresu lockdownów związanych z pandemią.

Co czwarty browar rozważa zamknięcie działalności

Nastroje wpływają także na kalkulację opłacalności biznesu. Z badania wynika, że obecnie 26,6 proc. browarów bierze pod uwagę nawet zakończenie działalności.

Ponadto więcej niż co czwarty browar na rynku (28 proc.) zamierza zrezygnować z planowanych inwestycji, niemal połowa (45,3 proc.) nie planuje zwiększenia zatrudnienia, a znacząca część (23,4 proc.) je zmniejszy.

Czego obawiają się właściciele browarów?

Ponad 95 proc. przedsiębiorców z branży piwowarskiej wśród swoich największych obaw wymienia rosnące koszty paliw, energii oraz surowców (97 proc. wskazań) a także problemy z dostępnością surowców (62,3 proc.) i zwiększeniem obciążeń podatkowych (54,1 proc.).

Mniejsze podatki pomogłyby browarom?

Przez trzy ostanie lata wyraźnego spadku sprzedaży piwowarzy postulują zmniejszenie obciążeń podatkowych. Głównymi ich postulatami są: wstrzymanie podwyżek akcyzy na 2 lata oraz obniżenie VAT w gastronomii dla piwa.

Zdaniem przedsiębiorców pomogłoby to branży powrócić do normalności w nadchodzących latach.

Wśród oczekiwanych działań pomocowych respondenci wymieniali również obniżenie CIT dla przedsiębiorców - 43,8 proc., możliwość odbioru akcyzy za niesprzedane piwo - 26,6 proc., a także zmniejszenie stawek ZUS, możliwość odliczania składki zdrowotnej, czy powrót do składek zryczałtowanych ZUS.

Badanie „Barometr piwowara” zrealizowane na zlecenie ZPPP - Browary Polskie, CAWI, lipiec-sierpień 2022 r. W badaniu wzięły udział 64 browary (spośród 363 na polskim rynku), 90 proc. ankietowanych reprezentuje browary średnie i małe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera