W miastach Śląska i Zagłębia filmowcy kręcą film "Gierek". Zaczęli 27 lipca w Ustroniu, później przenieśli się do Katowic, Dąbrowy Górniczej, a 4 i 5 sierpnia są w Zawierciu.
I właśnie w Dąbrowie Górniczej nakręcono krótki reportaż z planu filmowego "Gierka" - tzw. making of. Zagłębiowskie miasto, a konkretnie perła socrealistycznej architektury - Pałac Kultury Zagłębia "zagrał" Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Z udziałem wielu statystów oraz aktorów nakręcono tam scenę balu sylwestrowego w 1976 r.
Producent "Gierka", firma Global Studio, zamieściła na Facebooku ten reportażyk:
Widać, jak przebiegało nagrywanie sceny balu sylwestrowego. Na scenie występuje zespół z wokalistką (gra ją Natalia Lesz). Główni bohaterowie - Edwarda Gierka gra Michał Koterski, a jego żonę Małgorzata Kożuchowska - w towarzystwie premiera (gra go Rafał Zawierucha) bawią się i tańczą.
Nie przeocz
Ponieważ twórcom filmu zależało na jak najwierniejszym odtworzeniu ducha tamtych czasów, kostiumy uszyto na miarę, a charakteryzacja i czesanie, jak ujawniła aktorka Klaudia Halejcio, występująca w filmie, zajęła aż 2 godziny.
Aktorzy "Gierka" dobrze się czują na planie filmowym na Śląsku i w Zagłębiu. Szczególnie aktywnie relacjonuje życie na planie Michał Koterski, który regularnie wrzuca na swój profil na Facebooku zdjęcia z planu. Pozuje tu m.in. z Janem Fryczem, który gra kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Co ciekawe sam film… jest już praktycznie gotowy. - Tak, jest nagrany przez reżysera w smartfonie - mówi Janusz Iwanowski, producent filmu "Gierek". - Już częściowo podmontowany. Nikt tak w Polsce nie pracuje. Dzięki temu teraz jest czas na to, by wydobyć z aktorów wszystko co najlepsze. Sami aktorzy też mają też świadomość tego, że udział w tym filmie, to będzie dla nich wielki pozytyw. Stąd takie zaskoczenia w obsadzie, nie można powielać schematów, kalek – podkreśla producent filmu "Gierek".
Musisz to wiedzieć
Okazuje się, że ta produkcja jest już dziś bardzo oczekiwana. - Kiedy kręciliśmy sceny w Ustroniu, na plan przychodziły tłumy ludzi. Na szczęście działo się to w ślepej uliczce, a my nie mogliśmy ich wpuścić bliżej. Nie obrażali się jednak, tylko pytali, czy mogą poczekać chwilę, zobaczyć Michała Koterskiego – dodaje Janusz Iwanowski.
Z Dąbrowy Górniczej filmowcy przenieśli się do Katowic, a potem do Zawiercia (tu zdjęcia powstają 4 i 5 sierpnia). To właśnie tam udało się znaleźć kilka starych bloków, które idealnie są w stanie odtworzyć warszawskie bloki z lat 70. minionego stulecia.
- Trudno dziś znaleźć w Polsce takie miejsce, bo większość bloków jest dziś ocieplona, ma kolorowe elewacje. A w Zawierciu się udało – przyznaje Wojciech Węgrzyn, autor zdjęć do "Gierka".
Ujęcia będą również powstawać m.in. w Warszawie i Gdańsku.
Premiera filmu zapowiedziana została na 15 października 2021 roku. Będzie to rok, w którym minie 20 lat od śmierci Edwarda Gierka.
Zobacz koniecznie

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?