Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schronisko dla jeży w Rybniku: Jeże Obi-Wan Kenobi i Han Solo zamieszkały w schronisku. Pobiły rekord świata! ZDJĘCIA

Aleksander Król
Jeże Obi-Wan Kenobi i Han Solo zamieszkały w schronisku dla jeży w Rybniku. Pobiły rekord świata!
Jeże Obi-Wan Kenobi i Han Solo zamieszkały w schronisku dla jeży w Rybniku. Pobiły rekord świata! Aleksander Król
Obi-Wan Kenobi i Han Solo, dwa młode jeże, zamieszkały w schronisku dla jeży, które stworzono w dzielnicy Paruszowiec. Zanim rozgościły się w swoim “M”, ku uciesze obecnych, ale i swojej - biły jeszcze rekord świata w szybkości zjadania larw mączniaka. WKRÓTCE WIDEO!

Unikatowe domki dla jeży zbudował Piotr Gleńsk, który od 4 lat opiekuje się tymi zwierzętami. - Piotr Gleńsk jest jednym z naszych pracowników. Pomaga przetrwać jeżom, na które we współczesnym świecie czyha wiele niebezpieczeństw. Zdarza się, że pod kołami ginie matka i młode zostają same. Mają kłopoty ze znalezieniem pożywienia, nie przybierają odpowiednio na masie i w zimie, kiedy hibernują, umierają z głodu. Pan Piotr pomaga im przeżyć - tłumaczy Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy województw dolnośląskiego i śląskiego Tauron Dystrybucja S.A.

Dodaje, że Piotr Gleńsk zgłosił się do konkursu w Tauronie i otrzymał dofinansowanie do budowy specjalnych domków, w których jeże są bezpieczne. Te domki posiadają specjalny system wentylacyjny, dzięki któremu powietrze doprowadzane jest do środka, ale nie ma przeciągów.

Młode jeże, które wypuszcza się na wolność, wymagają szczególnej opieki. Nie są w pełni samodzielne, nie znają terenu, nie mają doświadczenia, które mają jeże wychowane przez jeżyce. Ja w jakiś sposób muszę zastąpić im tę opiekę. Oczywiście doświadczenia im nie przekażę, ale mogę wesprzeć ich domkami z dobrą izolacją. One mają większe szanse na przeżycie, nie muszą szukać lokum, nie dosięgnie ich deszcz ani zimno

- mówi Piotr Gleńsk. szukać.

A co jeśli mieszkanko im się nie spodoba? - dopytujemy.

- Takiej pewności nie ma nigdy i nie ma żadnych na to reguł. Są jeże, które same wybierają takie domki, ale są też takie, które uciekają od razu po pierwszej nocy, jeżeli środowisko im nie odpowiada. Gdy wypuszczałem dorosłego samca na terenie szkoły w Radlinie to z miejsca uciekł, bo jemu to nie jest potrzebne. On szuka ciszy, spokoju, swojego gniazda - śmieje się pan Piotr. Inne chwalą sobie własne “cztery kąty”. - Gdy wypuszczałem jeże na wsi, to one dość długo się trzymały w takich prowizorycznych domkach drewnianych. Spodziewam się, że młode zostaną w schronisku na Paruszowcu przez tydzień czy dwa zanim podejmą dalszą podróż - mówi Gleńsk.

Tłumaczy, jak rozpoznać czy jeż potrzebuje pomocy. Latem trzeba się poprzyglądać zwierzęciu z pewnej odległości jak się porusza, czy nie krwawi, czy w ogóle może chodzić. Poranione zwierzę (a często jeże padają ofiarą kosiarek ogrodowych) trzeba natychmiast zawieźć do weterynarza. Natomiast jeżeli porusza się sprawnie, porą wieczorową, nie ma sensu go dotykać, bo sobie poradzi. - Jesienią widok małego jeża w ciągu dnia kwalifikuje się od razu do udzielenia mu pomocy. Zazwyczaj jesienne sieroty (200, 250 gramów) nie radzą sobie, zginą wszystkie. Trzeba zadziałać - wziąć do pudełka w rękawicach do domu. Jedną noc podkarmić kocim pokarmem, a następny dzień zawieźć do lecznicy, by weterynarz podjął decyzję jak mu pomóc - mówi Gleńsk, który jak dotąd uratował 24 jeże.

Jeśli człowiek szuka przyjaciela, powinien wybrać jeża. Pomoże mu w ogrodzie. Jeż zjada ślimaki, pędraki, a nawet gryzonie. Jest ze wszech miar pożyteczny

- dodaje Łukasz Zimnoch.

_____________________________________________________________

Energetycy pomagają jeżom

Piotr Gleńsk, pracownik TAURON Dystrybucja, od lat czterech lat pomaga jeżom. Stworzył okresowy azyl dla tych zwierząt. Jeśli jeże wpadły w kłopoty, jeśli są chore, w domu Pana Piotra odzyskują dobrą formę i wracają do środowiska naturalnego.
Dzięki konkursowi dla pracowników firmy Pan Piotr pozyskał środki na budowę 6-ciu domków jeżowych – schronisk dla jeży. W tych niewielkich budynkach o unikalnej konstrukcji jeże znajdą bezpieczne schronienie, kiedy po leczeniu będą wracać do swojego środowiska naturalnego. W tych azylach zwierzęta będą umieszczane po przebytych chorobach, urazach lub po odchowaniu od oseska. Te specjalne budowle zostaną ulokowane w bezpiecznych i odludnych miejscach na terenie głównych punktów zasilania należących do TAURON.

Domki jeżowe mają wymiary 130cm x 58cm u podstawy. W dziedzinie domków jeżowych to luksus dotąd nieznany i nikt wcześniej takich nie zrobił. Dwa długie tunele wejściowe skutecznie zabezpieczają jeża przed atakiem psa, kuny czy lisa. Konstrukcja tej budowli była konsultowana z Jerzym Garą, który jest twórcą jednego z największych ośrodków pomocy jeżom w Kłodzku.

Jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice) , larwy owadów, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników takich jak m.in. psy. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie roznoszą.

Piotr Gleńsk wspomina swoją najtrudniejszą misję:

Dostałem na odchowanie wychudzonego jeża, którego nazwałem Rumburak. Był po ciężkiej chorobie. Zakażenie pasożytem o nazwie świeżbowiec - to wyrok. Żadne zwierzę bez pomocy człowieka się z niego nie wyliże. Dla człowieka choroba ta nie stanowi zagrożenia. Cała skóra zwierzęcia była zniszczona i zaropiała, oczu w ogóle nie było widać. Wokół roznosił się zapach rozkładającego się ciała. Leczenie trwało wiele tygodni i zakończyło się sukcesem. Rumburak trafił na wolność w województwie opolskim, mam nadzieję, że dobrze tam sobie radzi.

Jak zostać przyjacielem jeży?

1. WODA - latem, w trakcie upałów warto napełniać wodą jakiś mały pojemnik. Jeśli ktoś ma oczko wodne na działce, to ważne by była siatka lub coś w rodzaju schodków (z kamienia lub cegły) by jeż mógł się wydostać gdy przypadkowo wpadnie do środka. Jeże potrafią pływać, jednak gdy nie mogą wyjść, utoną.

2. PIES
- Właściciel psa musi dbać, by jego pupil nie miał możliwości zaatakować jeża.

3. KOSZENIE - Przed koszeniem należy zrobić obchód terenu -unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Gdy działka jest duża dobrze jest zacząć koszenie od środka i nie spieszyć się, wtedy zwierzęta duże i małe mają szanse uciec na boki. Koszenie po ślimaku od zewnątrz do środka skutkuje tym, że zwierzęta giną w ostatnim pokosie na środku działki.

4. POMOC
Telefony alarmowe do ośrodków udzielających pomocy jeżom:

505 140 960 Ośrodek Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży" w Kłodzku

606 950 949 Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Skierdach pod Warszawą

Od porady telefonicznej lepsza i szybsza jest pomoc weterynarza na miejscu. Nawet jeśli jeż się nie rusza i czuć od niego zapach stęchlizny to jest szansa na uratowanie, lecz o tym powinien zdecydować fachowiec.

Pan Piotr Gleńsk na co dzień współpracuje z weterynarz Magdaleną Balcarek z przychodni weterynaryjnej „Szwarc&Sobik” w Rybniku.

TAURON Dystrybucja realizuje również projekt „Bocian nasz”, w jego ramach od wielu lat dba o bocianie gniazda zlokalizowane na słupach energetycznych. Każdego roku firma oczyszcza gniazda i wynosi na specjalne kojce, powyżej przewodów, w których płynie energia. To pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a TAURON Dystrybucja utrzymać sieci energetyczne w dobrym stanie technicznym. Organizujemy również szkolenia dla swoich pracowników, aby wiedzieli, jak najlepiej opiekować się ptakami, profesjonalnie przygotować gniazdo i bezpiecznie umieścić je na platformie. Na terenie zasilanym przez Tauron znajduje się 1600 bocianich gniazd.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!