Spis treści
Ścieżki rowerowe po woj. śląskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. śląskim, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, jaka będzie pogoda.
🚲 Trasa rowerowa: Klucząc po Kaniowie i okolicy.
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 30,39 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 54 min.
- Przewyższenia: 43 m
- Suma podjazdów: 625 m
- Suma zjazdów: 614 m
Trasę dla rowerzystów poleca Lemur36
Krótka i łatwa wycieczka przebiegająca po sąsiedzkiej wsi Kaniowie, zahaczająca jeszcze o Bestwinkę i Dankowice. Największą atrakcją Kaniowa jest Ośrodek Rekreacji i Sportów Wodnych powstały na byłych wyrobiskach Żwirowni. Piaszczysta plaża, czysta woda, boisko do siatkówki, plac zabaw i zaplecze gastronomiczne powodują, że latem przyjeżdżają tu tłumy ludzi. Trenują tu zawodniczki sekcji kajak-polo i nie wiem czy wiecie, ale w zeszłym roku zdobyły srebrny medal w mistrzostwach świata rozgrywanych we Włoszech na Sycylii.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Z kumplem do Gliwic
- Początek trasy: Siemianowice Śląskie
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 73,75 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 48 min.
- Przewyższenia: 121 m
- Suma podjazdów: 1 389 m
- Suma zjazdów: 1 396 m
Trasę dla rowerzystów poleca Marek79
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: CZERWONY SZLAK OKRĘŻNY WOKÓŁ JAWORZNA
- Początek trasy: Będzin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 74,9 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 54 min.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podjazdów: 884 m
- Suma zjazdów: 886 m
Rowerzystom trasę poleca Aza
Czerwony szlak okrężny wokół Jaworzna - brzmi zachęcająco ale muszę przyznać, że szlak turystyczny pieszy jako pętla nie istnieje. Są odcinki, które nadają się do poprawy, a nawet wyznaczenia nowego szlaku. Oznakowanie miejscami nie istnieje, a to które zastaniemy, nadaje się wyłącznie do poprawy. Dawno się tak nie zmęczyłem psychicznie :-) . Szlak wymaga dużej uwagi aby go nie zgubić i wcześniejszego zaopatrzenia w mapy itp. Mimo sprawdzenia szlaku wg trzech map doszedłem do wniosku, że nikt tak naprawdę nie wie, jak przebiega szlak czerwony :-). Ale w końcu udało się i jak na razie mam dosyć okolic Jaworzna :-).
Na szlaku spotkamy aż pięć tras rowerowych, które będą nam czasami towarzyszyć : czarny, niebieski, żółty, zielony i czerwony. Początek/koniec szlaku znajduje się przy dworcu PKP Jaworzno-Szczakowa - oczywiście nie znalazłem oznakowania :-(. Zaznaczyłem miejsce, które należy ominąć aby się nie zdenerwować :-) Czy poleciłbym traskę ? Teraz tak :-) bo już ją znam i bym się nie pogubił :-) . 71% traski to bezdroża.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Pętla Cz.-Dz./ Bieruń/ Paprocany/ Pszczyna/ Cz.-Dz.
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 81,69 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 57 m
- Suma podjazdów: 827 m
- Suma zjazdów: 837 m
Lemur36 poleca tę trasę
Końcówka lata, wspaniała bezwietrzna pogoda, nie pozostaje więc nic innego jak wskoczyć na rower i w drogę. Pomimo, że trasa liczy ponad 80 km, to ze względu na płaskie ukształtowanie terenu można zaliczyć ją do łatwych. Z Czechowic kierujemy się na Rudołtowice, Miedźną, Nowy Bieruń. Tutaj możemy odpocząć, podziwiając powstający nowy ogród "Mini arboretum". Teraz musimy podjąć decyzję: jedziemy w prawo czy w lewo? Rzut monetą i wypadło w prawo. Przejeżdżamy przez Bojszowy, Świerczyniec i skręcamy w Lasy Pszczyńskie. Stąd już tylko kawałek do Jeziora Paprocańskiego i nie można oprzeć się pokusie, objechania go ścieżką rowerową. Wracamy przez Kobiór i Pszczynę. I tak zakończyła się kolejna wspaniała wycieczka rowerowa. Gorąco polecam!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Pszczyna-Katowice - czerwona trasą rowerową (1C).
- Początek trasy: Pszczyna
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 51,92 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 26 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podjazdów: 417 m
- Suma zjazdów: 392 m
Lemur36 poleca tę trasę rowerzystom
Czerwona trasa rowerowa łącząca Pszczynę z Katowicami (1C). Łatwa trasa przebiegająca głównie przez tereny leśne o długości 52 km.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Po Lasach Murckowskich.
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 89,81 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 27 min.
- Przewyższenia: 89 m
- Suma podjazdów: 1 470 m
- Suma zjazdów: 1 460 m
Rowerzystom trasę poleca Lemur36
Dzisiaj obrałem kierunek północny, a punktem docelowym były Lasy Murckowskie. Trasa wiedzie w większości ścieżkami leśnymi, za wyjątkiem Tychów, gdzie pokręciłem trochę po miejskich ulicach.
W drodze powrotnej zahaczyłem o piękne Lędziny i dalej przez Bieruń i Lasy Pszczyńskie wróciłem do Czechowic-Dziedzic.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Do Huty Szkła w Jaworzu.
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 57,24 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 57 min.
- Przewyższenia: 240 m
- Suma podjazdów: 1 284 m
- Suma zjazdów: 1 272 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Lemur36
Celem dzisiejszej wycieczki jest zabytkowa Huta Szkła w Jaworzu. Huta działała w pierwszej połowie XIX wieku prawdopodobnie w latach 1825 – 1860. W 2010 r. w miejscu dawnej huty, stworzono stałą ekspozycję w postaci: makiety pieca komorowego; tablic poglądowych wyjaśniających zasady ówczesnej produkcji szkła; zbioru znalezionych tzw. „stłuczek” szklanych pochodzących z okresu istnienia huty. Do Jaworza Załęża pojechałem przez Ligotę, Międzyrzecze Górne i Dolne oraz przepiękne tereny Jaworza Dolnego, Średniego i Górnego. Ten wariant trasy jest ławy i przyjemny. Z powrotem, żeby nie było tak łatwo ;) pojechałem przez Biery, Świętoszówkę, Łazy, Wieszczęta, Rudzicę, Landek, Bronów i Zabrzeg. Tutaj musimy włożyć już więcej wysiłku w pokonanie pagórkowatego terenu, ale wylany pot zrekompensują nam przepiękne widoki.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Śląski Ogród Botaniczny
- Początek trasy: Mikołów
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 36,32 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 53 min.
- Przewyższenia: 107 m
- Suma podjazdów: 1 474 m
- Suma zjazdów: 1 468 m
Pana79 poleca tę trasę rowerzystom
Dziś postanowiłem wybrać się do Bujakowa , odwiedzić Fiołkową Górę i Sosinom Górę ,gdzie mieści się Śląski Ogród Botaniczny na terenie byłej jednostki wojskowej (rakietowej).Przebieg trasy to Gniotek-Mikołów Rynek-Bujaków-Paniowy-Śmiłowice-Jamna-Gniotek.Trasa średniej trudności po drodze kilka ładnych podjazdów, wskazanie licznika to skromne 37 km ;) Polecam na mała przejażdżkę po okolicy.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Pętelka na relaksie
- Początek trasy: Mikołów
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 59 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 21 min.
- Przewyższenia: 90 m
- Suma podjazdów: 1 137 m
- Suma zjazdów: 1 157 m
Rowerzystom trasę poleca Pana79
Trochę więcej czasu więc postanowiłem wyruszyć małą relaksacyjną traskę ,która przebiegała przez Gniotek dalej w stronę drogi 44 i miejscowości Regielowiec gdzie w pogodne dni można spotkać pięknego rumaka .Dalej kieruje się w stronę Wyr po drodze mijam uroczy staw porośnięty rzęsą.Za wyrami pykam fotkę elektrociepłowni Łaziska i hołdy kopalni Bolesław Śmiały znajdującej się w Łaziskach Średnich, później docieram do miejscowości Borki i wiaty postojowej tam spożywam posiłek żel o smaku gruszkowym. Po krótkim postoju ruszam w kierunku Gostynia mijam kościół przejeżdżam przez mostek i skręcam w prawo do Zgonia .Dalej w lasy pozostałości po puszczy pszczyńskiej w nich zatrzymuje się przy kapliczce Maryjka chwilka zadumy uzupełnienie płynów.Docieram do odcinka szlaku jak z trasy MTB błotko,woda,pokrzywy kilka razy się zakopałem, ale warto było bo docieram do skansenu w Suszcu Starym od tego miejsca iprowizacja wiem tylko tyle że kieruje się w stronę Kobióru przez las jak z bajki.W Kobiórze przejeżdżam tunelikiem i po kilku km docieram do muzeum regionalnego Smolarnia.Dalej jadę w kierunku jeziora Paprocany mijam go po prawej stronie robię fotkę źrebaka i docieram do Żwakowa przejeżdżam las i ląduje w Wilkowyjach, wypijam resztki z bidonu i jadę do domku .Przebyty dystans to 60 km według licznika, średnia trudnść trasy trochę błotka ,wody dużo lasu i troszkę asfaltu.Polecam na relaksacyjny wypadzik ;-)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Rundka rowerowa do Rudy Sl.
- Początek trasy: Siemianowice Śląskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 34,53 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 19 min.
- Przewyższenia: 109 m
- Suma podjazdów: 1 191 m
- Suma zjazdów: 1 152 m
Trasę dla rowerzystów poleca Marek79
Rundka z kolegą do Rudy Sl. - Godula przez Zabie Doły,Bytom-Lagiewniki,Świętochłowice-Lipiny i z powrotem przez Świętochłowice-Lipiny,Piasniki,ośrodek rekreacyjny Skałka,przez trochę pokrecone centrum Chorzowa w stronę Parku Chorzowskiego,wzdłuż ZOO na Siemianowice gdzie zakończyliśmy przejażdżkę. Trasa w większości przebiegała ulicami choć staraliśmy się jak najwięcej jechać bokami,pogoda pochmurna i trochę wietrznie. Według licznika 36 km.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Jak przygotować się na wycieczkę rowerową?
Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego pamiętaj, by zadbać o swój jednoślad. Przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Można samodzielnie dbać o sprzęt, lub oddać go w ręce specjalistów. W serwisach rowerowych oferowane są kompleksowe usługi serwisowe.
Im lepiej będziesz dbać o rower, tym dłużej Ci on posłuży. Poza tym dobry stan techniczny przekłada się na bezpieczną jazdę. Jest to więc bardzo istotne.
Co najmniej raz na rok powinno się sprawdzić:
- napęd, przerzutki, linki, hamulce
- koła
- łańcuch
Wydawałoby się, że dbanie o rower to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz odpowiednio dbać o swój jednoślad, potrzebny jest szereg czynności. Jednak na pewno przełoży się to na komfort jazdy oraz długotrwałą sprawność roweru.
Jeśli zadbałeś już o rower, pozostało Ci jedynie zaplanowanie trasy i można ruszać w drogę!
Co zabrać na wyprawę rowerową?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Co czeka na rowerzystów w woj. Śląskim? Zamki, pustynie i źródła Wisły
Jura Krakowska-Częstochowska na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego, to jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski i każdy szanujący się rowerzysta powinien przemierzyć ją na jednośladzie chociaż raz. Czekają na tu na was wspaniałe zamki na czele ze słynnym Ogrodzieńcem, malownicze doliny (np. Dolina Wodącej z wapiennymi ostańcami i górującym nad skałami zamkiem Pilcz) i góry (Góra Zborów w Podlesiach to doskonały punkt widokowy; można tu też zwiedzić Jaskinię Głęboką z nietoperzami).
Ciekawych i pięknych zakątków nie brak także w Beskidach – Śląskim, Żywieckim i Małym. Warto odwiedzić choćby Baranią Górę, po której stokach płyną Biała i Czarna Wisełka, potoki źródłowe Wisły. Pozostając przy rzekach – w południowo-zachodniej części woj. śląskiego leży Kraina Górnej Odry, poprzecinana wieloma wyjątkowo pięknymi trasami rowerowymi. Jest ich tu łącznie 800 km, czyli więcej niż wynosi odległość z Zakopanego na Półwysep Helski.
Jeśli lubicie zupełnie niezwykłe krajobrazy, zaplanujcie wycieczkę na Pustynię Błędowską, największy w Polsce obszar pustynny, nazywany „polską Saharą”. Dawniej występowało tu nawet typowe dla pustyń zjawisko fatamorgany. Musicie się jednak spieszyć – Pustynia Błędowska zarasta roślinnością i może już za parę lat będzie przypominała raczej piaszczystą łąkę niż pustynię.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?