18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Sąd Najwyższy zdecydował: Święczkowski i Barski nie mogą być posłami

Redakcja
arc
Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski, obaj z PiS - prokuratorzy w stanie spoczynku, nie mogą być posłami - zdecydował w środę Sąd Najwyższy. Wcześniej były marszałek sejmu Grzegorz Schetyna wygasią ich mandaty, uznając, że łączenie mandatu poselskiego i prokuratorskiego, nawet w stanie spoczynku, jest sprzeczne z konstytucją.

Grzegorz Schetyna stwierdził, że nie można łączyć funkcji prokuratora z posłowaniem, bez względu na to czy prokurator jest czynny czy w stanie spoczynku. Marszałek Sejmu wydał decyzję w oparciu o konstytucję, w której jest stwierdzone, że prokurator nie może być posłem. W ustawie zasadniczej nie ma natomiast określenia "prokurator w stanie spoczynku", pojawia się natomiast "sędzia w stanie spoczynku". Stąd wniosek marszałka, że konstytucja traktuje na równi wszystkich prokuratorów; czynnych oraz emerytów.

Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia, ani prokurator. Według art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie sprawowania mandatu parlamentarzyści nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury.

OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

WYBORY 2011: POWYBORCZE ANALIZY I KOMENTARZE CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

Z kolei zdaniem Święczkowskiego i Barskiego, na sprawowanie mandatu posła pozwala im ustawa o prokuraturze, która uściśla co może, a czego nie może prokurator w stanie spoczynku. Więcej konstytucjonalistów opowiedziało się za słusznością decyzji marszałka Sejmu.

Decyzja Sądu Najwyższego będzie wiążąca w sprawie ewentualnych kolejnych podobnych przypadków.

Badanie sprawy SN rozpoczął 3 listopada, gdy wpłynęły tam odwołania Barskiego i Święczkowskiego. Sąd miał 7 dni na orzeczenie. Wcześniej wystąpił do Sejmu, Senatu, prokuratury i resortu sprawiedliwości o wszelkie dokumenty i informacje potrzebne do rozpoznawania odwołań. SN chciał się m.in. dowiedzieć, czy na ręce marszałka Senatu wpływały jakiekolwiek informacje od sędzi w stanie spoczynku Anny Kurskiej, która była senatorem w dwóch poprzednich kadencjach, a także posłów Zbigniewa Wassermanna i Stanisława Piotrowicza - obaj byli wcześniej prokuratorami.

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jozek
Koniec kariery w sejmie HAPOLA.
a
achim
żyje i bydzie życ tu NA ŚLĄSKU! pamiętej o tym!!
b
baca
W konstytucji pisze prosto, jak budowa cepa.

Art. 103.
1.Mandatu posła nie można łączyć z funkcją Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej lub z zatrudnieniem w administracji rządowej. Zakaz ten nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej.
2.Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego.
Art. 8.
1.Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
2.Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

Tyn prokurator dostoł nominację za mycka ślwek bo nie zno prawa i wyborców z kaczorym zrobili za ciula
I
Ius
Cała ta sprawa daje tylko świadectwo panom prokuratorom. Niestety fatalne ale tak właśnie postrzega prawo większość prokuratoröw i nie tylko.
e
emeryt górniczy
We wrześniowym Dzienniku Zachodnim w scenkach metropolitlno-gminnych Pan Michał Smolorz pisał że pan Bogdan Święczkowski oświadczył publicznie: "Jestem Ślązakiem, Ślązakiem z Sosnowca."
Nie dostał się do sejmu, choć w kandydował w Wałbrzychu.

To chyba jakiś mobbing lub coś takiego, że emerytowany prokurator nie może być posłem.
Ciężko harował na swoją emeryturę przez 16 lat, zaraz po ukończeniu studiów zamiast sobie polebrować robił aplikację. To że ma emeryturę taką jak kilku górników, to chyba świadczy jego ciężkiej i niebezpiecznej pracy. A hajerzy też mogli się sprężać toby mieli wyższą emeryturę niż on, bo oni szli na emeryturę po 25 latach.
A
Aneta
tak się pociła i sapała.Sumienie?
K
Kordian
w Polsce,to kpina.Panie Święczkowski niech się pan trzyma.Wiadomo,że wszystko było z PO dogadane.Olali wyborców, no to mamy jak na Białorusi. Odwołujcie się!
o
ont
gdzie nazwisko tej sędzi?? W Polsce nie ma sądu, są sędziowie wydający POprawne wyroki! Czy to tajemnica, kto za nasze pieniądze pracuje jako sędzia? Sie nie wstydzi - sie przedstawi! Zasapana służąca..
B
BogdanP
Tak panie Święczkowski!
PAMIĘTAMY!!!
P
POLONIA
TO ZWYKLE BYDLAKI ON I TEN DRUGI NA EMERYTURZE A ZAGNAC TEGO SLONIA DO KOPALNI NIECH ZAPIERDA....-BYDLE NIENAZARTE CO ZA ZASRANY KRAI
P
POLONIA
TO ZWYKLE BYDLAKI ON I TEN DRUGI NA EMERYTURZE A ZAGNAC TEGO SLONIA DO KOPALNI NIECH ZAPIERDA....-BYDLE NIENAZARTE CO ZA ZASRANY KRAI
P
POLONIA
TO ZWYKLE BYDLAKI ON I TEN DRUGI NA EMERYTURZE A ZAGNAC TEGO SLONIA DO KOPALNI NIECH ZAPIERDA....-BYDLE NIENAZARTE CO ZA ZASRANY KRAI
P
POLONIA
TO ZWYKLE BYDLAKI ON I TEN DRUGI NA EMERYTURZE A ZAGNAC TEGO SLONIA DO KOPALNI NIECH ZAPIERDA....-BYDLE NIENAZARTE CO ZA ZASRANY KRAI
z
zadowolony jasiu
Masz emeryturę dziesięciokrotnie większą od większości emerytów ciężko pracujących, więc się ciesz życiem. Idź do parku karmić wiewiórki, może ci podpowiedzą jak żyć bez dodatkowej, poselskiej dietki.
Dodaj ogłoszenie