MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek nieruchomości w województwie śląskim rozwija się dynamicznie, ale wciąż brakuje nowych mieszkań

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Arkadiusz Gola/Polska Press
Rynek nieruchomości w województwie śląskim – tak, jak w całym kraju – rozwija się dynamicznie, ale mimo tego wciąż brakuje nowych mieszkań. W samych Katowicach potrzeba co najmniej 15 tysięcy takich lokali, natomiast ogólnie w regionie – ponad 100 tysięcy. Wśród barier, napotykanych przez branżę budowlaną znalazły się trudności, związane z uzyskaniem gruntów czy spełnieniem procedur administracyjnych. – Idziemy w dobrym kierunku, ale biorąc pod uwagę lukę mieszkaniową potrzeba zintegrowanych, szybkich, ale i rozpisanych na wiele lat działań – mówi Maciej Wójcik, prezes zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zapotrzebowanie na mieszkania w naszym regionie wciąż jest duże

Od stycznia do sierpnia 2023 roku w Polsce oddano do użytku 145 tysięcy mieszkań, a zdecydowana większość z nich powstała jako inwestycje, realizowane przez deweloperów. Prywatne firmy bowiem przyczyniły się do powstania 86,7 tysięcy lokali, czyli o 1,8 procent więcej niż rok temu. Świadczy to przede wszystkim o tym, że rynek nieruchomości w kraju rozwija się dynamicznie, a branża budowlana jest obecnie jedną z najprężniej działających. Ponadto dane również wskazują, że prym w tej dziedzinie wiodą deweloperzy. Jak się bowiem okazuje, zaledwie 735 mieszkań zostało zbudowanych przez spółdzielnie, a 835 to nowe lokale komunalne. Tendencja ta ma odzwierciedlenie także w województwie śląskim, choć mimo tego wciąż brakuje nowych mieszkań. W samych Katowicach potrzeba co najmniej 15 tysięcy lokali, natomiast ogólnie w regionie – ponad 100 tysięcy. Wśród barier, napotykanych przez branże budowlaną znalazły się trudności, związane z uzyskaniem gruntów czy spełnieniem procedur administracyjnych.

– Widzimy jak fantastycznie rozwija się Śląsk. Mamy poczucie, że jako branża mocno do tego rozwoju się przykładamy, bo nie tylko spełniamy marzenia Polaków o własnym mieszkaniu, ale też dajemy zatrudnienie, czy napędzamy sektory pokrewne. Śląsk i jego mieszkańcy zasługują na dynamiczny rozwój. Mamy też potencjał, aby przyjmować nowych mieszkańców, ale do tego potrzebną są stabilne warunki. Idziemy w dobrym kierunku, ale biorąc pod uwagę lukę mieszkaniową potrzeba zintegrowanych, szybkich, ale i rozpisanych na wiele lat działań – mówi Maciej Wójcik, prezes zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Rozwój regionalnego rynku mieszkaniowego wpływa również na gospodarkę krajową

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości – zarówno w województwie śląskim jak też innych regionach Polski – to przede wszystkim wsparcie lokalnej gospodarki. Rosnąca liczba mieszkań, a w związku z tym ludności przekłada się z korzyścią na rynek pracy, bo powstają nowe miejsca zatrudnienia – również w branży budowlanej i deweloperskiej. Jak się okazuje, tylko dzięki tej ostatniej na rynku pracy pojawia się 217 tysięcy etatów rocznie. Z klei największe regionalnie firmy w wielu częściach Polski to te z sektora budowlanego oraz okołobudowlanego, które są odpowiedzialne za budowę i wyposażenie wnętrz. Ponadto, na prężnie działającym budownictwie zyskują też inne gałęzie przemysłu, gdzie zauważa się wzrost produkcji – przede wszystkim materiałów budowlanych, a także wykończeniowych oraz związanych z urządzeniem wnętrz. Warto też dodać, że od stycznia do sierpnia 2023 roku najwięcej nowych mieszkań odnotowano w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim.

Rozwój regionalnego rynku mieszkaniowego wpływa również na gospodarkę krajową, bowiem budownictwo od lat jest jednym z sektorów, oddziałujących na polski PKB. Według Budindexu, Polska znalazła się w czołówce krajów Unii Europejskiej, które inwestują w tę branżę. Nasz kraj zajął w tym rankingu drugie miejsce pod względem udziału budownictwa w PKB, jakie wyniosło 7,4 procenta. To o około 1,5 punktu procentowego więcej niż średnia unijna, która znalazła się na poziomie 5,86 procenta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera