Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RYNEK PRACY Praca w Niemczech? Tak! I to w swoim zawodzie

Monika Krężel
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Warszawie prowadzi projekt ProRecognition, którego celem jest świadczenie bezpłatnych porad w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych w Niemczech
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Warszawie prowadzi projekt ProRecognition, którego celem jest świadczenie bezpłatnych porad w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych w Niemczech Fot. MAT. PRASOWE
Jeśli uczyłeś się w Polsce, masz kwalifikacje zawodowe i marzysz o podjęciu pracy w Niemczech, ten projekt jest właśnie dla Ciebie! Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Warszawie prowadzi projekt ProRecognition, którego celem jest świadczenie bezpłatnych porad w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych w Niemczech.

Projekt ProRecognition jest trzyletni, rozpoczął się w 2016, a zakończy w 2018 r. - Powstał na zlecenie Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych. Kierowany jest do osób, które posiadają udokumentowane kwalifikacje zawodowe i chcą pracować w Niemczech w swoim zawodzie - wyjaśnia Magdalena Zaręba, doradca i koordynator projektu. Co ciekawe, Polska jest jednym z ośmiu państw na świecie, które go realizują. Oprócz Polski, prowadzą go Włochy, Egipt, Maroko, Iran, Wietnam, Chiny, Indie.

ProRecognition dotyczy przede wszystkim uznania kwalifikacji zawodowych zdobytych podczas nauki w szkołach zawodowych, technikach i szkołach wyższych. - Osobom, które się do nas zgłaszają, tłumaczymy, na czym polega uznawanie kwalifikacji. Otóż chodzi tutaj nie tylko o przygotowanie i przetłumaczenie dokumentów, ale przede wszystkim o porównanie programów nauczania - wyjaśnia Magdalena Zaręba. - Niewiele osób wie, że w Niemczech, w każdym landzie zajmują się tym oddzielne urzędy. I w zależności m.in. od tego, jaki mamy zawód, gdzie chcemy pracować, gdzie ma siedzibę nasz pracodawca, dokumenty trafiają do określonego urzędu. Każdy land ma po prostu własne zasady uznawania kwalifikacji zawodowych - dodaje.

Porady udzielane w ramach projektu są bezpłatne. Zainteresowani w jednym miejscu mogą się dowiedzieć m.in., jakie dokumenty trzeba przygotować i przetłumaczyć, gdzie się zwrócić, jak przebiega procedura. Co ciekawe, strona niemiecka w niektórych przypadkach zwraca koszty procedury, tłumaczenia dokumentów, a nawet przejazdy po Niemczech celem uznania kwalifikacji.

Informacji na temat projektu ProRecognition udziela także Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. - Zgłaszają się do nas osoby, które poszukują pracy w Niemczech i chcą wiedzieć m.in., czy wyuczony przez nich zawód jest regulowany, a praca na określonym stanowisku wiąże się z koniecznością poddania się procedurze uznania kwalifikacji - mówi Aleksandra Kopczyk, doradca ds. EURES WUP w Katowicach. - My także udzielamy im pomocy w tym zakresie, informujemy, które instytucje są w tym zakresie właściwe. W ubiegłym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosowało do nas pismo o projekcie ProRecognition. Od razu przeprowadziliśmy szkolenie dla powiatowych urzędów pracy, gdzie też zgłaszają się osoby szukające pracy w Niemczech. W naszym regionie jest duże zainteresowanie tą tematyką - dodaje.

Polscy fachowcy są niezwykle cenieni za granicą. Poszukiwani są pracownicy służb medycznych, w tym pielęgniarki i opiekunowie osób starszych, przedstawiciele branży budowlanej, rzemieślnicy, hydraulicy. - Warto zauważyć, że więcej pytań otrzymujemy od Polaków już mieszkających w Niemczech. Nie da się też ukryć, że największą barierą przy poszukiwaniu pracy jest słaba znajomość języka niemieckiego. Są branże, gdzie jest ona wymagana na określonym poziomie, jak w zawodach medycznych czy pedagogicznych. Kandydaci mogą wtedy przejść kurs nawet w Polsce, jeśli będzie on potwierdzony certyfikatem. W branżach technicznych czy usługowych znajomość języka niemieckiego nie jest brana pod uwagę w procesie uznania kwalifikacji, wiadomo jednak, że im jest ona wyższa, tym większe są nasze szanse na rynku pracy - podkreśla Magdalena Zaręba.

Z porad korzystają nie tylko osoby prywatne, ale i firmy, które planują uruchomienie w Niemczech swoich oddziałów i zależy im na zatrudnieniu fachowców. Uznanie kwalifikacji zawodowych jest bardzo ważne - oznacza, że możemy pracować w swoim zawodzie, mamy większe szanse na znalezienie pracy i posiadamy ważny dokument poświadczający, że nasze kwalifikacje zostały uznane.

Warto wiedzieć, że realizująca projekt Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa jest jedyną oficjalną jednostką doradczą w Polsce, jeśli chodzi o uznawanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech.

WAŻNE INFORMACJE

Wszystkie informacje na temat projektu ProRecognition znajdziemy na stronie internetowej (www.prorecognition.pl). Są tam podane założenia projektu, numery telefonów i formularz kontaktowy.
Informacje na temat uznawania kwalifikacji zawodowych znajdziemy także na stronie (www.uznanie-kwalifikacji-w-niemczech.pl).
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) mieści się w Warszawie przy ul. Miodowej 14, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!