Sąd: Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej ma usunąć "narodowość" ze statutu i nazwy

Redakcja
Opolski sąd rejonowy, powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego, wezwał Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej (SONŚ) do zmiany nazwy i kilku zapisów statutu organizacji. Zmiany mają dotyczyć wykluczenia sformułowania „naród śląski” czy „narodowość śląska”.

Szef Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej Piotr Długosz powiedział, że SONŚ nie zmieni ani statutu, ani nazwy.

Jak wyjaśniła w poniedziałek Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu, postanowienie w tej sprawie wydał pod koniec kwietnia Sąd Rejonowy w Opolu. Sąd wezwał w nim Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej do przedłożenia protokołu z walnego zebrania delegatów stowarzyszenia wraz z uchwałą dotyczącą zmiany statutu, jak również tekstu jednolitego statutu po dokonanych zmianach i wniosku o zmianę wpisu do KRS.

Sąd wskazał w postanowieniu konkretne zapisy statutu SONŚ do usunięcia - w tym m.in. zapis „Stowarzyszenie jest organizacją osób deklarujących przynależność do narodowości śląskiej”.

Kosowska-Korniak wyjaśniła, że zarówno Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z grudnia ub. roku dotyczącego SONŚ, jak i sąd opolski w postanowieniu z marca tego roku wskazały, iż nazwa i cel SONŚ oraz brzmienie konkretnych paragrafów statutu tego stowarzyszenia wprowadzają w błąd co do prawnego wyodrębnienia śląskiej mniejszości narodowej i tym samym mogą powodować "błędny pogląd o istnieniu narodu śląskiego, co nie wynika z żadnych przepisów".

- Innymi słowy – wskutek tych orzeczeń - stowarzyszenie zostało wezwane do wprowadzenia zmian w statusie i w nazwie. Koncentrują się one na wykluczeniu sformułowania "naród śląski" czy "narodowość śląska” – wyjaśniła Kosowska-Korniak tłumacząc, że stowarzyszenie ma 30 dni od dnia otrzymania postanowienia opolskiego sądu na dostarczenie wskazanych dokumentów. W przeciwnym wypadku zostanie wszczęte postępowanie dotyczące likwidacji SONŚ.

Kosowska-Korniak dodała: „Sąd w Opolu uznał, że takie wezwanie jest konieczne, dlatego że w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z grudnia ub. roku wskazano, iż zapisane w statucie stowarzyszenia dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób narodowości śląskiej na terenie Śląska należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 konstytucji”.

Powołując się na zapisy postanowienia i wyroków kolejnych sądów przedstawicielka biura prasowego opolskiego sądu okręgowego dodała, że „dążenie do poczucia pełnego władztwa osób narodowości śląskiej na terenie Śląska” można też - w opinii sądów - odczytać jako naruszające równe traktowanie wszystkich osób zamieszkałych na Śląsku, a także naruszające równe traktowanie osób narodowości polskiej w zakresie pełnego władztwa na terenie kraju.

Długosz w poniedziałek poinformował, że SONŚ przygotowuje odpowiedź dla sądu dotyczącą wezwania do usunięcia sformułowań tyczących narodowości śląskiej. Zastrzegł, że SONŚ nie zmieni ani statutu, ani nazwy. - Gdyby się do tego zastosować, to moglibyśmy od razu stworzyć np. Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Kluczborka – podsumował Długosz.

W marcu tego roku Sąd Okręgowy w Opolu uchylił postanowienie sądu rejonowego dotyczące rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Decyzja taka zapadła po tym, jak w grudniu ub. roku stanowisko w sprawie SONŚ zajął Sąd Najwyższy, który zakwestionował rejestrację stowarzyszenia argumentując, że może być ona drogą do uznania mniejszości narodowej.

W uzasadnieniu grudniowego wyroku SN powołał się m.in. na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2001 r., w którym wskazano, że procedura rejestracji stowarzyszeń może być jedną z dróg uznania mniejszości narodowej. SN argumentował wtedy, że Ślązaków nie można uznać za odrębny naród i dlatego stowarzyszenie nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą.

Pierwotnie postanowienie o wpisie SONŚ do KRS wydał w grudniu 2011 r. opolski sąd rejonowy i utrzymał je w mocy Sąd Okręgowy w Opolu. 5 grudnia - wskutek skargi kasacyjnej opolskiej prokuratury - SN uchylił postanowienie o wpisie, nakazując sądowi okręgowemu ponowne rozpatrzenie sprawy. Ten w marcu przekierował sprawę do sądu rejonowego w Opolu. PAP


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Wideo

Komentarze 196

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uoberkormelowitchzecajtung

"(...) Piotr Długosz powiedział, że SONŚ nie zmieni ani statutu, ani nazwy."

Skrajne lekceważenie i ignorowanie prawa, jeżeli jest nie po myśli szefa SONŚ. Przecież to jest jawna deklaracja celów wywrotowych. W sumie 1400 osób ma zamiar szantażować i rościć sobie pretensję do prezentowania wszystkich Ślązaków. Smarowanie donosów do UE jakoś im nie pomogło. "Kameraden" SONŚ ze Związku Ludności Narodowości Śląskiej (ZLNŚ) smarują listy do Rosji z prośbą o przekierowanie rakiet. Są przekonani, że ewentualnie Putin zatrzyma się (he,he) na linii Brynicy. Ojcowie dzisiejszych Ślązaków mieli okazję pracować na grubie u Rosjan. Teraz ich synkowie prowokują, bo też by chcieli.

Z
Zdziwiony

Wszystko, co "nie w nos" zostanie usuniete !
Najpierw burmistrz Przewdzing, teraz "narodowosc",
A CO NASTEPNE... ???

A na samym koncu bedziemy znow walczyc o niepodleglosc.

g
gość

Amen

g
gość

Zabrakło ci konceptu, więc uciekasz się do obrażania.

Z
Zdziwiony

do tego, aby moc dobrze kierowac czescia zachodu !
Na Slasku juz wielokrotnie "sparzono" sobie palce.
Nikogo to nic nie nauczylo.
Wiec robcie tylko tak dalej.
Ziemie wchodzace niegdys w sklad cesarstwa nie
pozwola zarzadzac soba przez "Burakow".

T
Tosiek

Co ty to chopie fulosz , ani słowa z tej gorolskiej godki nie rozumia. Albo pisz jak człowiek żeby cie wszyscy rozumieli abo trzimej pysk bo drziszczesz jak kaczka.
Ślonsko godka i tradyco ci sie nie podobajom to wypad tam z kond twoji ojcowie na kartoflach z kargulami przyciongli.

???

obliczem inteligencji tej kreowanej za niemiecki geld, przy przy medialnym poparciu potomków żydowskich stalinowców z Czerskiej narodowoci , to jaki będzie jej zombirowany plebs ??

o
otto

Dla nas NARODU SLASKIEGO dyskryminujace wyroki polskich sadow uznajemy za niewazne.

G
Gość

Te synek nie mowi sie prosze!!!! ino po slasku godo sie CO!!!!!!I nie mieszej sie do spraw Slaska,te prosze zostow sie jak bydziesz we Warszawie.

G
Gość

Mosz recht synek,a caly okreg gornoslaski nie powinien przystepowac do wyborow europejskich niech sie dowiedzom we Strasburgu,we Unji jak w polsce sa przestrzegane prawa czlowieka i jako w Polsce panuje demokracja.Debilizm nic wiecej nazwa im nie pasuje smiechu warte.

Z
Zabrski synek

nie mają racji, a Ślązaków do tego, proszę nie mieszaj.

T
Tosiek

Oddać sprawa do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i sprawa załatwiona.
Albo dać do urzędu patentowego zastrzeżenie tej nazwy i każdy może Ci naskakać.

g
gość

"błędny pogląd o istnieniu narodu śląskiego, co nie wynika z żadnych przepisów"

Odkąd na istnienie narodu śląskiego potrzebny jest przepis? Odkąd jakiś sąd uzurpuje sobie prawo do negowania śląskiej historii i wmawiania Ślązakom za kogo mają lub nie mają się uważać?

p
pszczyniok

KONSTYTUCJO POLCKO TO KPINA Z LUDZI MIYSZKAJONCYCH WE POLSCE.
Prawo Sondowe.
Prawo Socjalne.
Prawo Pracy.
Szpitale,Przychodnie,Nauka,
Yno kumplostfo partyniactfo i znajomości.
LUDZIE ŁOTFOŻCIE ŚLYPIA!

O
Oberschlesier

Nieuznanie Gornoslazakow jako Narod to tylko jeden z przykladow na to,jak funkcjonuje prawo w Polce.

Dodaj ogłoszenie