Sądowy finał sprawy nielegalnej sprzedaży leków za granicą Polski
Akt oskarżenia został przesłany do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Śledczy objęli nim 16 osób. Połowa z oskarżonych – zdaniem prokuratorów – działała w grupie przestępczej, która zajmowała się wyprowadzaniem leków z Polski i ich sprzedażą za granicą. Paweł Nikiel podał, że działała ona w latach 2019-2021.
- Leki miały trafić do polskich odbiorców poprzez sieć aptek. Jednak z hurtowni i aptek w sposób nielegalny były odkupowane przez firmy, które następnie sprzedawały je i wywoziły do Czech, a stamtąd do hurtowni farmaceutycznych w Holandii, Danii i na Litwie – wskazał.
Dodał, że w ten sposób wyprowadzono z polskiego rynku farmaceutycznego „wysokospecjalistyczne leki stosowane m.in. w terapii przeciwzakrzepowej, kardiologicznej czy leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego”. Ich łączna wartość to ponad 25 mln zł. Zdaniem śledczych proceder prowadził do tego, że polscy pacjenci mieli problemy z niezakłóconym dostępem do tych leków.
Pozory legalności. Oskarżenie o udział w zorganizowanej grupie przestępczej
By stworzyć pozory legalności obrotu farmaceutykami, oskarżeni wystawiali i używali poświadczające nieprawdę dokumenty, a także podrabiali druki zapotrzebowania, które rzekomo pochodziły z podmiotów leczniczych.
Osiem osób, które bezpośrednio zaangażowane były w wyprowadzanie leków z kraju, zostało oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem był niezgodny z prawem zbyt produktów leczniczych.
Oskarżenie o nielegalną sprzedaż do Czech prekursorów narkotykowych
Prokurator Nikiel dodał, że pozostałą ósemka oskarżono o nielegalną sprzedaż do Czech prekursorów narkotykowych w postaci tabletek z zawartością pseudoefedryny i efedryny. Po obróbce chemicznej stanowiły one bazę do produkcji metamfetaminy.
- Prekursory narkotykowe były dystrybuowane w różny sposób, m.in. pakowano je do foliowych worków po 6 tys. tabletek i w takiej postaci trafiały do nabywców związanych z przemysłem narkotykowym. Szacunkowa wartość sprzedanych w ten sposób produktów to blisko 7 mln zł – poinformował.
Ósemka oskarżonych posługiwała się także poświadczającymi nieprawdę dokumentami
- Korzyści majątkowe pochodzące z przestępstwa transferowali na "bezpieczne rachunki" przy użyciu czeskiego operatora finansowego i polskiego kantoru wymiany walut – dodał rzecznik bielskiej prokuratury.
Paweł Nikiel oznajmił, że wśród oskarżonych są między innymi farmaceuci, właściciele aptek i hurtowi farmaceutycznych oraz przedsiębiorcy działający w branży farmaceutycznej. Grozi im kara do 25 lat pozbawienia wolności.
Nie przeocz
- Najpiękniejsze szkoły w Śląskiem. Nauka w takich murach musi być naprawę wyjątkowa
- Tak wygląda nowy wiadukt budowany w Lublińcu. Gigantyczna inwestycja za 42 mln zł
- Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu ma już 95 lat. Przykład wspaniałej moderny. Zobacz
- 90 lat stadionu Górnika Zabrze. Ten obiekt sportowy zna każdy fan piłki nożnej
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?