Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd chce równać poziom życia na wsi. Ma być jak w miastach

Redakcja
pixabay.com
- Najważniejsza jest zmiana zasad prowadzenia polityki rozwoju w Polsce - zaznacza Krzysztof Jurgiel mówiąc o przyjętej przez rząd Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

- Celem głównym jest wyrównanie spójności społecznej, ekonomicznej i terytorialnej. Świadczy to o zrównoważonym rozwoju kraju, a w odniesieniu do obszarów wiejskich o wyrównaniu poziomu jakości życia między tymi obszarami a miastami – podkreślił szef resortu rolnictwa. Wspomnianą Strategię przygotowywano przez rok. Ministerstwo rolnictwa reprezentował w nich m.in. Ryszard Zarudzki, wiceszef tego resortu.

 

Szczegóły dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przedstawił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. - Na najbliższe 13 lat mamy określone kierunki rozwoju w postaci trzech celów szczegółowych oraz 72 wskaźników monitorowania i 705 działań realizowanych przez różne instytucje – stwierdził podsekretarz stanu.

 

Według przedstawiciela resortu rolnictwa jednym z priorytetowych zadań rządu jest zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz producentów rolno-spożywczych. W ramach Strategii zawartych 16 projektów strategicznych koordynowanych przez MRiRW. - Jednym ze wskaźników dotyczących obszarów wiejskich jest dochód do dyspozycji netto na jedną osobę. Dążymy do wyrównania parytetów i chcemy aby w roku 2030 poziom życia na tych terenach osiągnął ¾ poziomu życia w mieście – mówił Zarudzki.

 

Rada Ministrów podjęła Uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)” 14 lutego. Jako główny cel działań zawartych w strategii wymienia się "stworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym". Oczekiwanym efektem z kolei ma być wzrost zamożności Polaków, zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

 

  • Na liście sektorów strategicznych dla polskiej gospodarki znajduje się sektor żywności wysokiej jakości, zaś w ramach krajowych inteligentnych specjalizacji (tzw. Programów Pierwszej Prędkości) krajowa inteligentna specjalizacja Innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolnospożywczego i leśno-drzewnego
  • kluczowe dla zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju kraju będzie zwiększanie konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz producentów rolno-spożywczych poprzez poprawę ich dochodowości, integrację łańcucha żywnościowego i bardziej sprawiedliwy podział wartości dodanej w tym łańcuchu, oparty na zasadzie partnerstwa.
  • rozwój rolnictwa ekologicznego oraz rynku żywności ekologicznej
  • nowy system regulacji prawnych służących poprawie struktury obszarowej gospodarstw rolnych
  • głównym celem projektu jest opracowanie ustawy, która w kompleksowy sposób będzie regulowała zasady i sposób funkcjonowania spółdzielni rolniczych
  • Nowoczesne ubezpieczenia rolnicze
  • Program wsparcia hodowli roślin w Polsce
  • budowa infrastruktury spedycyjno-magazynowej działającej na potrzeby eksportu towarów rolno-spożywczych na rynki światowe
  • Odtworzenie i wsparcie rozwoju lokalnych rynków rolnych
  • Efektywny system doradztwa rolniczego
  • uruchomienie przez MRiRW oraz podmioty rynku kapitałowego elektronicznej platformy sprzedażowej (typu OTC) dla produktów rolno-spożywczych
  • Linia pożyczkowa i Fundusz rozwoju rolnictwa 
  • – program wsparcia gospodarstw rodzinnych i doskonalenia gospodarki wodnej w rolnictwie w warunkach okresowych niedoborów i nadmiarów wody

 

Projekty rozwoju branż:

  • Innowacyjne przetwory owocowo-warzywne – celem projektu jest zwiększenie intencjonalnego spożycia produktów owocowych lub warzywnych w oparciu o informacje dotyczące właściwości prozdrowotnych i żywieniowych produktu. Zakłada rozwinięcie segmentu rynku przetworzonych produktów owocowowarzywnych dedykowanych określonym grupom społecznym (np. osobom starszym) wytwarzanych z wykorzystaniem zaawansowanych lub innowacyjnych technik produkcyjnych (jak np. ultradźwięki).
  • Polska wieprzowina – projekt ukierunkowany na wzrost produkcji wieprzowiny i zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie pogłowia trzody chlewnej w Polsce.
  • Polska wołowina – wdrożenie projektu zapewni rozwój łańcucha dostaw wołowiny kulinarnej i sprawiedliwy podział zysków w łańcuchu produkcyjnym.
  • Polska jagnięcina i baranina – celem projektu jest wzrost produkcji mięsa, wełny, mleka i skór owczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie pogłowia owiec w Polsce.

 

Źródło: informacja prasowa MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rząd chce równać poziom życia na wsi. Ma być jak w miastach - Gazeta Pomorska