Rząd przeciw in vitro, ale Częstochowa nadal dofinasowuje...

  Rząd przeciw in vitro, ale Częstochowa nadal dofinasowuje zabiegi

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Częstochowie nadal będzie funkcjonował program finansowania zabiegów in vitro
  1/5
  przejdź do galerii

  W Częstochowie nadal będzie funkcjonował program finansowania zabiegów in vitro ©Dziennik Zachodni

  Nowy rząd PiS jest przeciwnikiem dofinansowywania zabiegów in vitro. Prawicowi radni w Częstochowie próbowali zakończyć program finansowania in vitro w tym mieście. Ale bezskutecznie. W głosowaniu zabrakło im jednego głosu. Program pod nazwą "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego" będzie realizowany co najmniej do 2017 roku.

  Sonda

  Czy popierasz program finansowania in vitro?

  W Częstochowie będzie kontynuowany program finansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta w latach 2015-2017. Zdecydował o tym jeden głos na bardzo burzliwej sesji Rady Miasta. Ten jeden głos to głos radnego Zbigniewa Mizgalskiego.

  - Uznałem, że tak trzeba postąpić - powiedział po głosowaniu radny Zbigniew Mizgalski z klubu Mieszkańców Częstochowy.

  Wstrzymał się od głosu i w efekcie 14 radnych (SLD, PO) było za przyjęciem programu, 13 przeciw (PiS, Mieszkańcy Częstochowy).

  Program jest realizowany w Częstochowie od 2012 r., ale konieczna była jego aktualizacja poprzez uchwałę Rady Miasta.

  Tematowi in vitro towarzyszyła wyjątkowo gorąca atmosfera.

  ZOBACZ WIDEO


  - Już nie musi się pan popisywać przed Leszkiem Millerem - mówił Krzysztof Janus, radny z klubu PiS, zwracając się do Krzysztofa Matyjaszczyka, prezydenta Częstochowy. - In vitro to nie jest leczenie bezpłodności.

  - Nie mieliście szansy spotkać się z rodzicami tych dzieci, które urodziły się dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Ja widziałem ich szczęście - mówił do radnych opozycji Krzysztof Matyjaszczyk.

  - Cztery lata temu mówiłem, że dofinansowanie do tego programu jest odpowiedzią na ich zapotrzebowanie. Czy są na sali radni, którzy chcą być głusi na potrzeby ludzi, którym tylko w ten sposób można pomóc? - apelował prezydent Matyjaszczyk.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowy program

  werka34 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Włąśnei tak program został przyjęty, rusza dziś i podobno nie trzeba być małżeństwem tylko parą z udokumentowana historia choroby. Pary ma przyjąć klinika Invimed w Katowicach. Korzystałam z niej i...rozwiń całość

  Włąśnei tak program został przyjęty, rusza dziś i podobno nie trzeba być małżeństwem tylko parą z udokumentowana historia choroby. Pary ma przyjąć klinika Invimed w Katowicach. Korzystałam z niej i mogę polecić z czystym sumieniem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jestem za

  pikapola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jestem za, gdyby więcej samorządów tak zrobiło, to może do rządzących dotarło by co nieco. Tak jak wspomniała poprzedniczka, niepłodność to choroba, a chorym powinno dać się szansę na leczenie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  plus

  justyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Podejścia samorządu w Częstochowie to taki powiew optymizmu. Mam nadzieję, że inne samorządy również będą starać się, żeby program in vitro był nadal dofinansowany.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nadzieja

  marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niektórym radnym brak empatii. Niepłodność jest chorobą. Dzięki klinikom mamy szansę spełnić swoje marzenia i zostać rodzicami..Nam udało to się po 6 latach. Próbowaliśmy naturalnych metod, również...rozwiń całość

  Niektórym radnym brak empatii. Niepłodność jest chorobą. Dzięki klinikom mamy szansę spełnić swoje marzenia i zostać rodzicami..Nam udało to się po 6 latach. Próbowaliśmy naturalnych metod, również zachwalanej naprotechnologii i nic. Dopiero dzięki in vitro w klinice invimedu udało nam się. Nie była to łatwa decyzja, ale widok dziecka, wzięcie pierwszy raz w ramiona własne dziecko wszystko wynagradza. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dajcie ludziom cieszyć się dziećmi.

  50+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nie rozumiem tej bezmyślnej nienawiści przeciw IVF. Jeden z nas ma zapalenie płuc, drugi krótszą noge, trzeci cierpi na bezpłodność, każdemu warto pomóc w miarę możliwości.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo