Rząd blisko ludzi

Materiał informacyjny Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Wyrównywanie szans, niwelowanie różnic, lepsze możliwości edukacyjne, rozwojowe to najważniejsze cele szeroko pojętej polityki prorodzinnej rządu Zjednoczonej Prawicy, który od samego początku w centrum swoich działań stawia właśnie rodzinę. To w rodzinie wszystko się zaczyna, w niej stawiamy pierwsze kroki, uczymy się życia. Z niej wychodzimy dalej w świat. Warto sobie uświadomić jak wielkie wsparcie otrzymały polskie rodziny w ostatnich ośmiu latach naszego rządu. To blisko 310 mld złotych na programy adresowane do rodzin.

WSPIERAMY POLSKIE RODZINY

W kwietniu br. obchodziliśmy 7-lecie naszego sztandarowego programu „Rodzina 500+”. Programu, który udowodnił, że inwestycja w rodzinę jest możliwa. Program ten przede wszystkim wzmocnił domowe budżety, dał poczucie bezpieczeństwa oraz szansę na spełnienie wielu większych i mniejszych marzeń. W skali całego kraju program obecnie trafia do 7 mln dzieci, a na jego realizację zostało wydanych blisko 230 mld zł.

Ponad 24 mld zł od początku funkcjonowania programu „Rodzina 500+” otrzymały rodziny z dziećmi w województwie śląskim, ponad 770,3 tys. dzieci ma możliwość otrzymania wsparcia m.in. na rozwój, edukację czy wypoczynek. W Bielsku-Białej z programu korzysta ponad 33 tys. dzieci, w powiecie bielskim około 30 tys. dzieci z kolei w powiecie pszczyńskim jest to ponad 23 tys. dzieci. „Rodzina 500 plus” to najważniejszy z programów wsparcia rodzin rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale niejedyny.

Jako rząd Zjednoczonej Prawicy wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodziców i tak z początkiem 2022 roku wszedł w życie „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”, czyli nowe rozwiązanie dla rodzin z najmłodszymi dziećmi. Świadczenie to nawet 12 tys. zł wypłacanych po 500 zł co miesiąc przez okres dwóch lat lub po 1 tys. zł miesięcznie przez rok. Przysługuje ono na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia niezależnie od dochodów. Od początku działania programu wsparciem objęto łącznie ponad 660 tys. dzieci na kwotę 4,1 mld zł. Warto jednak zauważyć, że nie zapomnieliśmy o pozostałych dzieciach – pierwszych i jedynych w rodzinie. Z myślą o tych rodzinach uruchomiliśmy dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To nawet 400 zł miesięcznego dofinansowania, które trafia bezpośrednio do placówki. W swoich działaniach pamiętamy także o starszych dzieciach. 1 września to ważna data zarówno dla uczniów jak i dla rodziców. Do tej pory zakup wyprawki szkolnej wiązał się ze sporymi kosztami. By obciążyć domowe budżety rodzin z dziećmi w wieku szkolnym już w 2018 r. uruchomiliśmy program „Dobry start”. To 300 zł jednorazowego wsparcia na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka.

W tym roku wprowadziliśmy także prace zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Jest to ogromne ułatwienie szczególnie dla rodziców najmłodszych dzieci, ale również mieszkańców mniejszych miasteczek i wsi. Wdrożyliśmy także dwie unijne dyrektywy – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Jest to odpowiedź na zmieniające się trendy rynku pracy, a także wprowadzenie rozwiązań ułatwiających pracującym rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

Kobiety, rezygnując z pracy lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury, po osiągnieciu wieku emerytalnego znalazły się w trudnym położeniu. To właśnie do nich skierowany jest program „Mama 4+” – rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości minimalnej emerytury. W tym roku jest to kwota 1588,44 zł.

BLISKO SENIORÓW - PROGRAMY DLA AKTYWNYCH SENIORÓW

Emeryci i renciści to ta grupa społeczna, która do niedawna najbardziej odczuwała złe strony przemian ustrojowych po 1989 roku. To dopiero rządy Zjednoczonej Prawicy doprowadziły do realnej waloryzacji świadczeń minimalnych emerytur. To my wprowadziliśmy bezpłatne lekarstwa z listy refundowanej dla osób powyżej 75. roku życia, 13. emeryturę, która po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r. jako dodatkowe świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce. Świadczenie wypłacane jest dla około 9,7 mln osób w wysokości najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca danego roku – od 2019 roku całkowita kwota wypłat to 44,7 mld zł, wspomnieć należy również o 14. emeryturze – jako wsparciu finansowym dla osób starszych pobierających niższe emerytury i renty, korzystają z niej również osoby otrzymujące świadczenie przedemerytalne, rentę socjalną czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Początkowo miało być to jednorazowe wsparcie, jednak decyzją rządu czternasta emerytura została wypłacona w kolejnym roku.

Wystarczy popytać wśród seniorów, jak bardzo zmienił się ich status materialny w ostatnich latach, żeby przekonać się, czy te działania były konieczne.

Rządowy program „Aktywni+” na lata 2021-2025, którego głównym celem jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego, przewiduje wsparcie organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów działających na rzecz osób starszych. Dofinansowanie przyznawane jest m.in. na działania zwiększające udział osób starszych
w aktywnych formach spędzania wolnego czasu, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie ich zaangażowania w obszarze rynku pracy i wiele innych.

Z kolei w ramach Programu „Senior+” udzielamy wsparcia tym gminom, które organizują aktywizację społeczną swoich najstarszych mieszkańców. „Senior Plus” ma za zadanie zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych, w tym celu z wykorzystaniem przewidzianych dotacji można zakładać Dzienne Domy oraz Kluby „Senior Plus”.

Dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego obejmują utworzenie lub wyposażenie placówki oraz zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek. Przez uczestnictwo w zajęciach organizowanych w placówkach, seniorzy mają możliwość rozwoju swojego potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego. Co ważne, jednostki samorządu terytorialnego mogą też złożyć ofertę wspólną. Dofinansowana może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W latach 2015-2022 na terenie kraju utworzono blisko 1200 ośrodków wsparcia Senior+, które oferowały ponad 27 tys. miejsc dziennego pobytu dla osób starszych. W latach 2023-2025 przeznaczonych zostanie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości łącznie 180 mln zł na kontynuację tych działań, w ramach tych środków planowane jest dofinansowanie utworzenia około 225 nowych ośrodków wsparcia Senior+.

Wszystkie te działania w znacznym stopniu poprawiły sytuację tej grupy społecznej. Jako narodowa społeczność mamy obowiązek troszczyć się o tych spośród nas, którzy całe życie pracowali dla kraju, zapewniając im godną jesień życia. Nasz rząd opiera się na tak rozumianej solidarności międzypokoleniowej.

STANISŁAW SZWED - Ukończył Krakowską Szkołę Wyższą im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Administracji Publicznej oraz Wyższą Szkołę Administracji w Bielsku-Białej.

Poseł na Sejm RP III, V, VI, VII, VIII i obecnej IX kadencji. W parlamencie pracował w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (jako wiceprzewodniczący), Podkomisji stałej ds. nowelizacji Kodeksu Pracy i Podkomisji stałej ds. rynku pracy, a także w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w Kodyfikacjach.

Jako Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zajmuje się Departamentami: polityki senioralnej, pomocy i integracji społecznej, a także ubezpieczeń społecznych.

Wyróżniony nadawanym przez „Tygodnik Solidarność” tytułem „Człowiek Roku 2006” oraz Nagrodą im. Haliny Krahelskiej, za osiągnięcia w zakresie ochrony pracy, ochrony zdrowia w środowisku pracy.

Pracował w Fabryce Pił i Narzędzi „Wapienica” S.A. w Bielsku-Białej. Od 1980 roku jest członkiem NSZZ „Solidarność”. Był zastępcą przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie, a także przewodniczącym sekcji metalowców. Od 2016 roku był przewodniczącym Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie