Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy z pow. bielskiego oglądali biogazownię w Wielkopolsce. Czy jest szansa, że taka instalacja powstanie w powiecie bielskim?

KL
Konwent wyjazdowy w Biogazowni Przybroda.
Konwent wyjazdowy w Biogazowni Przybroda. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
W jednym procesie powstaje energia elektryczna i ciepło. Biogazownia we wsi Przybroda w powiecie poznańskim była głównym punktem wyjazdowego konwentu wójtów i burmistrzów powiatu bielskiego.

Biogazownia w Wielkopolsce dostarcza energię elektryczną i ciepło

Instalacja w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu produkuje rocznie tyle ciepła, ile uzyskalibyśmy ze spalenia 800 ton węgla rocznie. Z tą różnicą, że nie zanieczyszcza powietrza.

– Nasza biogazownia jest w zasadzie wszystkożerna. Wkładem mogą być bioodpady, właściwie wszystko z rolnictwa i przetwórstwa poza drewnem. Bardzo wiele firm z branży rolno-spożywczej wręcz dobija się do nas po to, by zutylizować tu swoje odpady - mówi prof. Jacek Dach, specjalista w zakresie biologicznego przetwarzania odpadów.

Mirosław Michalak, prezes Biogazowni Przybroda mówi, że instalacja wyprodukowała w ciągu 3 lat energię elektryczną wartą 12 mln zł. W 2019 r., kiedy powstawała trzeba było zainwestować w jej budowę 9 mln zł. Teraz korzystają mieszkańcy wsi, którzy ogrzewają w ten sposób swoje mieszkania.

– Przy okazji, ponieważ można powiedzieć że ciepło jest tu odpadem. Obecnie dociera ono do mieszkań 58 rodzin we wsi oraz wszystkich budynków naszego gospodarstwa – dodaje prof. Jacek Dach.

Docelowo ma ono ogrzewać całą miejscowość – ok. 120 rodzin. Tzw. poferment, powstający w wyniku działania biogazowni jest doskonałym nawozem.

Czy jest szansa, że taka instalacja powstanie w powiecie bielskim?

Zdaniem starosty bielskiego Andrzeja Płonki, biogazownia sprawdziłaby się w powiecie bielskim.

– Jedna, czy dwie takie instalacje w powiecie to pytanie przyszłościowe, natomiast chyba droga jest otwarta. Myślę, że jest zrozumienie wójtów i burmistrzów – mówi starosta Płonka. Samorządowiec przywołuje szalejące ceny mediów oraz brak surowców na rynku. – Zaczynamy mieć kłopoty z odpadami zielonymi, więc albo będziemy je wywozić daleko i dużo za to płacić albo coś z tym zrobimy. Gaz CNG, wyprodukowany z takich odpadów w biogazowni może być bezcenny - dodaje starosta.

Biogazowni rolniczych jest w Polsce 140. Zdaniem prof. Jacka Dacha potencjał naszego kraju, jeśli chodzi o wkład do takich instalacji jest dużo większy. Ich twórcom nie sprzyjają jednak regulacje prawne. Sama budowa biogazowni to zaledwie cztery miesiące, jednak uzyskanie odpowiednich dokumentów poprzedzających inwestycję, takich jak choćby oddziaływanie na środowisko, to już proces który może potrwać kilka lat.

Samorządowcy z powiatu bielskiego, którzy tworzą Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny byli także gośćmi Wielkopolskiego Transportu Regionalnego. Spółka Komunikacja Beskidzka, wożąca mieszkańców naszego powiatu jest rozwiązaniem na którym wzorują się samorządowcy organizujący transport autobusowy na terenie pięciu powiatów wielkopolskich.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera