Spis treści
Rowerem w woj. śląskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. śląskim, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 02 grudnia w woj. śląskim ma być od -3°C do -1°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 21% do 34%. W niedzielę 03 grudnia w woj. śląskim ma być od -4°C do -1°C. Nie powinno padać.
🚲 Trasa rowerowa: W Dniu Niepodległości.
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 62,57 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 43 m
- Suma podjazdów: 901 m
- Suma zjazdów: 905 m
Lemur36 poleca tę trasę rowerzystom
W dniu 11 listopada w całej Polsce organizowane są marsze i biegi z okazji Dnia Niepodległości. Ja z kolei postanowiłem przejechać małą rundkę rowerem dla upamiętnienia tego wydarzenia. :) Obrałem kierunek na północ i ani się obejrzałem a już znalazłem się na rekreacyjnych terenach Paprocan. Po drodze zobaczyłem jak idą przygotowania do sezonu zimowego na rynku w Pszczynie, gdzie powstaje sztuczne lodowisko i natknąłem się na uroczystości związane z obchodami dzisiejszego święta. Po objechaniu jeziora Paprocańskiego udałem się w drogę powrotną przez Czarków, Radostowice, Pszczynę i Goczałkowice-Zdrój. W Radostowicach natknąłem się na ciekawostkę, którą jest okrągły dom. Bardzo fajna konstrukcja, ale jak tu komuś powiedzieć, że ma się swoje cztery kąty! :)) Bardzo udana przejażdżka, do pełni szczęścia zabrakło tylko kilku stopni więcej ciepła.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Upalna trasa na relaksie 2015/6/6 14:43
- Początek trasy: Siemianowice Śląskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 42,5 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 100 m
- Suma podjazdów: 1 155 m
- Suma zjazdów: 1 173 m
Arturroo1983 poleca tę trasę rowerzystom
Dzisiaj był starszy upał, ale miałem trochę czasu na przejażdżkę i postanowiłem wybrać się do Piekar Sląskich, na Kopiec Wyzwolenia. Trasa standardowo prowadziła z Michałkowic na Dąbrówkę Wielką .Jak dotarłem do mostu na Rzece Brynica skręciłem w lewo. Jechałem wałem wzdłuż rzeki aż ścieżka zrobiła się nie przejezdna. Później skierowałem sie w kierunku Góry Kalwaria, zrobiłem tam mały postój poklikałem parę fotek i ruszyłem na Kopiec Wyzwolenia. Przy kopcu odbywał się piknik z latawcem było bardzo gorąco i jakoś ludzi nie było zbyt wielu. Dalej postanowiłem trochę improwizować i z mapa w reku szukałem nowych ścieżek między polami i tak powoli dojechałem do Zalewu Świerklańskiego. W drogę powrotna pojechałem przez Rogoźnik, na którym było sporo plażowiczów. Trasa średniej trudności ze względu na straszliwy upał
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Rowerowo-Spacerowo do Ogrodzienca
- Początek trasy: Siewierz
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 67,41 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 185 m
- Suma podjazdów: 1 358 m
- Suma zjazdów: 1 346 m
Trasę dla rowerzystów poleca Marek79
Spokojna rowerowa wycieczka do Ogrodzienca z znajomymi z Boguchwalowic.Droga w większości biegła asfaltem.Przejechany dystans to 65 km.Pogoda w sam raz do jazdy na rowerze.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Twaróg Mały
- Początek trasy: Rybnik
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 71,83 km
- Czas trwania wyprawy: 12 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 131 m
- Suma podjazdów: 2 980 m
- Suma zjazdów: 2 963 m
Trasę dla rowerzystów poleca Yaneck60
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Jaworzno -- Orle Gniazda vol . 2
- Początek trasy: Pilica
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 96,71 km
- Czas trwania wyprawy: 11 godz. i 54 min.
- Przewyższenia: 238 m
- Suma podjazdów: 712 m
- Suma zjazdów: 892 m
Trasę dla rowerzystów poleca AlterSpider
Drugi dzień wyjazdu a w nim :
Zamek Ogrodzieniec – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek został wybudowany w XIV – XV w. przez ród Włodków Sulimczyków.
Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd; są udostępnione do zwiedzania.
Zamek w Pilicy (zwany również pałacem) – zamek leżący na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w mieście Pilica, w województwie śląskim. Otoczony fortyfikacjami bastionowymi zamek składa się z 4 skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec.
Zamek w Smoleniu – ruiny zamku na Górze Zamkowej we wsi Smoleń w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. Znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd. Wybudowany został w systemie tzw. Orlich Gniazd.
Zamek w Bydlinie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Bydlin w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim.
Zamek leży na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. Zamek wznoszący się na wysokim, skalistym wzgórzu przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni. Wśród uczonych pojawiały się również opinie, że budowla nigdy nie była zamkiem i od początku pełniła funkcje sakralne.
Zamek w Rabsztynie – ruiny zamku wybudowanego na Wzgórzu Rabsztyńskim (447,5 m) na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. Wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd.
Zamek Pieskowa Skała – zamek na terenie wsi Sułoszowa, w granicach jednego z trzech jej sołectw, położony w Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Zamek w Ojcowie – ruiny zamku, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Ojców w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Znajdują się na Górze Zamkowej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
We wczesnej epoce żelaza w miejscu zamku znajdowała się osada kultury łużyckiej zniszczona przypuszczalnie przez najazd Scytów.
Zamek wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w.
Tradycja głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiąca Ociec, została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.
Zamek w Korzkwi – zamek rycerski znajdujący się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Korzkiew, w gminie Zielonki, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim.
Zespół zamkowy w skład którego wchodzą: ruiny zamku, dom mieszkalny, budynek gospodarczy folwarczny oraz park, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Historia zamku sięga XIV w. W 1352 r. Jan z Syrokomli zakupił wzgórze Korzkiew i wybudował na nim prostokątną, kamienną, podpiwniczoną wieżę, pełniącą funkcję obronną i mieszkalną. Kolejnymi właścicielami byli: Szczepan Świętopełk z Irządz, kupiec Piotr Krupka, rodzina Zborowskich i Ługowskich. Pod koniec XV w., w XVI w. oraz 1720 r. (właścicielami byli wówczas Jordanowie), budowla została przebudowana. Zamek znajdował się następnie w rękach Wesslów i Wodzickich, a pod koniec XIX w. popadł w ruinę.
Od 1997 r. jego właścicielem jest architekt Jerzy Donimirski, który podjął się odnowienia i odbudowania zamku. Od tego czasu trwają prace budowlane na zamku, który pełni także rolę hotelu. Planowana jest także odbudowa mieszczącego się dawniej w pobliżu zamku dworu, stawów, a także stworzenie małego muzeum i skansenu.
Zamek Królewski na Wawelu – zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Skansen wsi pszczyńskiej
- Początek trasy: Pszczyna
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 32,54 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 97 m
- Suma podjazdów: 1 695 m
- Suma zjazdów: 1 675 m
Rowerzystom trasę poleca Ireneusz
Skansen i park pszczyński.
Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej jest miejscem niezwykłym ze względu na swoje położenie. Wśród drzew Zabytkowego Parku Dworskiego znajdującego się w centrum Pszczyny, w niedalekiej odległości od rynku, Muzeum Zamkowego i Zagrody Żubrów, znajduje się niewielkie muzeum na wolnym powietrzu, liczące czternaście obiektów budownictwa drewnianego ziemi pszczyńskiej, pochodzących głównie z XIX wieku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Czarny szlak rowerowy - Chrzanów
- Początek trasy: Będzin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 118,31 km
- Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 155 m
- Suma podjazdów: 1 670 m
- Suma zjazdów: 1 659 m
Aza poleca tę trasę rowerzystom
Traska jak zwykle prowadzi bezdrożami około 54%. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, iż szlak rowerowy czarny w Chrzanowie to już historia. Szlak przestał istnieć, chociaż można jeszcze spotkać w niektórych miejscach oznaczenia szlaku. Generalnie nadaje się wyłącznie do odnowienia. Szlak malowniczy z wieloma przewyższeniami. W słoneczny dzień można podziwiać nasze góry :-). Łączna wysokość podjazdów 974.00 m.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Trasa po Lasach Stobrawsko-Turawskich (TR-1)
- Początek trasy: Toszek
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 71,77 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 84 m
- Suma podjazdów: 1 513 m
- Suma zjazdów: 1 524 m
Crisboon poleca tę trasę rowerzystom
Wycieczka rowerowa z Kielczy przez Krasiejów JuraPark i pętlą z powrotem przez Kolonowskie.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Przez Landek, Mnich do Chybia i powrót
- Początek trasy: Pszczyna
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 48,9 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 11 min.
- Przewyższenia: 37 m
- Suma podjazdów: 692 m
- Suma zjazdów: 691 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Ireneusz
Do sanktuarium pielgrzymkowego.
Na skraju Pogórza Cieszyńskiego leży niepozorna miejscowość Chybie, która wg legendy powstała z kłótni dwóch myśliwych polujących na dziki niedaleko rzeki Wisły, w okolicy zwanej „Żabim Krajem”. Myśliwi, widząc olbrzymiego odyńca, równocześnie wypalili z broni myśliwskiej, co spłoszyło zwierzynę. Zdenerwowani tym rywale zaczęli się kłócić, obrzucając wzajemnie wyzwiskami i przekleństwami. Po uspokojeniu emocji i pogodzeniu się polanę, na której stali, postanowili nazwać od słowa „chybił” Chybiem.
W 1999 r. funkcjonujący tutaj od 1930 r. kościół Chrystusa Króla podniesiony został do rangi Maryjnego Sanktuarium Lokalnego Matki Boskiej Gołyskiej. Historia sanktuarium sięga lat 50., czasów budowy zbiornika zaporowego na rzece Wiśle, obecnie znanego jako Jezioro Goczałkowickie. Dlaczego? W miejscu powstania zbiornika została zalana wodą wieś Zarzecze, a właściwie jej część centralna zwana Gołyszem, gdzie znajdowały się perełki zabytków sakralnych. Woda pochłonęła bezpowrotnie uznany w 1933 r. za zabytek kościół Matki Boskiej Śnieżnej z powstałą w 1768 r. kaplicą NMP Gołyskiej, w której znajdował się cudami słynący obraz owiany legendami przekazywanymi przez pokolenia. Jedna z nich mówi, że w 1764 r. pracujący u słynnego w Zarzeczu gospodarza Gzela pachołek o imieniu Jędrek wybrał się z pielgrzymką na Jasną Górę. W czasie wędrówki napotkał przydrożny stragan z dewocjonaliami i postanowił kupić wystawiony obraz Maryi, na który nie wystarczyło mu pieniędzy. Z żalem odchodził od straganu, gdy wtem zerwał się silny wiatr, który uniósł obraz w powietrze i włożył go w jego ręce. Kramarz, widząc, co się stało, a w tym udział sił nadprzyrodzonych, postanowił podarować go Jędrkowi, sprawiając mu niezmierną radość. Po powrocie do wsi pachołek pochwalił się zdarzeniem przed sąsiadami i wspólnie postanowili powiesić obraz Matki Boskiej w centralnym punkcie na lipie.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Traska na 3 Maja :)
- Początek trasy: Jaworzno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 41,84 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 2 min.
- Przewyższenia: 71 m
- Suma podjazdów: 272 m
- Suma zjazdów: 271 m
Rowerzystom trasę poleca AlterSpider
Łatwa rekreacyjna wycieczka z pięknymi widokami polecam.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Wycieczka rowerowa - jak się przygotować?
Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego pamiętaj, by zadbać o swój jednoślad. Przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Można samodzielnie dbać o sprzęt, lub oddać go w ręce specjalistów. W serwisach rowerowych oferowane są kompleksowe usługi serwisowe.
Im lepiej będziesz dbać o rower, tym dłużej Ci on posłuży. Poza tym dobry stan techniczny przekłada się na bezpieczną jazdę. Jest to więc bardzo istotne.
Co najmniej raz na rok powinno się sprawdzić:
- napęd, przerzutki, linki, hamulce
- koła
- łańcuch
Wydawałoby się, że dbanie o rower to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz odpowiednio dbać o swój jednoślad, potrzebny jest szereg czynności. Jednak na pewno przełoży się to na komfort jazdy oraz długotrwałą sprawność roweru.
Jeśli zadbałeś już o rower, pozostało Ci jedynie zaplanowanie trasy i można ruszać w drogę!
Co zabrać na rower?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Co czeka na rowerzystów w woj. Śląskim? Zamki, pustynie i źródła Wisły
Jura Krakowska-Częstochowska na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego, to jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski i każdy szanujący się rowerzysta powinien przemierzyć ją na jednośladzie chociaż raz. Czekają na tu na was wspaniałe zamki na czele ze słynnym Ogrodzieńcem, malownicze doliny (np. Dolina Wodącej z wapiennymi ostańcami i górującym nad skałami zamkiem Pilcz) i góry (Góra Zborów w Podlesiach to doskonały punkt widokowy; można tu też zwiedzić Jaskinię Głęboką z nietoperzami).
Ciekawych i pięknych zakątków nie brak także w Beskidach – Śląskim, Żywieckim i Małym. Warto odwiedzić choćby Baranią Górę, po której stokach płyną Biała i Czarna Wisełka, potoki źródłowe Wisły. Pozostając przy rzekach – w południowo-zachodniej części woj. śląskiego leży Kraina Górnej Odry, poprzecinana wieloma wyjątkowo pięknymi trasami rowerowymi. Jest ich tu łącznie 800 km, czyli więcej niż wynosi odległość z Zakopanego na Półwysep Helski.
Jeśli lubicie zupełnie niezwykłe krajobrazy, zaplanujcie wycieczkę na Pustynię Błędowską, największy w Polsce obszar pustynny, nazywany „polską Saharą”. Dawniej występowało tu nawet typowe dla pustyń zjawisko fatamorgany. Musicie się jednak spieszyć – Pustynia Błędowska zarasta roślinnością i może już za parę lat będzie przypominała raczej piaszczystą łąkę niż pustynię.

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?