18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd ma swoje in vitro, Częstochowa swoje

Bartłomiej Romanek
Karina Trojok
Częstochowa nie zamierza czekać na rządowy program zdrowotny finansujący in vitro i niezależnie od zapowiedzi premiera Donalda Tuska będzie realizować własny program zdrowotny. - Warunki obydwu programów na pewno będą różne. Miasto nie wycofa się z przyjętego niedawno programu zdrowotnego - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Miasto już rozpoczęło proces wyłaniania klinik, w których będzie można dokonywać zabiegów finansowanych z miejskich pieniędzy. Jeszcze w tym tygodniu ma być gotowe ogłoszenie o możliwości składania wniosków przez mieszkańców.

Zainteresowanie projektem jest bardzo duże. Codziennie do Wydziału Zdrowia dzwoni kilka osób w tej sprawie.

Premier Donald Tusk powiedział, że w przypadku in vitro czas skończyć z "wolnoamerykanką" i że w połowie przyszłego roku ruszy ogólnopolski program zdrowotny. Przez trzy lata, do 2015 roku, ma on objąć w sumie 15 tysięcy par. Jednocześnie mają trwać prace nad ustawą o in vitro.

- Zawsze cieszę się, kiedy zgłaszane są inicjatywy odpowiadające na oczekiwania potrzebujących. Byłem zadowolony także wtedy, gdy w naszym mieście z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej powstała poradnia naprotechnologii. Każdy ma prawo wybrać formę pomocy, która mu odpowiada - twierdzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Programy będą się różniły. W Częstochowie pierwsze pary uzyskają pomoc jeszcze w tym roku. Prawo do dofinansowania zabiegów będą miały małżeństwa, które są od co najmniej roku zameldowane w Częstochowie. Kobieta musi mieć minimum 20, ale nie więcej niż 37 lat. Dofinansowanie będzie wynosić 3 tysiące zł na jedną próbę.

W rządowym projekcie finansowane mają być w pełni trzy próby. O pieniądze będą się mogły starać pary (nie tylko małżeństwa), które od roku leczą bezpłodność. Kobieta musi mieć mniej niż 40 lat. W przyszłości refundowane mają być również leki niezbędne do kuracji.

Wybiorą kliniki

Urząd Miasta rozpoczął poszukiwania klinik, które przystąpią do miejskiego programu in vitro.

Placówki takie muszą posiadać tytuł specjalisty w dziedzinie ginekologii i położnictwa i legitymować się udokumentowanym doświadczeniem w zakresie stosowania zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu. W listopadzie miasto rozpocznie akcję bezpłatnych konsultacji lekarskich z diagnostyki i leczenia niepłodności. JS

Czy Twoim zdaniem programy rozwiążą problem in vitro?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!