Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RYNEK PRACY Jak znaleźć projekt dla siebie?

mat. pras.
Warto skorzystać z projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego
Warto skorzystać z projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego 123RF
Absolwent studiów socjologicznych bezskutecznie wysyłający swoje CV do pracodawców, świeżo upieczony architekt zniechęcony ogłoszeniami typu „specjalistę z doświadczeniem zatrudnię”, zwolniony z upadającego zakładu pracy mechanik, kobieta, która po okresie wychowywania i opieki nad dziećmi chce znowu pracować, przedsiębiorca, który szuka możliwości dofinansowania szkoleń dla swoich pracowników - do takich osób skierowane są projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Warto z nich skorzystać, bo oferta jest interesująca i naprawdę każdy może znaleźć tam coś dla siebie

Europejski Fundusz Społeczny to jedyny fundusz, który inwestuje w ludzi, a nie w infrastrukturę. Wspiera pracowników i pracodawców, pomaga osobom nieaktywnym zawodowo i dba o rozwój kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy. W województwie śląskim są dwa programy finansowane z EFS, w których można poszukać oferty dla siebie. Są to Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL) oraz Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Za ich wdrażanie w obszarze rynku pracy w woj. śląskim odpowiada Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Trudność polega na tym, że często nie wiemy, kto dokładnie może skorzystać z tej oferty i na jakich zasadach.

Poniżej krótki poradnik: zasady korzystania z funduszy unijnych, informacje o tym, kto może skorzystać ze wsparcia, jakie są formy pomocy oraz gdzie znaleźć niezbędne informacje, by skorzystać z dostępnych możliwości.

Po pierwsze: PROJEKTY

Najważniejsze - by skorzystać z dostępnych możliwości, trzeba stać się uczestnikiem PROJEKTU. Projekty są realizowane przez różne podmioty (np. instytucje i firmy szkoleniowe, agencje rozwoju, izby handlowe, rzemieślnicze itp.) wybrane przez WUP w Katowicach, czyli tzw. beneficjentów. Odpowiadają one za rekrutację uczestników i realizację przedsięwzięcia, w ramach którego oferuje się bezpłatnie np. szkolenia, staże, doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy.

POWER dla młodych

POWER swoją ofertę kieruje do młodych, a konkretnie osób do 29. roku życia, które nie pracują, nie uczą się w trybie stacjonarnym i nie szkolą (z ang. tzw. młodzież NEET - not in employment, education or training). Mogą one w ramach projektów skorzystać ze szkoleń, staży, praktyk zawodowych, subsydiowanego zatrudnienia, bonu zasiedleniowego, poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy lub dotacji na założenie własnej firmy.

Równolegle do projektów szeroki wachlarz wsparcia dla osób w tej kategorii wiekowej oferują również powiatowe urzędy pracy - wystarczy zarejestrować się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Co zyskują młodzi? Często pierwsze doświadczenie, samodzielność finansową, wymarzoną pracę i możliwość realizacji swoich pasji.

RPO dla nieaktywnych zawodowo i zatrudnionych

RPO WSL wspiera osoby nieaktywne zawodowo po 30. roku życia. Warto jednak podkreślić, że by skorzystać z projektów aktywizacji zawodowej, trzeba jednocześnie należeć do jednej z grup, takich jak: kobiety, osoby 50+, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne lub osoby z wykształceniem maksymalnie ponadgimnazjalnym. Z czego można skorzystać? W zależności od zdiagnozowanych potrzeb może to być szkolenie, staż, pośrednictwo pracy oraz doradztwo zawodowe.

Niepracujący mogą skorzystać również ze specjalnych projektów, w ramach których oferowana jest bezzwrotna dotacja na założenie własnej firmy. Ich kluczową zaletą jest tzw. wsparcie pomostowe, czyli pomoc finansowa i doradcza w pierwszym okresie funkcjonowania firmy. Oprócz samej dotacji młody przedsiębiorca zyskuje środki, z których może opłacić np. czynsz czy obowiązkowe składki na ubezpieczenie.

Osobna kategoria to projekty outplacementowe dedykowane osobom zagrożonym zwolnieniem lub zwolnionym w ciągu ostatnich 6 miesięcy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Przykładowe przyczyny leżące po stronie pracodawcy to: likwidacja stanowiska pracy czy upadłość firmy. Ze wsparcia mogą skorzystać pracownicy (lub byli pracownicy) mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw w trakcie restrukturyzacji lub znajdujących się w sytuacji kryzysowej (bez względu na wielkość przedsiębiorstwa).

Oferta jest kompleksowa i obejmuje m.in. doradztwo i pośrednictwo pracy, szkolenia, staże, subsydiowane zatrudnienie, studia podyplomowe, jednorazowe dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Cel jest jeden - szybki powrót na rynek pracy. Droga do celu wyznaczona jest indywidualnymi potrzebami - dla jednych będzie to uzupełnienie lub zmiana kwalifikacji, dla innych dobra oferta zatrudnienia.

BEZPŁATNE SZKOLENIA

Problem jest znany. Rynek pracy potrzebuje fachowców: cukierników, spawaczy, kierowców zawodowych i wielu innych. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego wspiera dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. W ramach projektów można skorzystać z bezpłatnych kursów kwalifikacji zawodowych, kursów umiejętności zawodowych, takich jak kursy spawania czy prawa jazdy kat. C lub D. Oferta obejmuje również możliwość ukończenia szkoły policealnej, technikum lub liceum dla dorosłych oraz możliwość potwierdzenia kwalifikacji uzyskanych w sposób pozaformalny poprzez odpowiednie egzaminy. Wsparcie kierowane jest do osób dorosłych, bez względu na status na rynku pracy, tj. zarówno pracujących, jak i nieaktywnych zawodowo. Zainteresowani zgłaszają się na szkolenia z własnej inicjatywy, bez pośrednictwa pracodawcy.

Oprócz twardych kwalifikacji zawodowych niezwykle ważne dla wszystkich osób pracujących są także kompetencje kluczowe niezbędne w wielu zawodach, takie jak znajomość języków obcych oraz nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Projekty RPO WSL umożliwiają skorzystanie z bezpłatnych kursów językowych oraz informatycznych dla osób pracujących powyżej 25. roku życia należących do grup o utrudnionym dostępie do edukacji, tj. w szczególności osób o niskich kwalifikacjach czy w wieku 50+. Również w tym przypadku chętni biorą udział w projektach z własnej inicjatywy, bez udziału pracodawcy. Warto podkreślić, iż są to kursy wysokiej jakości, zakończone egzaminami i potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami.

RPO dla przedsiębiorstw

Nie wszyscy wiedzą, że EFS wspiera również mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich pracowników. W ramach tzw. Podmiotowego Systemu Finansowania można pozyskać środki na dofinansowanie szeroko pojętych usług szkoleniowych i doradczych (w tym również studiów podyplomowych) dla firm i osób w nich pracujących. Poziom dofinansowania usług wynosi od 50 do 80 proc., zatem wymagany jest wkład własny. Najważniejszą zaletą nowego systemu jest możliwość wyboru dowolnego szkolenia lub zamówienia konkretnej usługi specjalnie na potrzeby klienta, pod warunkiem jednak wyboru oferty z tzw. Bazy Usług Rozwojowych, prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Baza jest gwarantem jakości oferowanych usług i zapewnia szeroki wybór. Przedsiębiorcy zainteresowani inwestycją w kwalifikacje swoich pracowników powinni zgłosić się do tzw. Operatorów, czyli instytucji wybranych przez WUP w Katowicach, które będą odpowiadały za rekrutację i zawieranie umów ze śląskimi firmami. Ich dane znajdują się na stronie rpo.wup-katowice.pl

PIERWSZY KROK

Teraz już wiesz, kogo wspiera Europejski Fundusz Społeczny. Jak znaleźć projekt dla siebie? To proste. Jeśli jesteś osobą młodą do 29. roku życia i nie pracujesz, wejdź na stronę power.wup-katowice.pl, a następnie zakładkę oznaczoną lupą - „Znajdź dofinansowanie”. Znajdziesz tu listy dostępnych projektów POWER w woj. śląskim oraz opis możliwości oferowanych młodym przez powiatowe urzędy pracy.

W pozostałych przypadkach skorzystaj z serwisu rpo.wup-katowice.pl. W bliźniaczej zakładce „Znajdź dofinansowanie” umieszczone są krótkie opisy form wsparcia oraz listy aktualnych projektów w podziale na bloki tematyczne (Wsparcie dla nieaktywnych zawodowo, Dotacje na założenie własnej firmy, Wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Bezpłatne szkolenia oraz Wsparcie osób bezrobotnych przez powiatowe urzędy pracy). W obu serwisach listy zawierają przede wszystkim dane kontaktowe do podmiotów realizujących projekty, informacje o dostępnych formach wsparcia, grupie docelowej oraz terminy rekrutacji. Beneficjenci udzielają szczegółowych informacji na temat zasad naboru i udziału w projekcie, wymaganych dokumentów. To do nich powinni się zgłosić wszyscy zainteresowani.

Jacek Kudzior, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach:
Fundusze unijne kojarzą się przede wszystkim z wielkimi inwestycjami infrastrukturalnymi lub z osobami bezrobotnymi. Europejski Fundusz Społeczny to szeroki wachlarz możliwości obejmujący również osoby pracujące oraz sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Warto z nich skorzystać. Brak dostępu do informacji, a także wiedzy, w jaki sposób ich poszukiwać, jest dla wielu podstawową barierą. Chcemy być bliżej naszych potencjalnych klientów, dlatego zachęcam do kontaktu z naszym Punktem Kontaktowym EFS i skorzystania z nowych serwisów (rpo.wup-katowice.pl oraz power.wup-katowice.pl).

WAŻNE INFORMACJE
W przypadku wątpliwości zapraszamy do Punktu Kontaktowego EFS w siedzibie WUP w Katowicach przy ul. Kościuszki 30. Punkt jest czynny w dni robocze od godz. 7.30 do 15.30. Udzielamy informacji również telefonicznie pod nr 32 757 33 11 i mailowo: [email protected]

Polecamy także kontakt z siecią Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w woj. śląskim:
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

Katowice
ul. Dąbrowskiego 23
40-037 Katowice
Telefony: 32 77 40 172, 32 77 40 193, 32 77 40 194

Lokalny Punkt Informacyjny w Bielsku-Białej
ul. Cieszyńska 367
43-382 Bielsko-Biała
Telefony: 33 47 50 135 lub 33 49 60 201

Lokalny Punkt Informacyjny w Rybniku
ul. Powstańców Śląskich 34
44-200 Rybnik
Telefony: 32 431 50 25 lub 32 423 70 32

Lokalny Punkt Informacyjny w Sosnowcu
ul. Kilińskiego 25
41-200 Sosnowiec
Telefony: 32 36 07 062 lub 32 26 35 037

Lokalny Punkt Informacyjny w Częstochowie
Aleja NMP 24, I klatka, lokal 1
42-202 Częstochowa
Telefony: 34 360 56 87 lub 34 324 50 75

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!