Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściągnij apkę, ratuj życie! Bezpieczeństwo w górach

Redakcja
By górskie wędrówki były bezpieczne, trzeba się do nich dobrze przygotować i trzymać kilku zasad.

Na szlaku

Lato sprzyja wyprawom w góry, nie stawia turystom tak ekstremalnych warunków jak zima, co nie znaczy, że i podczas letnich wspinaczek nie czyhają na ich amatorów żadne niebezpieczeństwa. Żeby ryzyko ograniczyć, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. A najważniejsza brzmi: Zachowaj zdrowy rozsądek i rozwagę, przewiduj zagrożenia.
W wyższych górach należy pamiętać o aklimatyzacji, czyli stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do coraz większych wysokości i rozrzedzonego powietrza. W polskich górach dotyczy to głównie młodszych dzieci. W zależności od wieku oraz wysokości aklimatyzacja powinna trwać od 1-2 do nawet kilku dni.

Planujemy trasę
Dostosuj plan wędrówki czy wspinaczki do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki. Uwzględnij przystanki. Załóż sobie na pokonanie trasy więcej czasu niż przewidują przewodniki i mapy. Zawsze może się bowiem zdarzyć coś, czego nie jesteś w stanie przewidzieć.

  • Przygotowując się na dłuższą wycieczkę, tak ustal czas przejścia, aby wszystkim uczestnikom udało się do celu dotrzeć przed zmierzchem. Dołóż co najmniej 20 proc. planowanego czasu na nieprzewidziane sytuacje
  • Jeśli to możliwe, zaplanuj warianty awaryjne
  • Unikaj wędrówek podczas deszczu lub bezpośrednio po nim - szlaki stają się wówczas śliskie i niebezpieczne. Poślizgnięcie może się zakończyć co najmniej kontuzją, ale może też doprowadzić do tragedii
  • Do telefonów komórkowych wpisz numery najbliższych placówek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz ogólnopolski telefon alarmowy w górach, czyli 601 100 300
  • Przed wejściem na górski szlak, sprawdź prognozę pogody


Ekwipunek
Wybierając się na górską wyprawę trzeba zadbać o właściwe wyposażenie. Oto, co powinno się znaleźć w naszym ekwipunku:

  • plecak
  • odpowiednie do panujących warunków pogodowych i terenowych obuwie
  • ubranie chroniące przed deszczem (śniegiem) i wiatrem
  • zapasowa ciepła odzież
  • podręczna apteczka
  • prowiant i napoje
  • mapa i kompas
  • latarka
  • telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi
  • zimą niezbędne są czapka i rękawiczki
  • na trudniejsze szlaki zimą - czekan i raki (żeby wiedzieć, jak ich użyć, trzeba przejść wcześniej odpowiednie przeszkolenie)

Na górskie wędrówki zawsze ubieraj się warstwowo, tak żeby zmiana pogody (w górach częste zjawisko) nigdy cię nie zaskoczyła, żebyś zawsze mógł się dostosować do panujących warunków. Nie lekceważ gór! Nawet z pozoru łatwe, łagodne szlaki mogą stać się ekstremalnie trudne.

Ważne
W schronisku czy hotelu, gdzie masz nocleg, przed wyjściem w góry zostawcie informację o waszych planach dotyczących trasy wędrówki oraz o ich zmianach w trakcie wyprawy. Pracownicy schronisk powiadomią służby ratownicze, gdy wychodząc w góry nie wrócimy o czasie. Bądźmy odpowiedzialni, a pobyt w górach będzie przyjemnością i dostarczy wspaniałych, niezapomnianych wrażeń.

Źródło LUX MED, opracowanie PPG

Jak wezwać na pomoc śmigłowiec

Sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES/TAK). Nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału, ponieważ przelatujący śmigłowiec może lecieć do wypadku!
Gdy pomoc jest nam niepotrzebna, podnosimy prawą rękę do góry, a lewą trzymamy lekko pochyloną w dół.
Sylwetka powinna przypominać literę N (NO/NIE). Pamiętajmy, że dla ratowników górskich każdy sygnał jest ważny, na każde wezwanie zareagują i wyruszą z pomocą. Dbajmy więc o to, aby swoją niefrasobliwością nie powodować sytuacji, które mogą narazić życie ratowników.

Nigdy dość ostrożności! Góry mogą być groźne zwłaszcza zimą

Po pierwsze zapobiegać
Zima to narty, sanki, snowboard i inne sporty związane ze śniegiem i lodem, ale to też okres, gdy góry są znacznie bardziej niebezpieczne niż w lecie. Niskie temperatury, oblodzone szlaki, szybko zapadający zmrok powodują zwiększenie zagrożenia. Bezpieczniej jest tam, gdzie przebywa więcej osób, np. na stacjach narciarskich, głównych nartostradach itp.
W takich miejscach, gdy zdarzy się wypadek zostaniemy szybko zauważeni i pomoc nadejdzie błyskawicznie. Co oczywiście nie znaczy, że nie musimy również w takich miejscach przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Ważne
Gdy uprawiamy narciarstwo ekstremalne lub górską turystykę zimową, siłą rzeczy znajdujemy się w miejscach mniej uczęszczanych lub wręcz odludnych. Musimy wówczas zadbać o właściwe wyposażenie, poinformować właściwe osoby (np. pracowników schroniska) o naszych planach wraz z prognozowanymi czasami dotarcia do punktów trasy, poznać dokładnie teren i zapoznać się z prognozą pogody.

Wychłodzenie ciała
To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w górach zimą. Dlatego tak ważny jest właściwy ubiór.

  • Buty powinny sięgać powyżej kostki, być dobrze dopasowane (w grubej skarpecie nie możemy czuć ucisku), zaimpregnowane przeciw wilgoci.
  • Ubranie powinno być warstwowe. Wówczas przy zmianie pogody można swobodnie regulować ilość warstw izolacyjnych, zapewniając sobie komfort termiczny. Pamiętajmy, że ubrania nie grzeją. One zabezpieczają ciało przed utratą ciepła. Gdy namokną, maleje ich zdolność izolacyjna. Dlatego zawsze dobrze mieć w plecaku komplet suchej bielizny.
  • Bardzo ważna jest ochrona głowy. Jeśli używamy kasku to konieczna jest kominiarka z polaru, a jeżeli nie korzystamy z kasku - ciepła czapka najlepiej z tkaniny typu polar.
  • Rękawice najlepiej mieć z polaru,a do tego drugie, grubsze nieprzewiewne.
  • Kurtka przeciwdeszczowa oraz nieprzemakalny pokrowiec na plecak to również niezbędne elementy wyposażenia.
  • Śpiwór, karimata, latarka, zapałki, mapy, naładowany telefon komórkowy, termos z gorącym napojem, menażka, apteczka, dokumenty to podstawa.

Lawiny

  • Przed wyjściem na szlak zapoznaj się z aktualnym komunikatem lawinowym i w zależności od ryzyka podejmij decyzje o wyjściu w góry
  • Nie wychodź w góry sam
  • Zgłoś w miejscu zakwaterowania planowaną trasę wędrówki i szacowany czas powrotu

Szanse na przeżycie ofiar lawiny zależą wprost od czasu przebywania pod śniegiem (a co za tym idzie dostępnego powietrza) - badania wskazują, że po ok. 40 minutach wynoszą około 25 proc. - z drugiej strony czas dotarcia ratowników na miejsce wynosi średnio 30-60 minut od zdarzenia.
Źródło LUX MED, opracowanie PPG

Ściągnij apkę już teraz!

Aplikacja "Pierwsza pomoc" powstała przy współpracy ORANGE i LUX MED
Przejrzysty podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdziesz też dodatkowe materiały i wskazówki, dzięki którym poznasz dokładniej zasady udzielania pierwszej pomocy, a także uzyskasz dostęp do informacji, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Wśród nich znajdują się adresy punktów medycznych , porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce.

Aplikację Pierwsza Pomoc można pobrać bezpłatnie ze sklepów z aplikacjami oraz wysyłając bezpłatny sms o treści POMOC na numer 80888.

Partnerzy akcji Ściągnij apkę! Ratuj życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!