Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba górnika spod KWK Centrum trafiła przed Teatr Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu

PSZ
Rzeźba górnika przez kilkadziesiąt lat była częścią krajobrazu byłej KWK „Centrum” w Bytomiu
Rzeźba górnika przez kilkadziesiąt lat była częścią krajobrazu byłej KWK „Centrum” w Bytomiu arc
Przez kilkadziesiąt lat była częścią krajobrazu byłej KWK „Centrum” w Bytomiu. Teraz stanęła w sąsiedztwie dawnej Cechowni KWK „Rozbark”, gdzie od kilku lat funkcjonuje Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Mowa o rzeźbie górnika autorstwa Waltera Tuckermanna. Przeniesienie rzeźby pod teatr w Rozbarku kosztowało miasto 14 415 zł.

Pomysł na przeniesienie rzeźby zrodził się w 2015 roku kiedy rozpoczęto likwidację KWK „Centrum” w Bytomiu. Rozmowy prowadzone między miastem a Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. zakończyły się w 2017 roku. Najpierw 30 stycznia radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę w sprawie przejęcia rzeźby z SRK-a na rzecz gminy Bytom w formie darowizny, a 7 lutego między miastem a Spółką podpisano umowę, dzięki czemu gmina przejęła rzeźbę, która właśnie stanęła obok byłej Cechowni KWK „Rozbark”.

- Zanim jednak rzeźba górnika stanęła na terenie Teatru Tańca przeszła konserwację zachowawczą. Prace prowadzone były pod kierownictwem dyplomowanej konserwator zabytków - mówi Dominika Kściuczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Bytomiu.

Rzeźba autorstwa Waltera Tuckermanna to odlew z brązu powstały w 1935 roku z wyrytym na podstawie podpisem autora, stanowiący ozdobę i symbol kopalni, a jednocześnie cenny element dziedzictwa kulturowego miasta.

Walter Tuckermann znany jest ze swoich realizacji w Bytomiu, Wrocławiu i wielu śląskich miastach. W Bytomiu mieszkał przy dzisiejszej ulicy Rejtana zlokalizowanej na wówczas nowoczesnym, funkcjonalistycznym osiedlu. Tuckermann pozostawił w Bytomiu sporo swoich dzieł. Oprócz rzeźby górnika wykonał płaskorzeźby nad wejściami do budynków przy ul. Wallisa, Woźniaka, rzeźby na gimnazjum przy ul. Tarnogórskiej, płaskorzeźby przedstawiające legendy karkonoskie na budynkach przy ul. Konopnickiej oraz rzeźbę przedstawiającą chłopca na niedźwiedziu przy ul. Kraszewskiego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

12 tradycyjnych potraw wigilijnych PRZEPISY NA UDANĄ WIGILJĘ

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

TU BYŁAM odc. 48 - Kasia Kapusta jako cheerleaderka w zespole Cheerleaders Ergo Śląsk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo