Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia Waldemar Żurek wezwany przez Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Pierwsza rozprawa odroczona WIDEO + ZDJĘCIA

Teresa Semik/TVN
Sędzia Waldemar Żurek wezwany przez Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach
Sędzia Waldemar Żurek wezwany przez Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach Arek Gola
Sędziemu zarzuca się uchybienie godności urzędu ponieważ nie podjął pracy w wydziale, do którego został przeniesiony w krakowskim Sądzie Okręgowym. Stąd postępowanie dyscyplinarne wobec niego. A nie podjął pracy, bo, jak twierdzi, przenosiny odbyły się z naruszeniem prawa. Ponadto traktuje decyzję o przenosinach jako szykanę. Dziś, 6 września, sędzia Żurek stawił się w Sądzie Dyscyplinarnym w Katowicach. Przed gmachem sądu pojawiła się spora grupa popierających go demonstrantów z hasłami m.in. Stop represjom Ziobry i Tu są granice przyzwoitości.

Waldemar Żurek jest obecnie sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie. Wcześniej pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, a do ubiegłego roku był członkiem i rzecznikiem prasowym Krajowej Rady Sądownictwa.

Uczestniczył w protestach w obronie sądów i sędziów, krytycznie wypowiadał się na temat reformy sądownictwa prowadzanej przez PiS.

Sędzia Żurek jest też jednym z tych sędziów, wobec których ujawniono zorganizowaną akcję hejterską w internecie.

CZYTAJCIE TEŻ:
Waldemar Żurek zgłosił swoją kandydaturę do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego
Afera w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sędzia Jarosław Gwizdak: Oni wiedzieli wszystko

W ubiegłym roku prezes krakowskiego Sądu Okręgowego, z nominacji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, przeniosła sędziego Żurka z II Wydziału Cywilnego Odwoławczego do I Wydziału Cywilnego pierwszoinstancyjnego. Nie zgodził się z tą decyzją i odmówił pracy, stąd sprawa dyscyplinarna.

– Decyzja o przenosinach do innego wydziału obarczona jest wadami prawnymi. Poza tym przenosi się osoby z najkrótszym stażem, a mój jest najdłuższy – uzasadnia.

Środowiska sędziowskie, w opiniach poparcia dla sędziego Żurka, są przekonane, że cała ta sytuacja nie ma nic wspólnego z oceną merytoryczną pracy sędziego lecz jest próbą zastraszenia sędziów.

Nie przegapcie

O przekazaniu sprawy dyscyplinarnej do Katowic zdecydował Sąd Najwyższy. Dlatego rozpoznaje ją Sąd Dyscyplinarny przy katowickim Sądzie Apelacyjnym.

Dziś rozprawa rozpoczęła się w rano, jednak po chwili ogłoszono przerwę. Doszło do zamieszania ze składem orzekającym.

W aktach sprawy widniały nazwiska dwóch sędziów sprawozdawców, a na sali jest tylko jeden, dlatego też obrońcy sędziego Żurka zażądali wyjaśnień w tej sprawie. Ogłoszono przerwę. Następnie zdecydowano o odroczeniu rozprawy do 25 października

- Walczymy w tej sprawie o standardy, które powinny obowiązywać w całej Polsce, nie tylko sprawie Waldemara Żurka i innych sędziów represjonowanych za ich działalność na rzecz konstytucji, prawa, niezależności sądownictwa, ale te standardy powinny obowiązywać obywateli – podkreślił Mikołaj Pietrzak, obrońca sędziego Żurka.

W czasie rozprawy przed sądem miał miejsce więc poparcia dla sędziego Żurka. Sędzia po wyjściu z sądu podziękował swoim zwolennikom.

Rozprawa dyscyplinarna sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemara Żurka w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach została odroczona do 25 października.

Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera