Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd o górnictwie: cztery kopalnie do likwidacji, 5 tysięcy pracowników kopalń do zwolnienia

MIW
Górnicy w listopadzie 2014 okupowali siedzibę Kompanii Węglowej
Górnicy w listopadzie 2014 okupowali siedzibę Kompanii Węglowej Lucyna Nenow / Polskapresse
Rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Zakłada on de facto likwidację tego koncernu. W czterech kopalniach - KWK Bobrek-Centrum, KWK  Sośnica-Makoszowy, KWK Brzeszcze, KWK Pokój - ma zostać wygaszone wydobycie. Rząd chce również odchudzić górnictwo o niemal 5 tysięcy osób. Państwo proponuje im odprawy - na największe, wynoszące 24 pensje, mogą liczyć górnicy dołowi.

- Alternatywą wobec tego programu może być tylko upadłość Kompanii Węglowej, a to oznacza stratę miejsc pracy i koszty związane z upadłością – stwierdziła premier Kopacz podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Jak dodała stosowna ustawa w sprawie zmian w górnictwie trafi do laski marszałkowskiej jutro lub pojutrze.

- Będzie ona procedowana drogą poselska, ale czasu na działania nie mamy zbyt wiele - zaznaczyła premier Kopacz.

Przygotowany przez Wojciecha Kowalczyka, rządowego pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego to prawdziwa rewolucja.

Zakłada on zwiększenie wydobycia w kopalniach rentownych i mających potencjał poprawy poprzez wprowadzenie 6-dniowego tygodnia pracy oraz zwiększenie w nich zatrudnienia górników dołowych. Jak czytamy w dokumencie 6-dniowy tydzień pracy oznacza, że wydobycie  będzie trwało 6 dni, ale górników obowiązuje  5-dniowy tydzień pracy (z gwarancją wolnych niedziel).

Plan przewiduje podział majątku Kompanii Węglowej S.A. na trzy grupy. W pierwszej znajdą się kopalnie, w których wydobycie nie jest ekonomicznie uzasadnione - trafią one do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w celu wygaszenia działalności. W drugiej znajdą się kopalnie, w których wydobycie jest ekonomicznie uzasadnione - one dołączą do spółki celowej (SPV) utworzonej przez Węglokoks. Trzecia grupa to majątek niezwiązany z działalnością górniczą z przeznaczeniem do likwidacji (sprzedaż majątku).

CZYTAJ TEŻ: Górnicy ostrzegają premier Kopacz przed próbą likwidacji kopalń

Proces odbywać się będzie w dwóch etapach. W pierwszym etapie 4 kopalnie, w których wydobycie jest ekonomicznie uzasadnione - KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel - trafią do spółki celowej powołanej przez Węglokoks S.A.  Natomiast kopalnie, w których wydobycie nie jest ekonomicznie uzasadnione:  KWK Bobrek-Centrum, KWK  Sośnica-Makoszowy, KWK Brzeszcze, KWK Pokój trafią do Spółki Restrukturyzacji Węgla S.A. w celu wygaszania w nich działalności. Do Węglokoksu S.A. zostanie również sprzedana KWK Piekary.

W drugim etapie do spółki celowej utworzonej przez Węglokoks S.A. trafią również KWK Bolesław Śmiały, KWK Piast, KWK Halemba-Wirek, KWK Bielszowice, KWK Ziemowit.

W ten sposób na bazie 9 kopalń powstać ma nowy, silny podmiot zdolny do efektywnego konkurowania na europejskim rynku węgla. Jak informuje resort gospodarki trwają już rozmowy z inwestorami zewnętrznymi (polska energetyka), którzy są zainteresowani inwestycją na zasadach rynkowych w ten nowy podmiot. 

-W ramach działań naprawczych przygotowany został także pakiet osłonowy dla górników z wygaszanych kopalni - zapowiedział Wojciech Kowalczyk. 

Blisko 6 tys. pracowników dołowych z wygaszanych kopalni znaleźć ma zatrudnienie w spółce celowej. Dla pozostałych pracowników dołowych (około 2,1 tys. osób)  przygotowano możliwość skorzystania z 4 letniego urlopu górniczego w zamian za 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia (dla osób, które mają 4 i mniej lat do emerytury) lub z jednorazowej odprawy pieniężnej (dla osób, które mają więcej niż 4 lata do emerytury) o równowartości 24-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla (ok.1,1 tys. osób), będą mogli skorzystać z odpraw w wysokości 10 miesięcznego wynagrodzenia. Pozostali pracownicy naziemni, głównie administracja (ok. 1,6 tys. osób),  mogą skorzystać z odpraw w wysokości 3,6 miesięcznego wynagrodzenia. Zdaniem resortu gospodarki oni stosunkowo najłatwiej znajdą zatrudnienie w innych sektorach gospodarki.

Całkowity koszt Programu Naprawczego w latach 2015-2016 będzie wynosił ok. 2,3 mld zł, z czego 1,4 mld w 2015 r., a 0,9 mld w 2016 i będzie finansowany z głównie dotacji budżetowych, środków własnych SRK oraz ze środków pozyskanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zwrot środków do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nastąpi z przychodów z prywatyzacji w latach 2016-2018.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera