Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy: sposób wyznaczania czerwonych i żółtych stref wymaga korekty i dostosowania do realiów na Śląsku

OPRAC.:
Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Sposób wyznaczania czerwonej i żółtej strefy wymaga zmian - mówi ŚZGiP
Sposób wyznaczania czerwonej i żółtej strefy wymaga zmian - mówi ŚZGiP Łukasz Olszewski
Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zajął podczas swojego ostatniego posiedzenia jasne stanowisko: sposób, w jaki wyznaczane są czerwone i żółte strefy, wymaga korekty i dostosowania do realiów, które panują na Śląsku. Stanowisko to zostało wysłane do premiera, ministra zdrowia oraz ministra edukacji narodowej.

Sposób wyznaczania czerwonej i żółtej strefy powinien ulec zmianie - mówi ŚZGiP

Odkąd w Polsce wprowadzony został podział na czerwone, żółte oraz zielone strefy, wśród tych, w których obowiązują bardziej restrykcyjne obostrzenia znajdują się także śląskie miasta i powiaty. Zdaniem Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, sposób w jaki wyznaczane są poszczególne strefy wymaga korekty.

- Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem jest ściśle powiązana z liczbą przeprowadzanych testów. To oznacza, że suma pozytywnych wyników rośnie proporcjonalnie do skali wykonywanych testów. W rezultacie na listę „czerwonych” lub „żółtych” powiatów trafiają te, na terenie których prowadzi się na szeroką skalę testowanie – wyjaśnia Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny, członek Zarządu Związku.

Jak wskazują członkowie zarządu, duży wpływ na liczbę wykrywanych na śląsku zakażeń mają również testy, które są wykonywane przez Polaków pracujących w Czechach. Z uwagi na inne wytyczne w tym zakresie naszych południowych sąsiadów, pracownicy czeskich zakładów muszą wykonywać nawet kilka testów miesięcznie, na własny koszt. Każdy pozytywny wynik przypisywany jest wtedy na podstawie miejsca zamieszkania.

- W związku z tym z tysięcy testów wykonywanych przez te osoby, wszystkie pozytywne wyniki automatycznie są ujmowane w polskich, powiatowych statystykach. Te dane, które są podstawą wprowadzania stref nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji epidemicznej w kraju czy w regionie – podsumowuje Mieczysław Kieca, Prezydent Wodzisławia Śląskiego.

Nie przeocz

Obecnie, według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, aż pięć powiatów z woj. śląskiego znalazło się w strefach objętych dodatkowymi obostrzeniami. Oprócz Rybnika i powiatu rybnickiego, które znajdują się w czerwonej strefie, wciąż uważać muszą Ruda Śląska oraz powiat pszczyński. Do tego Katowice zostały zakwalifikowane do grona powiatów, które są zagrożone dodatkowymi obostrzeniami.

Obecność Katowic w gronie zagrożonych miast najprawdopodobniej związana z przemieszczaniem się do miasta mieszkańców innych terenów, w których zagrożenie zakażenia jest o wiele większe. Specyfika regionu, a co za tym idzie przemieszczanie się ludności po całej aglomeracji również była przedmiotem stanowiska Zarządu Związku, który został skierowany do władz państwowych.

- W naszym regionie wielu mieszkańców pracuje w jednym mieście, mieszka w drugim, a do trzeciego jeździ na zakupy. Granice są płynne, a odległości niewielkie – mówi Grażyna Dziedzic, Prezydent Rudy Śląskiej, członek Zarządu Związku.

Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Odpowiedź przyniosą najbliższe dni

Wciąż zmieniające się strefy w poszczególnych powiatach woj. śląskiego nie napawają optymizmem przed rozpoczęciem roku szkolnego, które zbliża się wielkimi krokami. Do pierwszego dzwonka pozostało już kilkanaście dni, a uczniowie oraz ich rodzice w dalszym ciągu nie wiedzą jak będzie wyglądał powrót do szkoły.

Oprócz realnego zagrożenia, jakim jest zakażenie koronawirusem, sen z powiek podmiotów odpowiedzialnych za powrót dzieci do szkół spędzać może także ewentualny transport dzieci do placówek w przypadku, gdyby lekcje prowadzone od września wróciły do stacjonarnej wersji.

Jak wskazują samorządowcy, w powiatach które zaliczają się do czerwonej lub żółtej strefy obowiązują duże ograniczenia w liczbie osób mogących podróżować środkami komunikacji miejskiej.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera