Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RYNEK PRACY. Na wsi jest praca nie tylko dla rolników.

Materiał partnerski

W lokalnych społecznościach drzemie ogromny potencjał, a tzw. obszary wiejskie to nie tylko pola uprawne i gospodarujący na nich rolnicy. Zresztą, nawet jeśli ktoś ma gospodarstwo rolne, ale areał uprawny niewielki, to trudno mu wyżyć tylko z tego, co ,,zasieje i zbierze”. Dlatego bardzo wielu ludzi, i to w różnym wieku, mieszkających na wsi chce zdobywać nowe umiejętności, aby na rynku pracy znaleźć dla siebie miejsce. Najważniejsze, że mają takie możliwości dzięki funduszom europejskim, a konkretnie tej części Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, dla której Instytucją Pośredniczącą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Jeden z takich konkursów jest właśnie realizowany.

KONKURS DLA OBSZARÓW

Już od 28 kwietnia tego roku można składać wnioski w konkursie dotyczącym poddziałania 7.1.3. - ,,Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia”. Warto jednak wiedzieć, że ten akurat konkurs przewidziany jest wyłącznie dla projektów realizowanych na obszarach funkcjonalnych Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) i realizujących jej cele i założenia. Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie w ramach tego typu konkursów są więc wszystkie podmioty - z wyłączeniem osób fizycznych (ale uwaga: nie dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową), w tym: agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, instytucje partnerstwa lokalnego i Lokalne Grupy Działania. Dla typu projektów EURES, związanych z bezpośrednim świadczeniem usług dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo i pracodawców, podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie są wyłącznie podmioty prowadzące agencje zatrudnienia i podmioty wskazane w ustawie. Wnioski można składać do 28 czerwca, a konkurs będzie rozstrzygany w listopadzie. Ważne jest również to, że choć o dofinansowanie mogą ubiegać się różne instytucje, to bezpośrednio skorzystają ludzie mający problemy na regionalnym rynku pracy.

KTO SKORZYSTA NA KONKURSIE?

Grupę docelową, a więc ostatecznych odbiorców wsparcia, stanowią: osoby powyżej 30. roku życia (licząc od dnia 30. urodzin), takie które są bezrobotne, nieaktywne zawodowo - zwłaszcza te należące co najmniej do jednej z grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Chodzi konkretnie o osoby powyżej 50. roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne oraz osoby o niskich kwalifikacjach. Warto jeszcze nieco więcej powiedzieć o pieniądzach przeznaczonych na dofinansowanie projektów w tym konkursie. Otóż, budżet naboru to ponad 11,5 mln zł. Jest też zasada, że maksymalny poziom dofinansowania wynosi 95 procent, a minimalna wartość projektu nie może być mniejsza niż 100 tysięcy złotych. To spore pieniądze, więc warto o nie powalczyć w tego typu konkursach.

ONI SKORZYSTALI I SĄ NA PROSTEJ!

Zdobyte doświadczenie, odzyskanie wiary w siebie, realizacja swoich marzeń, praca, która nie jest ,,na chwilę”, ale daje pewność i lepszą jakość życia - wszystko to jest bezcenne. Niech świadczą o tym historie trzech osób, które zdobyły się na odwagę, by dzięki projektom realizowanym przy wsparciu funduszy europejskich zmienić swoje życie.

BEATA - PANI NA ,,ZDROJOWEJ”

Beata Zontek mieszka z mężem i dwójką dzieci - córką i synem - w Jaworzu, z wykształcenia jest nauczycielką wychowania przedszkolnego, ale jakoś tak się w życiu ułożyło, że miała rok przerwy w zatrudnieniu, więc - jak mówi - była otwarta na nowe wyzwania i pomysły na życie. A że pani Beata pracę nazywa swoim hobby, rozglądała się za czymś, w czym jeszcze mogłaby się sprawdzić. Lubi też gotować. Wraz z mężem i szwagierką prowadzą restaurację ,,Zdrojową” w Jaworzu. Serwują głównie dania domowe, w tym regionalne. - O kursie „Tradycja kluczem do aktywizacji” dowiedziałam się pocztą pantoflową na wsi. Zorientowałam się, że szkolenia prowadzone będą niedaleko mojego miejsca zamieszkania, więc się zapisałam - wspomina pani Beata. Po co ten kurs kulinarny, skoro po roku przerwy Beata Zontek i tak wróciła do pracy jako nauczycielka? Oj, potrzebny, bo pani Beata to teraz prawdziwa ,,pani na Zdrojowej”, kobieta, która ma dwa zawody ,,w garści” i żadne redukcje w oświacie jej niestraszne - Kiedy rozpoczynałam kurs, byłam na rozdrożu. Teraz to, czego się nauczyłam, wykorzystuję w życiu. Wspieram męża i szwagierkę w prowadzeniu restauracji, a potrawy, które poznałam na kursie, weszły na stałe do menu ,,Zdrojowej” - podkreśla dodając: ,,W życiu niczego nie można być pewnym: raz człowiek ma pracę, za chwilę może jej nie mieć. A ja mogę teraz więcej - łączyć pracę z pasją”.

KRZYSZTOF - HEKTARY TO MAŁO

Krzysztof Gruszka, podobnie jak Beata Zontek, ma dwa zawody - jest instruktorem nauki jazdy i rolnikiem. - Mam gospodarstwo pięciohektarowe, to za mały areał, żeby z tego wyżyć. I dlatego zdecydowałem się, żeby zdobyć uprawnienia i mieć stałe źródło dochodu - tłumaczy swoją decyzję zapisania się na kurs instruktora jazdy. Pracę chwali, kursanci go cenią. Pan Krzysztof z dumą mówi: ,,Jestem instruktorem od kategorii A do kategorii D” i podkreśla: ,,W mojej karierze zawodowej nie było takiego kursanta, którego nie dałoby się nauczyć. To jest tylko kwestia czasu i dogadania się... I zrozumienia, że nie wolno przegapić szansy”.

ARTUR - TERAZ JUŻ ZAWODOWIEC!

Artur Będkowski dzięki projektowi „Wykorzystaj swoją szansę” zdobył prawo jazdy kategorii C+E i pracuje jako kierowca zawodowy w rodzinnej firmie transportowej. Kiedyś marzył, żeby być np. urzędnikiem, ale teraz wie, że ,,wielkie samochody” to nie byle co i doskonale czuje się ,,za kółkiem”. Artur ma 23 lata, mieszka w małej wiosce niedaleko Myszkowa, a widział już prawie całą Europę. - Podoba mi się to, że można dużo zwiedzić, poznawać inną kulturę - mówi Artur. Co by było, gdyby nie poszedł na kurs? Przecież firma jest rodzinna... - Nie byłbym zawodowcem - mówi Artur i puentuje: ,,Na kursie uwierzyłem w swoje możliwości”.

JAKIE TYPY PROJEKTÓW MOGĄ LICZYĆ NA DOFINANSOWANIE I KIEDY NOWE KONKURSY?

Typy projektów: instrumenty i usługi rynku pracy służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej; skierowane do osób, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji; służące zdobyciu doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców, jak i przedsiębiorców; działania EURES związane z bezpośrednim świadczeniem usług dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo i pracodawców.
Uwaga! W tym roku będą jeszcze nowe konkursy adresowane do konkretnych subregionów woj. śląskiego.
Pamiętaj! Jeśli jesteś osobą bezrobotną, sprawdzaj listę projektów już realizowanych, do których można się zgłaszać. Lista dostępna jest na stronie: rpo.wup-katowice.pl (zakładka: ,,Znajdź dofinansowanie”).

AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA NA OBSZARACH WIEJSKICH W ZAŁOŻENIACH I W LICZBACH

Stymulowanie zmian poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych na rzecz aktywizacji zawodowej to był główny cel Działania 6.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego istotą były przedsięwzięcia zmierzające do rozwiązania problemów społeczności lokalnych. Uzyskane wsparcie pozwoliło mieszkańcom obszarów wiejskich na zwiększenie mobilności przestrzennej i zawodowej oraz na podjęcie pracy w zawodach pozarolniczych.

* W 213 zrealizowanych projektach wzięło udział 4.766 mieszkańców terenów wiejskich, w tym:
1.034 osoby młode do 24. roku życia
688 osób długotrwale bezrobotnych
375 osób powyżej 50. roku życia.
* Wartość projektów wyniosła łącznie 9 milionów 805 tysięcy 175 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!