Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Prokuratura w Jarosławiu wszczęła postępowanie. Kto organizował zdarzenie?

Norbert Ziętal

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Prokurator rejonowa w Jarosławiu Agnieszka Kaczorowska poleciła dzisiaj wszcząć i przeprowadzić czynności wyjaśniające w sprawie wydarzeń "sądu nad Judaszem" w Pruchniku. Zabezpieczone zostaną filmy i zdjęcia z piątkowej inscenizacji.

- Dzisiaj rano, po przyjściu do pracy, obejrzałam w Internecie materiały wideo i zdjęcia z piątkowego wydarzenia w Pruchniku. Podjęłam decyzję o wszczęciu z urzędu postępowania w tej sprawie — mówi Nowinom Agnieszka Kaczorowska, prokurator rejonowy w Jarosławiu.

Zostaną przeprowadzone pierwsze czynności wyjaśniające. Zabezpieczone zostały filmy i zdjęcia z piątkowego wydarzenia "sądu nad Judaszem" w Pruchniku.

Postępowanie zostało wszczęte z art. 256 kodeksu karnego, który dotyczy nawoływania do nienawiści ze względu na narodowość i wyznanie.

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Prokuratura będzie analizować nagrania

Prokuratura będzie identyfikować osoby na nagraniach z Pruchnika, kto z nich krzyczał i bił kukłę utożsamiającą Żyda. Ponadto będzie się starała ustalić osoby zaangażowane w organizację widowiska. Śledczy będą się starali również ustalić, w jaki sposób do widowiska zostały zaangażowane dzieci, m.in. czy stało się to za wiedzą ich rodziców, czy na ich polecenie, czy też na polecenie innych osób oraz czy były świadome tego, co robią.

Kukła Judasza została zawieszona w nocy z czwartku na piątek, na słupie, przy głównej ulicy Pruchnika. W sąsiedztwie Urzędu Miejskiej i kościoła. O godz. 15 rozpoczął się "sąd nad Judaszem". W widowisku uczestniczyło sporo dzieci i osób dorosłych. Głównie dzieci uderzały kukłę kijami, robili to również dorośli mężczyźni. Na koniec kukle odcięto głowę, a resztę ciała podpalono i wrzucono do rzeki.

Burmistrz Pruchnika ubolewa z powodu "sądu nad Judaszem"

"Pragnę wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia. Wręcz żałosnym i skrajnie nieodpowiedzialnym jest fakt, iż do inscenizacji zaangażowano dzieci" - twierdzi Wacław Szkoła, burmistrz Pruchnika. Podkreśla, że Urząd Miejski nie wydawał zgody na przeprowadzenie wydarzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Burmistrz miasta: Pragnę wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia

Sąd nad Judaszem. Biskup wydał komunikat

- W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego - napisał w wydanym wczoraj komunikacie bp. Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Jest komentarz biskupa Konferencji Episkopatu Polski

Sąd nad Judaszem nie tylko w Pruchniku

Powrót do dawnej tradycji w Pruchniku wywołał ożywioną dyskusję w mediach społecznościowych. Pojawiają się głosy oburzenia, że to gloryfikowanie przemocy i antysemityzm. Z drugiej strony słychać argumenty, że ktoś doszukuje się Bóg wie czego, a przecież to tylko folklor i stary miejscowy zwyczaj.

Forum Polskich Żydów skomentowało wydarzenia w Pruchniku na twitterze:

„Spalenie kukły Żyda-Judasza. Nie da się bronić okładania kijami kukły Żyda, podpalania, po czym wrzucenia do rzeki. Ten zwyczaj jest barbarzyński. Trzeba ten relikt wyrzucić na śmietnik w imię rozsądku. Jednocześnie nie robić z tego międzynarodowej afery. Także w imię rozsądku”.

CZYTAJ TEŻ: Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Jest komentarz biskupa Konferencji Episkopatu Polski

Kto zdecydował o powrocie do dawnej tradycji? Kto był organizatorem „Sądu nad Judaszem” w Pruchniku? Na stronie Urzędu Gminy Pruchnik znaleźliśmy tylko zapowiedź spektakli o tematyce wielkopostnej, które były wystawiane w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku. Ani słowa o „Sądzie nad Judaszem”.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, wielkopiątkowe widowisko było inicjatywą grupy mieszkańców. Kukłę Judasza w centrum Pruchnika powiesiło w nocy z czwartku na piątek trzech zamaskowanych mężczyzn. Inna kukła zawisła w pobliskiej miejscowości Tyniowice. Dwie kukły zawisły również w nieodległych Tuligłowach.

W Wielkim Tygodniu nie tylko w Pruchniku zawisła kukła. Było...

CZYTAJ TEŻ: W Wielkim Tygodniu nie tylko w Pruchniku zawisła kukła. Było ich więcej w Podkarpackiem [ZDJĘCIA]

Zobacz archiwalne nagranie z sądu nad Judaszem w Pruchniku:

Materiał oryginalny: Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Prokuratura w Jarosławiu wszczęła postępowanie. Kto organizował zdarzenie? - Nowiny

Komentarze 49

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
, Polak:

A ja mam dosyć słuchania tych oszczerstw o antysemityźmie na żyda nie możesz powiedzieć że jest żydem bo jesteś antysemitą. Żydzi powinniście być wdzięczni Polsce za dobre serce które wam okazała przez wieki a nie oczerniać i pluć na Polskę. Jak wy jesteśćie tacy wspaniali to ja pragnę się spytać co mówi wasz talmud o innych osobach nie będącymi żydami tkzw gojami i tam ile jest nienawiśći do innych ludzi .

2019-04-23T18:58:39 02:00, Gość:

Ale przyznaj, ze tego typu zachowanie jedt odrazajace. Nie ma znaczenia o ktorej narodowosci mowiny. Tego typu zachowania powinny byc karalne. One ucza generalnej nienawisci do drugiego czlowieka. A potem sluchamy o tym ze dziecko pobilo drugie bo ma nie takie wlosy..

No jak chcesz to kochaj inaczej - kochaj sobie rabieja, złodzieja i Judasza_zdrajcę. Ale innych do takich czynów nie namawiaj

G
Gość

"Nie da się bronić okładania kijami kukły Żyda, podpalania, po czym wrzucenia do rzeki. Ten zwyczaj jest barbarzyński." - no tak za to upamiętnianie powieszenia Hamana, ucinanie mu uszu oraz zjadanie "uszy Hamana" to wielce cywilizacyjny pomysł i nie ma nic wspólnego z barbarzyństwem. Tak, zrobienie Holokaustu na Persach jest wg. Judaszy chwalebne. Kłania się murzyńska "filozofia Kalego"

A
Ana
2019-04-23T21:31:53 02:00, Gość:

Wiszący żyd na krzyżu to znak antysemityzmu..należy wszcząć postępowanie prokuratorskie

Nie ŻYD, tylko JUDASZ, który zdradził Jezusa za srebrniki !!

A
Aana
2019-04-24T07:38:59 02:00, Mruck:

Judasz to chluba narodowa mośków. Szpiegował Jezusa, wydał Go i ma zasługi w zgładzeniu . I co nie zasłużył na laur? A goje Go ośmieszają.

Słuszna uwaga.

H
Hmmm

W Czechach zwyczaj wieszania Judasza jest pod ochroną UNESCO.

https://wpolityce.pl/m/polityka/443977-topienie-judasza-na-liscie-unesco

G
Gość

Taka Prawda.

,, Żyd mnie obraża, ja go nie mogę.

Od razu staje się ksenofobem,

Antysemitą albo rasistą,

Choć tylko flagę trzymam ojczystą.

Wróćmy do wojny i do Hitlera,

Na dziesięciu Żydów, Polak umiera.

Ale dlaczego? Bo ich chowali,

I własne życie tym narażali.

A Ty w tej chwili razem z Niemcami,

Właśnie nazywasz nas faszystami.

Tak z tymi ludźmi i wielkiej skali,

Co Was miliony wymordowali.

Powiedz to babci, powiedz dziadkowi,

Być może prawdę wtedy Ci powie.

Kto był faszystą - Czy to Polacy?

I co to słowo naprawdę znaczy.

To Wasza nacja tworzyła "Kapo",

W gettach, obozach niczym Gestapo.

By tylko sami wojnę przetrwali,

To własnych braci na śmierć wydali.

Czemu akurat o tym nie mówisz?

Kim było "Kapo"? Tym się nie chlubisz?

Ale Ty z błotem mieszasz Polaka,

Już widać Wasza natura taka.

Bo Polak nigdy się nie poddawał,

I nawet w Waszej obronie stawał.

Walczył na frontach w całej Europie,

A dziś go właśnie Europa kopie.

Poznałeś prawdę "przez całą dobę",

Choć jest mi przykro, wybaczam Tobie.

Na koniec powiem Ci prawdę taką:

Być może żyjesz... dzięki Polakom..."

M
Mruck

Judasz to chluba narodowa mośków. Szpiegował Jezusa, wydał Go i ma zasługi w zgładzeniu . I co nie zasłużył na laur? A goje Go ośmieszają.

G
Gość

W tej całej sprawie najgorszy jest fakt nieznajomości i niezrozumienia biblii wśrod tych ludzi. Wszyscy w tej historii są Źydami, więc powtarzanie, że Jezusa zabili Źydzi ma mniej więcej tyle sensu, co twierdzenie, że ks.Popiełuszkę zabili Polacy. Jest to prawda, ale nie chodzi tu o kwestie narodowościowe. Wracając do Judasza, zdradzil on Jezusa (prawdopodobnie chcąc sprowokowac Go do wywołania powstania przeciw Rzymianom), ale jak podaje Ewangelia, zobaczyszy skutki swego czynu, przeraził się i gnębiony wyrzutami sumienia wyrzucił pieniądze i popełnił samobójstwo. Nie jest więc to postać jednoznacznie zła a raczej tragiczna. Na dodatek jak interpretować fakt, że przez zdradę Judasza dokonało się Odkupienie. Jezus musiał zginąć na krzyżu żeby odkupić nasze winy.

H
Hmmm

https://youtu.be/7DdknKq915g

https://youtu.be/DHXtVoGK-wg

https://youtu.be/ZtUoIpoh0BA

a
antyparanoja

To jakaś paranoja. Jak tak dalej pójdzie to zabronią topić marzannę 21 marca bo będą się oburzać i protestować środowiska femistyczne.

L
Ludwik

Nie porównuj Syna Bożego na Krzyżu, faktu z Pisma Świętego z pogańskim samosądem w Pruchniku.

G
Gość

Sprawa zrobiła się medialna, tak jak słynnna "procesja" ukraińska w Przemyślu. Niektórzy będą mieć teraz swoje 5 min. żeby zaistnieć, "wykazać" się. Ehh. W sumie każdy wie, że w gruncie rzeczy to gówno się stało. Przecież "polacy antysemityzm wyssali z mlekiem matki", a żydowski polityk nawet stołka za te słowa nie stracił. A u nas natychmiast urządza się polowania na czarownice.

G
Gość

Wiszący żyd na krzyżu to znak antysemityzmu..należy wszcząć postępowanie prokuratorskie

Z
Zyzak

Jak w Jersey City chcieli przesunąć straszydło artystyczne , co zwie się pomnikiem katyńskim o 50 metrów, to był jazgot oszołomów , ze nas dyskryminują,

Jak dzieciarnia w towarzystwie dorosłych debili okłada kukle Żyda palami i pózniej obcina mu głowę, to jest tradycja.

Ciemnota Podkarpacia sięgnęła dna.

M
Musiej

Ta hucpa nie jest zła tylko dlatego, że ma elementy antysemickie. Ta hucpa jest zła dlatego że pogański, i na dodatek szkodliwy duchowo i moralnie zwyczaj przypisuje się jako rzekomo chrześcijański.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3