Samorządowcy ze Śląska zamierzają walczyć z depresją. Zdeklarowali się upowszechniać wiedzę o rozpoznawaniu i leczeniu choroby

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Deklarację podpisano podczas konferencji "Śląsk i Zagłębie przeciw depresji", która odbyła się w Katowicach.
Deklarację podpisano podczas konferencji "Śląsk i Zagłębie przeciw depresji", która odbyła się w Katowicach. mat. prasowe
Włodarze 24 miast w województwie śląskim złożyli swoje podpisy pod deklaracją, zgodnie z którą zobowiązali się oni do walki z depresją w swoich miastach. Z chorobą mają walczyć upowszechniając - na tyle, na ile to możliwe - wśród ich mieszkańców wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji.

Samorządowcy ze Śląska zamierzają walczyć z depresją. Podpisali specjalną deklarację

W Śląskich miastach będzie prowadzona "wojna" przeciwko depresji. Do podjęcia działań wymierzonych w walkę z chorobą zobowiązali się prezydenci, burmistrzowie i wójtowie kilkudziesięciu miast w województwie śląskim, którzy podpisali deklarację przeciwko depresji.

Zgodnie z podpisanym przez nich dokumentem, mają oni - w granicach swoich kompetencji - uznać praktyki stosowane przeciwko depresji przez Komisję Europejską i Światową Organizację Zdrowia, a także upowszechniać wiedzę o rozpoznawaniu i leczeniu choroby wśród mieszkańców.

W których miastach takie działania mają być podjęte? Swoje podpisy pod deklaracją złożyli włodarze 24 miast. To między innymi prezydenci: Katowic, Sosnowca i Gliwic, burmistrzowie: Sławkowa, Czeladzi i Łazisk Górnych, a także wójtowie: Świerklańca, Psar oraz Wyr. Dokument podpisała również wiceprzewodnicząca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Obiecuję, że jako Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będziemy wspomagać inicjatywy miast, będziemy publikować dobre praktyki, będziemy robić wszystko, żeby ten temat nie zniknął z przestrzeni publicznej. Będziemy starali się, żeby miejsca, w których żyjemy, przestrzenie publiczne, były sprzyjające naszej kondycji psychicznej - zapewnia Danuta Kamińska, Wiceprzewodnicząca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W Katowicach odbyła się konferencja "Śląsk i Zagłębie przeciwko depresji"

Podpisany przez włodarzy śląskich miast, dokument w Polsce dotychczas obowiązywał tylko w jednym mieście - w Warszawie, w której deklarację "Warszawa przeciwko depresji" podpisano przed kilkoma miesiącami, w październiku 2022 roku. Okazją do przyjęcia jej w woj. śląskim była konferencja "Śląsk i Zagłębie przeciwko depresji", która odbyła się w Katowicach.

Oprócz zdeklarowania się do podejmowania działań przeciwko depresji, konferencja miała za cel zwrócenie uwagi na potrzebę tworzenia oddolnych sieci wsparcia i szerszej edukacji na temat depresji, m.in. wśród dzieci i młodzieży. Wpisały się w nią wykłady.

Pierwszym z nich była debata dotycząca zdrowia psychicznego w szkołach. Jak zaznaczali jej uczestnicy, wiele młodych osób ma problem z ciążąca na nich presją, a szkoły nie zawsze są w stanie rozwiązać ten problem.

- Młodzi ludzie komunikują nam, że codziennie są pod kontrolą, pod presją oczekiwań, z bardzo dużym obciążeniem wymagań szkolnych i edukacyjnych. A wyobraźmy sobie sytuację, że szkoła jest miejscem, które zawsze wspiera, gdzie lubimy być, gdzie możemy liczyć na wsparcie prawdziwych, autentycznych i słuchających nas dorosłych - mówiła w trakcie panelu dyskusyjnego, Anna Dęboń, prezes Stowarzyszenia dO!PAmina Lab.

W trakcie konferencji w Katowicach rozmawiano również o systemowych metodach walki z depresją. Jak oceniono, depresja jest problemem, z którym powinno się walczyć na różne sposoby. Również te nie do końca oczywiste, jak na przykład przy "wykorzystaniu" znanych osób, które cierpiały na depresję.

- Kluczowa jest tu rola osób takich jak ja – mniej lub bardziej rozpoznawalnych, które przyznają się do tego, że miały kryzys emocjonalny, że przeszły depresję, że stwierdzono u nich stany lękowo-depresyjne. Trzeba pokazać ludziom, że depresja to coś, co może dotknąć każdego z nas, że nie jest wstydem sięgnięcie po pomoc - przyznała Ania Wyszkoni, wokalistka, która osobiście doświadczyła depresji.

W Polsce z depresją zmaga się 1,5 miliona osób

Jak wynika ze statystyk, w Polsce z depresją zmaga się obecnie ok. 1,5 miliona osób. Tylko w 2021 roku, zaburzenia depresyjne i zaburzenia nastroju zdiagnozowano u ponad 25 tysięcy dzieci.

- Co piąty Polak wykazuje objawy depresji. Przybywa młodych ludzi, którzy potrzebują profesjonalnego wsparcia psychologicznego - wskazuje Bartłomiej Balcerzyk, zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, organizatora konferencji w Katowicach.

Eksperci zwracają uwagę, że nie ma konkretnych powodów, żeby zachorować na depresję. - Przyczyn i uwarunkowań tych problemów jest bardzo wiele, począwszy od uwarunkowań lokalnych, w bezpośredniej społeczności, szkole czy miejscu pracy, poprzez uwarunkowania, które wykraczają poza skalę kraju, jak np. tocząca się wojna w Ukrainie czy zjawiska i procesy globalne, takie jak pandemia COVID-19, aż po te, które pozornie wydają się odległe od kwestii zdrowia psychicznego, jak np. globalne zmiany klimatu - wylicza Dorota Jarosińska, kierowniczka zespołu w Europejskim Centrum Zdrowia i Środowiska Regionalnego Biura WHO (Światowej Organizacji Zdrowia - przyp. red), która również miała swój udział w zorganizowaniu konferencji.

Nie przeocz

Zobacz także

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie