Rynek w Wodzisławiu Śl. z wieżą widokową albo z lodowiskiem? Tak może wyglądać w przyszłości. Zobaczcie koncepcje studentów

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Przyszli architekci po PWSZ w Raciborzu przygotowali koncepcje projektowe rewaloryzacji wodzisławskiej starówki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przyszli architekci po PWSZ w Raciborzu przygotowali koncepcje projektowe rewaloryzacji wodzisławskiej starówki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Wodzisław, prace studentów PWSZ Racibórz
Udostępnij:
Czy tak za kilkanaście lat będzie prezentował się Rynek w Wodzisławiu Śląskim? Studenci Instytutu Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zaprezentowali koncepcje projektowe rewaloryzacji wodzisławskiej starówki. Zobaczcie na zdjęciach.

Rynek w Wodzisławiu Śl. z wieżą widokową, albo z lodowiskiem? Tak może wyglądać w przyszłości

Wyobrażacie sobie Rynek w Wodzisławiu Śl. z wieżą widokową w centralnym punkcie, nawiązującą do dawnego ratusza? Z okrągłym lodowiskiem? A może z naziemnymi ścieżkami uzupełnionymi naturalną zielenią i miejscami do rekreacji?

Wyobraźnią, pomysłowością, ale przede wszystkim kreatywnością popisali się studenci Instytutu Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Przyszli architekci zaprezentowali koncepcje projektowe rewaloryzacji wodzisławskiej starówki. Część jest bardzo odważna. Nie mniej, większość łączy nawiązanie do zieleni.

Nie przeocz

To zaproszenie mieszkańców do szerokiej dyskusji na temat przyszłości centralnego obszar miasta. Władze Wodzisławia Śl. zaprosiły do współpracy studentów kierunku Architektura PWSZ w Raciborzu. Celem było wypracowanie koncepcji i propozycji przywrócenia aktywności w przestrzeni Rynku tego miasta i stworzenie przestrzeni scalającej życie mieszkańców miasta i umożliwiającej im integrację.

Przyszli architekci po PWSZ w Raciborzu przygotowali koncepcje projektowe rewaloryzacji wodzisławskiej starówki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rynek w Wodzisławiu Śl. z wieżą widokową albo z lodowiskiem?...

Autorzy koncepcji postawili sobie za cel połączenie kilku funkcji: komunikacyjnej, rozrywkowej, rekreacyjnej. Pomyślano o utrzymaniu charakteru głównego placu miasta z dużą częścią naturalnej zieleni.

Będzie wystawa na Rynku w Wodzisławiu Śl.

Koncepcje, nad którymi od miesięcy pracowali studenci 4. roku, zostały zaprezentowane w obecności przedstawicieli władz raciborskiej Uczelni, w tym JM rektora dra Pawła Strózika, prorektorów PWSZ w Raciborzu oraz prezydenta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy, jego zastępców, Izabeli Kalinowskiej i Wojciecha Krzyżka, jak również ludzi świata architektury, np. arch. Marleny Wolnik, która zasiada w Izbie Zawodowej Architektów RP. Ci wyróżnili pracę autorstwa studentek: Sardy Dzierzengi i Karoliny Kowalskiej.

Zobacz koniecznie

- Jestem pełen uznania dla wszystkich autorów koncepcji naszego Rynku oraz dla ich opiekunów w Instytucie Architektury PWSZ. To zadanie było bardzo, bardzo trudne, ale studenci pokazali pełen profesjonalizm, kreatywność, odwagę twórczą. Udowodnili, że mają nie tylko umiejętności, wiedzę, ale i świadomość tego, jakie znaczenie dla społeczeństwa powinna mieć centralna przestrzeń miasta. W naszym przypadku historyczna - mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca.

- Późną wiosną na naszym Rynku zaprezentujemy wszystkie koncepcje przygotowane przez uczelnię, tak by każdy mieszkaniec mógł się z nimi dokładnie zapoznać i później wyrazić swoją opinię - zapowiada prezydent.

Musisz to wiedzieć

Jak słyszymy w magistracie, koncepcje nie są w żaden sposób wiążące, nie idą za nimi konkretne decyzje i pieniądze. Mają wywołać dyskusję ogólnomiejską nad przyszłością ścisłego centrum miasta.

Ożywienie starówki to jedno z największych wyzwań stojących przed władzami miasta i mieszkańcami. Inwestycja w architekturę może sporo poprawić. Choć należy pamiętać, że nie załatwi to całego problemu. Potrzebne są również działania m.in. wspierające przedsiębiorców działających w okolicach Rynku.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mamusie, matule, mateczki...

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie