Nowe wytyczne mają dwa cele
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła w piątek, 30 sierpnia 2024 roku wytyczne, dotyczące przerywania ciąży. Na wstępie podkreśliła, że są dwa cele takich przepisów. Mają one ułatwić dokonanie aborcji zarówno ze strony kobiety, jak też lekarza i szpitala.
– Wytyczne mają zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne kobietom w ciąży – tym, które ze względów zdrowotnych nie chcą donosić ciąży i oczekują terminacji. Mają też zapewnić bezpieczeństwo prawne lekarzom – mówiła Izabela Leszczyna.
Każda kwestia zdrowotna powinna być wzięta pod uwagę
Minister zdrowia podkreśliła, że ustawa odnosi się w sposób ogólny do kwestii zdrowia oraz życia kobiety. W związku z tym nowe wytyczne wskazują, iż do przeprowadzenia aborcji wystarczy zaistnienie tylko jednej przesłanki – o podłożu nie tylko fizycznym, ale też psychicznym. Według Izabeli Leszczyny ustawa nie precyzuje, jakie miałoby być to zagrożenie i w jakiej skali, a także który lekarz może wydać orzeczenie w sprawie usunięcia ciąży.
– Specjalność lekarza ma być adekwatna do choroby kobiety w ciąży – zwróciła uwagę minister zdrowia.
Oznacza to, że nawet psychiatra może uznać, iż ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety. Co więcej, do przerwania ciąży wystarczy jedno orzeczenie od lekarza specjalisty. Wymóg wydania drugiego, konsultacja czy zwoływanie konsylium będzie według nowych wytycznych sprzeczne z przepisami.
Minister zdrowia wspomniała również o tym, że nieprzeprowadzenie aborcji przez podmiot medyczny, który otrzymał od kobiety orzeczenie o konieczności dokonania zabiegu wiąże się z karą.
Przypomnijmy, że obecnie w Polsce aborcja może być przeprowadzana tylko w dwóch przypadkach – jeżeli ciąża jest efektem gwałtu albo w sytuacji, kiedy zagraża ona życiu kobiety.
Nie przeocz
- Tak wyglądała Ewa Swoboda 10 lat temu. Zadziorna, kolorowa i trochę szalona
- Tak będą wyglądały nowe wiadukty i przystanki w Katowicach. Ale najpierw paraliż
- Bursztynowa Miss Polski pochodzi z woj. śląskiego. Oto piękna Antonina Pustelnik
- Bercik, Cila czy Elza. Tak brzmią zdrobnienia imion po śląsku. Znasz je wszystkie?
Musisz to wiedzieć
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?