MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Jaworznie zmieniał się, ale zachował swoją nietypową, trójkątną formę. Zobacz zdjęcia współczesne i archiwalne!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Rynek w Jaworznie zmieniał się na przestrzeni lat, ale zachował swoją nietypową, trójkątną formę. Jego centralnym punktem, a zarazem najbardziej charakterystycznym jest kolegiata świętego Wojciecha i świętej Katarzyny, której obecny kształt również odbiega od pierwotnego. Po przeciwległej stronie głównego w mieście placu mieści się obecnie nowoczesny gmach biblioteki. Dawniej w tamtym miejscu wznosił się rozpoznawalny wówczas obiekt z bogato zdobioną fasadą, czyli kamienica Chaima Neufelda. W budynku tym znajdował się w późniejszym czasie szpital, a po wojnie komenda Milicji Obywatelskiej. Pozostałe obiekty przy rynku to kamienice, w jakich aktualnie funkcjonują sklepy, kawiarnie, pizzeria oraz inne punkty usługowo-handlowe. Zobacz zdjęcia współczesne i archiwalne!

Plac o nietypowym, trójkątnym kształcie

Aktualny wygląd jaworznickiego rynku to efekt wielu modernizacji, jakie zachodziły w mieście na przestrzeni wielu lat. Tak, jak w przypadku większości głównych placów miejskich, również w Jaworznie od zawsze skupiał on mieszkańców miasta i pobliskich wiosek oraz miejscowości – głównie w celach społecznych i gospodarczych. To właśnie na rynku organizowano jarmarki oraz targi, a także odbywały się ważne wydarzenia. Rynek w Jaworznie zmieniał się na przestrzeni lat, ale zachował swoją nietypową, trójkątną formę. Jego centralnym, a zarazem najbardziej charakterystycznym punktem jest kolegiata świętego Wojciecha i świętej Katarzyny, której obecny kształt również odbiega od pierwotnego. Po przeciwległej stronie głównego w mieście placu mieści się obecnie nowoczesny gmach biblioteki. Dawniej w tamtym miejscu wznosił się rozpoznawalny obiekt z bogato zdobioną fasadą, czyli kamienica Chaima Neufelda. W budynku tym znajdował się w późniejszym czasie szpital, a po wojnie komenda Milicji Obywatelskiej. Pozostałe obiekty przy rynku to kamienice, w jakich aktualnie funkcjonują sklepy, kawiarnie, pizzeria oraz inne punkty usługowo-handlowe.

Główny plac z perspektywy zdjęć archiwalnych

Na zdjęciach archiwalnych sprzed kilkudziesięciu, a nawet stu lat, na których widnieje jaworznicki rynek oraz przyległe do niego obiekty i ulice nie da się nie zauważyć różnic pomiędzy dawnym a obecnym wizerunkiem centralnego placu w mieście. Ten najbardziej odmienny można dostrzec na fotografiach z okresu międzywojennego. Z kolei zdjęcia z czasów PRL-u już znacznie bardziej niż wcześniejsze odzwierciedlają współczesne oblicze rynku. Niemniej jednak utrwalone wówczas elementy w wielu przypadkach nie pokrywają się z tymi, jakie cechują aktualny wizerunek głównego miejskiego placu. Nie ma już chociażby kamienicy Chaima Neufelda, którą zburzono w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Na zdjęciach archiwalnych widać, że stanowiła ona jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów nie tylko w rynku, ale oraz całym mieście. Z kolei kolegiata świętego Wojciecha i świętej Katarzyny, jakiej początki sięgają 1532 roku przeszła niejedną metamorfozę. Rozbudowano ją w ostatnim dziesięcioleciu siedemnastego wieku, a w 1833 roku stała się częścią nowego kościoła. Znaną obecnie formę świątynia zachowuje od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Warto też dodać, że na starych fotografiach widoczne są również samochody oraz autobusy, przejeżdżające wówczas przez rynek. Przebiegała tam bowiem ruchliwa Droga Krajowa numer 79. Na początku drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku wyprowadzono stamtąd ruch samochodowy i główny plac w mieście stał się deptakiem.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia rynku w Jaworznie. Zobacz fotografie współczesne i archiwalne, przedstawiające główny plac w mieście z różnych perspektyw czasowych!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni